Data publikacji:

Jak prać ręczniki? Wszystko, co musisz wiedzieć o praniu ręczników

Chcesz, żeby twoje ręczniki na długo zachowały miękkość i piękny kolor? Odpowiednie pranie to klucz do sukcesu. Wystarczy, że będziesz pamiętać o kilku prostych zasadach i metodach. Jak prać ręczniki? Jakich środków używać? Dowiesz się w artykule!

jak prać ręczniki

Jak prać ręczniki? Praktyczne porady

Choć pranie ręczników wydaje się być prostym zadaniem, może przysporzyć wielu problemów. Nieodpowiednie detergenty czy zła temperatura mogą spowodować, że ręczniki staną się wyblakłe, sztywne i nieprzyjemne w dotyku. Ponadto zbyt rzadkie pranie w niskiej temperaturze sprzyja rozwojowi groźnych bakterii i grzybów.

Jak prać ręczniki, żeby były piękne, miękkie, czyste i pachnące? Poniżej znajdziesz nasze sprawdzone porady.

Sprawdź również, jak zmniejszyć koszty prania w twoim domu.

W jakiej temperaturze prać ręczniki?

Zastanawiasz się, w ilu stopniach prać ręczniki? Na to pytanie nie ma prostej odpowiedzi. Od lat panuje przekonanie, że ręczniki powinno się prać w 60 lub nawet 90 stopniach Celsjusza, bo tylko w tak wysokiej temperaturze giną wszelkie bakterie i inne drobnoustroje.

Warto jednak pamiętać o tym, że obecnie istnieją znacznie skuteczniejsze detergenty niż np. 50 lat temu. Producenci nowoczesnych proszków i płynów gwarantują, że wystarczy pranie w 30 stopniach, aby usunąć wszelki brud i zarazki. Taką temperaturę prania zalecają również producenci ręczników.

Wysokie temperatury mogą zniszczyć ręczniki i sprawić, że staną się sztywne i wyblakłe. Ponadto pranie w chłodniejszej wodzie jest zdecydowanie bardziej ekologiczne. Raz na jakiś czas polecamy jednak dla bezpieczeństwa wyprać ręczniki w 60 stopniach.

Ponadto, jeśli w domu są alergicy lub osoby chore na atopowe zapalenie skóry, bezpieczniej będzie prać ręczniki zawsze w wysokich temperaturach, w których giną roztocza i inne drobnoustroje.

Jak prać ręczniki? Segregacja prania

Zanim przystąpisz do prania ręczników, zadbaj o ich odpowiednią segregację. Nigdy nie pierz ręczników z innymi rzeczami. Podczas prania gubią one drobne kłaczki, które mogłyby osiąść na ubraniach. Ponadto podziel ręczniki kolorystycznie. Nie pierz białych rzeczy z ciemnymi, aby nie zafarbowały i nie poszarzały.

Pranie ręczników – dobór odpowiedniego detergentu

Do prania ręczników lepiej wybrać płyn do prania zamiast klasycznego proszku, który może czasem osiadać na rzeczach, sprawiając, że stają się szorstkie i nieprzyjemne w dotyku. Dobierając detergent, stosuj się do tych samych zasad, co w przypadku ubrań czy pościeli – inny środek wybierz do prania jasnych ręczników, inny do kolorowych, a jeszcze inny do czarnych.

Jak prać ręczniki? Zrezygnuj z płynu do płukania

Jak prać ręczniki, żeby były miękkie? Zrezygnuj ze stosowania płynu do płukania! Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że płyny zmiękczające zmniejszają chłonność ręczników i osłabiają ich włókna. Co można zastosować zamiast płynu do płukania? Dowiesz się w kolejnym punkcie.

Pranie ręczników z octem i sodą – domowy sposób na ich zmiękczenie

Jak zmiękczyć ręczniki? Aby przywrócić im puszystość, od czasu do czasu pierz je z dodatkiem octu oraz sody oczyszczonej. Wlej szklankę octu i/lub sody do przegródki na płyn do płukania. Do komory na detergent dodaj odpowiedni żel lub płyn i nastaw odpowiedni program. Pranie ręczników z octem i sodą to idealny sposób na to, aby przywrócić im dawną miękkość i puszystość.

Jak często prać ręczniki?

Ręczniki powinno się prać średnio co 2 tygodnie. Osoby z chorobami skóry lub alergicy powinni jednak wymieniać ręczniki znacznie częściej – nawet 2 razy w tygodniu. Podobnie wygląda sprawa w sytuacji, gdy w domu ktoś jest chory.

Jak suszyć ręczniki?

Ostatnim punktem w temacie, jak prać ręczniki, jest ich odpowiednie suszenie. W tym celu najlepiej używać suszarki bębnowej lub suszyć je na podwórku albo balkonie. Nigdy nie susz ręczników w łazience – wilgotne powietrze sprzyja rozwojowi grzybów i bakterii. Stosuj się do powyższych zaleceń, a twoje ręczniki będą piękne, kolorowe i pachnące przez długi czas!

Autorka: Olga Wacholc