Data modyfikacji:

Jak wyczyścić piekarnik? Najlepsze środki i domowe metody

Czyszczenie piekarnika nie należy do lubianych czynności – jest jednak konieczne, aby przygotowywanie potraw i domowych wypieków było naprawdę przyjemne. Na szczęście istnieją szybkie sposoby na to, jak wyczyścić piekarnik – zarówno naturalnymi metodami, jak i gotowymi preparatami. Jak łatwo wyczyścić piekarnik? Zapoznaj się z naszymi wskazówkami.
jak wyczyścić piekarnik

Jak wyczyścić mocno zabrudzony piekarnik?

Przede wszystkim – powinieneś robić to po każdym jego użyciu. Przypalenia, resztki żywności i tłuszcz najłatwiej usunąć zaraz po tym, gdy się pojawią. Jeśli jednak szukasz sposobu na to, jak wyczyścić przypalony piekarnik, który dawno nie był odświeżany – bez obaw. Istnieje co najmniej kilka domowych trików, dzięki którym pozbędziesz się zabrudzeń bez większego wysiłku.

Jak skutecznie wyczyścić piekarnik? Zacznij od tego

Mycie piekarnika należy rozpocząć od wyjęcia wszystkich elementów ruchomych, tj. półek, rożna itp. Włóż je do ciepłej wody z dodatkiem płynu do naczyń. Jeśli w piekarniku znajdują się resztki jedzenia, usuń je za pomocą szczotki lub lekko zwilżonej ściereczki.


Przeczytaj także: 9 prostych trików, dzięki którym sprzątanie będzie łatwiejsze

Czyszczenie piekarnika domowym sposobem?

Jak wyczyścić piekarnik bez szorowania, a jednocześnie bez stosowania chemicznych preparatów? Wykorzystaj potencjał składników, które na pewno trzymasz w swojej kuchni. Oto sprawdzone metody na to, jak wyczyścić bardzo brudny piekarnik!

Czym wyczyścić piekarnik?


1. Mieszanka z sody i octu

Zmieszaj ocet spirytusowy, sodę oczyszczoną i wodę w równych proporcjach – tak, aby uzyskać gęstą papkę. Jak wyczyścić piekarnik sodą i octem? To proste – wystarczy, że nałożysz mieszankę na zabrudzone miejsca, a po upływie 10 minut wytrzesz je mokrą szmatką. To jeden z najlepszych naturalnych sposobów na to, jak szybko wyczyścić piekarnik. Sprawdzi się również w czyszczeniu przypaleń na półkach.

2. Jak wyczyścić piekarnik tabletką do zmywarki?

Czy wiesz, że tabletki do zmywarki (na co dzień używane do mycia naczyń) mogą pomóc ci w pozbyciu się brudu z piekarnika? Kapsułkę rozpuść w odrobinie ciepłej wody, do uzyskania papkowatej konsystencji. Następnie, nałóż masę na miejsca pokryte przypalonym tłuszczem. Pozostaw na kilkanaście minut, po czym po prostu zetrzyj ściereczką lub wilgotną szmatką. Możesz też spróbować użyć płynu do mycia naczyń.

3. Czyszcząca mieszanka z sokiem z cytryny

Innym ekologicznym sposobem na mycie piekarnika jest przygotowanie mieszanki z soku z 1 cytryny, ½  szklanki octu jabłkowego i ½ szklanki sody oczyszczonej. Jak wyczyścić piekarnik cytryną? Postępuj tak, jak w przypadku zwykłej mieszanki sody i octu. Cytryna, dzięki zawartości naturalnych kwasów, szybciej rozpuści brud, a dodatkowo pozostawi po sobie świeży zapach.

4. Jak wyczyścić przypalony piekarnik parą?

Zaschnięty tłuszcz usuniesz również stosując parę wodną. Wlej wodę do naczynia żaroodpornego, a następnie wstaw je do piekarnika. Ustaw temperaturę na 50 stopni. Po 30 minutach wyłącz piekarnik i wyjmij naczynie. Gdy piekarnik ostygnie, zabrudzenia usuniesz mokrą ściereczką i zwykłym płynem do naczyń.

Jak dobrze umyć piekarnik – gotowe preparaty

Innym patentem na to, jak wyczyścić piekarnik z tłuszczu i przypaleń są gotowe środki, które usuną nawet najbardziej kłopotliwe zabrudzenia. Jakie preparaty znajdziesz na rynku?

Pasty do czyszczenia piekarnika

Pastę należy nałożyć na zabrudzenia za pomocą wilgotnej ściereczki, a potem po prostu zetrzeć. Jeśli szukasz szybkiego sposobu na to, jak wyczyścić piekarnik z przypalonego tłuszczu, ta metoda na pewno okaże się pomocna.

Spray do czyszczenia piekarnika

Do wyboru masz również rozmaite spraye myjące, które rozpuszczają tłuszcz, przypalenia i trudne do usunięcia resztki żywności. Sprayu warto używać po każdym użyciu piekarnika – dzięki temu zachowasz go w czystości i zapobiegniesz narastaniu zabrudzeń.

Pianki do mycia piekarnika

Jak wyczyścić piekarnik w środku w ekspresowym tempie? Pomocna okaże się myjąca pianka, która usunie zaschnięty tłuszcz bez szorowania.
Wiesz już, jak czyścić piekarnik domowymi sposobami i jakie środki chemiczne najlepiej poradzą sobie z trudnym brudem. Pamiętaj jednak, że w zachowaniu czystości piekarnika najlepiej sprawdza się jego mycie po każdym użyciu!