Data publikacji:

Jak wyciszyć mieszkanie? Sprawdzone sposoby na wyciszenie mieszkania w bloku

Izolacja akustyczna budynków wielorodzinnych często pozostawia wiele do życzenia. Problematyczne są już nie tylko mieszkania w tzw. wielkiej płycie, ale i te zlokalizowane w nowoczesnym budownictwie. Oszczędności materiałowe poczynione przez deweloperów sprawiają, że słyszalne są nie tylko głośne krzyki, ale i zwykłe rozmowy.
jak wyciszyć mieszkanie
Kłopot z uciążliwym sąsiadem to sytuacja, którą nie zawsze uda się rozwiązać rozmowami lub wezwaniami policji. Czasem lepszym sposobem jest wyciszenie własnego mieszkania. Skoro nie można usunąć źródła denerwujących dźwięków, zawsze pozostaje odcięcie się od nich. W jaki sposób wyciszyć mieszkanie? Przedstawiamy niezawodne i niedrogie metody na izolację akustyczną ścian, sufitu oraz podłogi.

Jak wyciszyć podłogę?

Jeśli źródłem niepożądanych dźwięków jest sąsiad mieszkający pod tobą, zadanie wydaje się najprostsze. Podłogi, same w sobie, w dużym stopniu pochłoną część drgań akustycznych dochodzących od sąsiada z dołu. Szczególnie dobrze radzą sobie panele oraz wykładzina dywanowa. Parkiet ma zbyt wiele szczelin, którymi przedostają się dźwięki.


Przeczytaj także: Jak rozjaśnić ciemne mieszkanie? 6 sposobów


Remontując mieszkanie, można także w prosty sposób podnieść izolację akustyczną podłogi. Wystarczy zastosować cienkie maty wygłuszające, np. polietylenowe, polistyrenowe lub korkowe. Jeśli masz możliwość, ułóż nową posadzkę na starej, np. podłogę pływającą na zużytym parkiecie. W takim wariancie trzeba jednak wziąć pod uwagę, że poziomy podłóg w pomieszczeniach będą się różnić.

Jak wyciszyć sufit?

Równie proste, o ile nie prostsze, jest wyciszenie sufitu. Dawniej służyły do tego styropianowe kasetony, jednak dziś jest znacznie estetyczniejszy sposób. Aby wyciszyć mieszkanie od sąsiada z góry, wykorzystaj podwieszany sufit. Już klasyczne płyty kartonowo-gipsowe pochłoną wiele dźwięków, ale na rynku znajdziesz też płyty o podniesionej izolacyjności. Są cięższe i bardziej elastyczne, więc lepiej wyłapują drgania.

W wysokich pomieszczeniach można zintensyfikować walkę z niechcianymi dźwiękami. Dodatkową izolację, oprócz podwieszanego sufitu, stanowi wełna mineralna. Już kilkucentymetrowa warstwa wystarczy, by zapewnić ciszę w pokoju. Pamiętaj jednak, że wełna gromadzi wodę, więc może być zastosowana jedynie w dobrze wentylowanych pomieszczeniach. Innym materiałem izolacyjnym jest np. styropian.

Jak wyciszyć ściany?

Sąsiad zza ściany nie daje ci spać i słyszysz każde jego słowo? Pora zaizolować akustycznie ścianę! Niestety, nie wystarczy biblioteczka pełna książek czy obszerny zagłówek łóżka. Aby wyeliminować dźwięki należy wyciszyć całą ścianę, unikając przerw czy szczelin. Przy okazji sprawdź, czy w ścianie nie ma dziur, którymi do twojego mieszkania przedostaje się dźwięk. Szczeliny wokół rur czy spękane ściany to powszechna przypadłość niechlujnego budownictwa.

Do wyciszenia ścian możesz użyć wielu materiałów. Zwróć uwagę na ich grubość, by nie zmniejszyć sobie zanadto powierzchni pokoju. W niewielkim mieszkaniu każdy metr kwadratowy jest na wagę złota. Czego można użyć do wyciszenia mieszkania w bloku?

  • Panele ścienne – dobrym pomysłem na wyciszenie mieszkania jest użycie dedykowanych paneli akustycznych. Mogą być wykonane z gipsu, korka lub tworzyw sztucznych wzbogaconych o składniki pochłaniające dźwięk. Często mają wzór 3D, który dodatkowo zapewnia dobrą akustykę w pomieszczeniu.
  • Maty akustyczne – ułożenie mat nie jest skomplikowane, a pomoże wyeliminować problem dużej głośności. Koszt metra kwadratowego mat akustycznych to ok. 70-200 zł.
  • Płyty korkowe – wysokojakościowy korek umożliwia zaizolowanie ścian przy stosunkowo niedużej grubości płyt. Korek ekspandowany jest elastyczny i ściśliwy, więc dobrze pochłania drgania.
  • Ekrany akustyczne – do najcięższych zadań stworzone są ekrany akustyczne. Są właściwie dodatkowymi ściankami wykonanymi z profili aluminiowych, wełny mineralnej, foli dźwiękoszczelnej i płyt karton-gipsowych. Zabierają wiele miejsca, więc użyj ich na najbardziej newralgicznej ścianie.

Jak wyciszyć mieszkanie przy ruchliwej ulicy?

Uciążliwi sąsiedzi to jedno, ale pozostaje też problem hałasu dobiegającego zza okien. Jak łatwo się domyślić, kluczem do zachowania ciszy jest wykorzystanie szczelnej stolarki okiennej o podwyższonej izolacji akustycznej. O skuteczności tłumienia dźwięków poinformuje cię parametr Rw.
Dodatkowym sposobem na wyciszenie okien jest zamontowanie okiennic lub rolet. W blokach i kamienicach nie zawsze jest to możliwe, więc pozostaje wykorzystanie grubych zasłon, które nie tylko ograniczą hałasy dobiegające z ulicy, ale dodatkowo zapobiegną wychładzaniu mieszkania nocą. Niektóre spółdzielnie umożliwiają zabudowę okienną balkonów – to przydatne w przypadku mieszkań zlokalizowanych przy ruchliwych arteriach.