Drewniana podłoga prezentuje się świetnie i pięknie starzeje – wraz z upływem lat deski czy parkiet nabierają jeszcze ciekawszy charakter. Z czasem jednak na posadzce wykonanej z naturalnych desek, mogą się pojawić uszkodzenia. Na szczęście materiał można poddać renowacji, czyli cyklinowaniu parkietu.
Pod tą dość enigmatyczną nazwą tak naprawdę kryje się proces szlifowania starych powłok wykończeniowych. Cyklinowanie podłogi to najskuteczniejsza metoda renowacji, w następstwie której można łatwo uzupełnić ubytki powstałe w parkiecie oraz wykończyć go na nowo powłoką dekoracyjną.
Chociaż cyklinowanie parkietu można wykonać samodzielnie, nie jest to łatwe zadanie. Jeśli zastanawiasz się, jak przeprowadzić cyklinowanie podłogi samemu, poznaj garść najważniejszych informacji na ten temat.
Zanim zabierzesz się za cyklinowanie parkietu, musisz wiedzieć, że nie wszystkie materiały nadają się do renowacji tego typu. Z powodzeniem można szlifować powierzchnię desek litych oraz parkietu. W takim przypadku całość materiału zamontowanego na podłodze składa się z jednej warstwy dekoracyjnego drewna. Co więcej, podłogi tego typu można szlifować nawet kilkakrotnie.
Musisz jednak uważać, jeśli w twoim domu zamontowane są deski warstwowe. Materiał wykończeniowy tego typu składa się z dwóch lub trzech warstw drewna, z czego jedynie wierzchnia, licząca około 5 mm grubości warstwa, wykonana jest ze szlachetnego gatunku drewna. Spodnie części to pośledniejsze odmiany. Przy szlifowaniu desek warstwowych istnieje zatem ryzyko uszkodzenia dekoracyjnej powłoki i odsłonięcia spodnich części.
Producenci desek tego typu nie zalecają ich cyklinowania lub sugerują, że jeśli zachodzi taka potrzeba, najlepiej jest zatrudnić wyspecjalizowaną ekipę. Pamiętaj również, że zabiegu tego typu raczej nie powinno się powtarzać więcej niż 2 razy.
Profesjonalne ekipy remontowe, które specjalizują się w cyklinowaniu podłóg, używają w tym celu cykliniarek. To potoczna nazwa dla grupy szlifierek taśmowych, które charakteryzują się dużą powierzchnią szlifującą oraz specjalnym uchwytem, pozwalającym na wygodne szlifowanie podłóg w pozycji stojącej.
Jeśli myślisz o cyklinowaniu podłogi samemu, zakup cykliniarki może być niepotrzebnym wydatkiem. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest bardziej wszechstronne narzędzie, które posłuży ci też podczas innych prac remontowych.
Jaka szlifierka sprawdzi się podczas szlifowania? Modele mimośrodowe nie są polecane, ponieważ mogą zostawić na parkiecie koliste ślady, będące efektem ruchu obrotowego i wahadłowego tarczy szlifierskiej. Do samodzielnego cyklinowania parkietu można zastosować szlifierkę taśmową, jednak jej zastosowanie wymaga pewnej wprawy – elektronarzędzia tego typu wyróżniają się bardzo dużą efektywnością pracy i nieumiejętnie stosowane, mogą uszkodzić posadzkę.
Najlepszym rozwiązaniem jest szlifierka oscylacyjna, która wykonuje ruch wahadłowy o dużej częstotliwości. Sprzęt tego typu sprawdza się znakomicie przy szlifowaniu dużych powierzchni płaskich.
Warto też wspomnieć o doborze papierów ściernych do cyklinowania podłóg. Zanim zabierzesz się do pracy, zaopatrz się w kilka kompletów ścierniwa o różnej gradacji. Najpierw zaczniesz od papieru gruboziarnistego do szlifowania zgrubnego. W ten sposób dokładnie usuniesz stary lakier. Stopniowo należy zwiększać gradację papieru w kierunku drobnoziarnistego, dzięki czemu idealnie wygładzisz powierzchnię drewna.
Ile kosztuje cyklinowanie parkietu, gdyby zatrudnić do tego zadania wyspecjalizowaną ekipę? Ceny są różne, w zależności od regionu Polski czy rodzaju posadzki, ale zasadniczo wahają się w przedziale między 20 a 30 zł za metr bieżący. Do tego należy jeszcze doliczyć koszt materiałów wykończeniowych oraz ewentualnego ponownego lakierowania posadzki.
Jak samodzielnie wykonać cyklinowanie parkietu? Zobacz naszą krótką instrukcję krok po kroku.
Zanim w ruch pójdą papier ścierny i szlifierka, trzeba dokładnie odkurzyć podłogę z drobnego piasku i innych zabrudzeń, które w trakcie szlifowania mogłyby prowadzić do powstawania rys na cyklinowanym parkiecie.
Samo cyklinowanie parkietu należy podzielić na kilka etapów. Pierwszy to szlifowanie zgrubne, które ma na celu usunięcie starych powłok wykończeniowych i niedoskonałości podłoża. W zależności od stopnia zużycia podłogi etap ten należy powtórzyć. Na koniec należy przeprowadzić szlifowanie wykończeniowe, dzięki któremu idealnie wygładzisz deski.
Po dokładnym zeszlifowaniu kolejny etap to solidne odkurzanie. Bez tej czynności podczas malowania podłogi mogłyby powstawać nieestetyczne plamy.
Jeśli zachodzi taka potrzeba, większe ubytki, których nie sposób usunąć podczas szlifowania, należy zaszpachlować. W przypadku parkietów można wymienić pojedyncze klepki.
Jeżeli cyklinowanie podłóg masz już za sobą, pora na odpowiednie wykończenie parkietu. Jakie opcje masz do wyboru?
To najpopularniejsza metoda zabezpieczenia drewnianych podłóg. Lakier tworzy na powierzchni drewna grubą warstwę ochronną, która zabezpiecza przed uszkodzeniami lub wilgocią.
Preparaty tego typu wnikają w strukturę drewna i impregnują je, dzięki czemu materiał jest chroniony przed wilgocią. Podłoga olejowana ma inną strukturę niż parkiet pokryty lakierem, a efekt dekoracyjny jest subtelniejszy.
To dobry sposób na uzyskanie modnie wyglądającej podłogi. Bielenie może mieć różny wymiar – jeśli postawisz na bejcę lub barwiący olej, rysunek drewna pozostanie widoczny i będzie ciekawie podkreślony.
Farba emulsyjna pokryje posadzkę równomierną powłoką, jednak widoczne pozostaną szczeliny miedzy deskami. Daje to ciekawy, skandynawski efekt.
Przeczytaj także:
Autorka: Kamila Zalińska-Woźny