Data publikacji:

Jak usunąć tłuste plamy ze ściany? 6 sposobów na tłuste plamy na ścianie

Mało rzeczy szpeci ścianę tak bardzo, jak tłusta plama. Czy jednak jej pojawienie się oznacza konieczność ponownego sięgnięcia po wałek malarski? Niekoniecznie! Dowiedz się, jak usunąć tłuste plamy ze ściany poprzez użycie o wiele prostszych, tańszych i szybszych sposobów. Znamy ich aż sześć!
jak usunąć tłuste plamy ze ściany

Tłusta plama na ścianie – czy naprawdę można usunąć ją bez malowania?

Wiele osób zastanawia się, czy domowe sposoby na usuwanie tłustych plam ze ściany rzeczywiście są skuteczne – zdania w tej sprawie są bowiem, niestety, podzielone. 

W istocie wiele zależy od czasu naszej reakcji. Jeżeli zauważymy plamę dopiero po dwóch dniach albo nawet tygodniu, to większość domowych trików będzie nieskuteczna. Jeśli jednak zadziałamy od razu, szanse na osiągnięcie naprawdę świetnych efektów będą naprawdę duże.


Przeczytaj także: Jak wyczyścić piekarnik? Najlepsze środki i domowe metody


Dodatkowo należy pamiętać, że aby plama zniknęła, a nasza ściana wciąż wyglądała przyzwoicie, nie możemy działać agresywnie – tylko delikatne ruchy i miękkie gąbeczki nie zniszczą koloru.

Tłuste plamy na ścianie – 6 skutecznych sposobów na ich usunięcie

1. Płyn do mycia naczyń + gąbka

Usuwanie tłustych plam można rozpocząć od przetarcia ich płynem rozpuszczającym tłuszcz – czyli na przykład dobrym płynem do mycia naczyń. Pamiętaj, żeby wytworzyć dużo piany, a następnie delikatnie pocierać ścianę miękką gąbką. Nigdy nie używaj zielonej, ostrej strony gąbki, ponieważ „skutkiem ubocznym” takiego czyszczenia będzie ubytek koloru na ścianie. 
Po umyciu ściany poczekaj około 15-20 minut, a następnie przetrzyj powierzchnię ciepłą wodą za pomocą czystej ściereczki. Jeśli zadziałasz szybko, tłuste plamy powinny zniknąć.

2. Pianka do golenia

Kolejnym sprawdzonym sposobem na usuwanie tłustych plam jest użycie pianki do golenia. Nanieś ją na ścianę, pozostaw na około 20 minut, a następnie – podobnie jak w poprzednio opisanej metodzie, przetrzyj powierzchnię mokrą szmatką. 

3. Kreda

Jeśli twoje ściany są jasne (a najlepiej białe), możesz wypróbować sposobu z kredą, która absorbuje wilgoć i tłuszcz – w starciu z nią tłuste plamy na ścianie właściwie nie mają szans. 

Dokładnie wetrzyj kredę w ścianę i poczekaj około godziny lub dwóch – po tym czasie pędzelkiem delikatnie oczyść powierzchnię. Jeśli tłuste plamy nadal są widoczne, nie rezygnuj, lecz nałóż kolejną porcję kredy – tym razem na całą noc. Te trik działa na większość zanieczyszczeń.

4. Ręcznik papierowy + talk

Jeżeli zauważysz tłustą plamę od razu, tj. w kilka minut po jej powstaniu, możesz przyłożyć do niej ręcznik papierowy. Przyciskaj go przez kilkanaście minut (dość mocno), a następnie posyp wybrany fragment powierzchni talkiem albo mąką ziemniaczaną, które absorbują tłuszcz. Po kilku godzinach delikatnie omieć ścianę pędzelkiem.

5. Płyn do mycia szyb

Jeśli poprzednie metody nie przypadły ci do gustu i wciąż nie wiesz, jak usunąć tłuste plamy ze ściany, wypróbuj sposób ze sprayem do szyb. Po prostu spryskaj zanieczyszczony fragment ściany (najlepiej samą pianą), pozostaw na 15 minut, a następnie zetrzyj wszystko wilgotną szmatką.

6. Magiczna gąbka

Tzw. „magiczna gąbka” to produkt stworzony z gąbki melaminowej. Jest ona lekko chropowata i znika w miarę użycia, ponadto jest bardzo uniwersalna i skuteczna. Jeżeli tłuste plamy na ścianie nie znikają za sprawą poprzednio omówionych sposobów, najpierw przeprowadź test na niewidocznym dla oka kawałku ściany, a jeśli wszystko jest w porządku – wyczyść tłustą plamę. 

Jak zamalować tłuste plamy na ścianie? 

Niestety, czasem nawet największe wysiłki nie zdają egzaminu i tłuste plamy na ścianie nie znikają. Wówczas nie pozostaje już nic innego, jak pomalować ścianę na nowo. Jak jednak to zrobić, aby tłuszcz nie przeniknął przez nową warstwę? To proste – zanim przejdziesz do właściwego malowania, połóż warstwę podkładową (gruntującą). Ten prosty sposób sprawi, że tłuste plamy na 100% pozostaną niewidoczne dla świata.