Data publikacji:

Jak odnowić starą szafę? 3 pomysły na renowację starej szafy

Szukasz sposobu na metamorfozę starej szafy? Zobacz, jak przerobić starą szafę w taki sposób, aby mebel zyskał zupełnie nowy blask. Oto garść inspirujących pomysłów oraz wskazówek renowacyjnych. 
jak odnowić starą szafę

Renowacja starej szafy – etapy prac i narzędzia

Jeśli końcowy efekt renowacji starej szafy ma być naprawdę udany, a mebel w nowej odsłonie ma ci służyć przez długi czas, czeka cię nieco pracy. Oto najważniejsze etapy prac przy odnawianiu starych mebli.
  • Szlifowanie – usunięcie starych powłok to podstawa. Z reguły należy zeszlifować mebel do surowego drewna, dzięki czemu nowy preparat wykończeniowy zyska najlepszą przyczepność, a na powierzchni drewna nie pojawią się plamy i przebarwienia. Z dokładnego szlifowania można zrezygnować w przypadku renowacji starej szafy, która zostanie pomalowana farbą kredową. W tym przypadku wystarczy lekko zmatowić, odpylić i odtłuścić podłoże.
Szlifowanie dzielimy na dwa etapy – zgrubne i wykończeniowe. Podczas szlifowania zgrubnego używamy gruboziarnistego papieru ściernego, a podczas wykańczania - drobnoziarnistego. Warto zastosować szlifierkę mimośrodową lub oscylacyjną, ponieważ urządzenia tego typu zapewniają szybki i dokładny efekt.
  • Uzupełnianie ubytków i usuwanie szkodników – jeśli na powierzchni mebla widoczne są charakterystyczne skupiska drobnych dziurek, to znak, że drewno zostało zaatakowane przez korniki. Możesz się ich łatwo pozbyć, nanosząc w tym miejscu specjalny preparat.
Następnie zwróć uwagę na ubytki w drewnie. Jeśli na powierzchni mebla widoczne są odpryski czy pęknięcia, zamaskujesz je za pomocą szpachli do drewna.
  • Malowanie – to ostatni i najprzyjemniejszy etap renowacji starej szafy. Zanim złapiesz za pędzel, odtłuść powierzchnię drewna np. za pomocą benzyny ekstrakcyjnej, a następnie pokryj ją preparatem gruntującym. W ten sposób wyrównasz chłonność podłoża i unikniesz pojawienia się plam na dekoracyjnej warstwie wykończeniowej.

Przeczytaj także: Renowacja mebli - najciekawsze trendy


Malowanie starej szafy – pomysły na stylizację

Jeśli zastanawiasz się, jak odnowić starą szafę i jak wystylizować mebel, do wyboru masz kilka technik malarskich i wykończeniowych. Zobacz kilka najciekawszych pomysłów.
  • Malowanie farbą kredową – w ten sposób na powierzchni drewna uzyskasz równomierną, nieco satynową lub matową powłokę. Jeśli szukasz sposobu na renowację starej szafy i pomalowanie jej na pastelowy kolor, postaw na farbę kredową. Preparaty tego typu dostępne są w wielu pięknych odcieniach, więc z pewnością znajdziesz coś dla siebie.
Co więcej, metamorfoza starej szafy przy użyciu farby kredowej jest łatwa. Jak już wiesz, możesz częściowo odpuścić czasochłonne szlifowanie. Preparat łatwo się nakłada, a na koniec wystarczy zabezpieczyć go za pomocą wosku lub lakieru.

  • Stylizacja metodą shabby chic – to sposób na odnowienie starej szafy, dzięki któremu mebel nabierze ciekawy charakter. Shabby chic to metoda postarzania mebli, która polega na przygotowaniu charakterystycznych przecierek w miejscach, gdzie mebel naturalnie się zużywa w trakcie użytkowania. W praktyce polega to na pomalowaniu mebla dwoma kolorami, a pomiędzy naniesieniem obu warstw trzeba posmarować narożniki i krawędzie woskiem ze świeczki. Po wyschnięciu ostatniej warstwy wystarczy lekko przetrzeć te miejsca papierem ściernym. 
  • Malowanie i tapeta – to dobry sposób na to, jak odnowić starą szafę z okleiny czy meble z czasów PRL-u, które wyróżniają się prostą formą. Malowanie emalią i miejscowe nakładanie tapety np. na fronty szuflad czy drzwiczki mebla sprawi, że mebel będzie prezentował się bardzo dekoracyjnie.


Przeczytaj także:

  1. Jak zaoszczędzić miejsce w szafie?
  2. Szafa klasyczna czy do zabudowy?
  3. Szafa przesuwana do przedpokoju w bloku - na co zwrócić uwagę przy zakupie?


Autor: Kamila Zalińska-Woźny