Data modyfikacji:

Jak zamontować wannę? Montaż wanny zwykłej i wolnostojącej

Chcesz kupić nową wannę? A może dopiero urządzasz własną łazienkę, marząc o długich, relaksujących kąpielach? Montaż wanny wolnostojącej lub klasycznej to nic trudnego. Wystarczą chęci, niezbędne narzędzia oraz trochę wolnego czasu. Zobacz, jak zamontować wannę.

jak zamontować wannę

Jaka wanna do samodzielnego montażu?

Uwielbiasz relaksować się, leżąc w wannie? Nie od dziś wiadomo, że ciepła woda idealnie odpręża ciało i poprawia nastrój. Gorące kąpiele z dodatkiem ulubionego płynu, zapachowych świec i innych kosmetyków to idealny sposób na domowe spa.

Myślisz o kupnie balii i zastanawiasz się, jak zamontować wannę samodzielnie, bez pomocy fachowca? Zadanie to nie jest wcale takie trudne! Wystarczy, że uzbroisz się w odpowiednie sprzęty, cierpliwość i trochę wolnego czasu.

Zanim jednak zabierzesz się do montażu wanny, musisz zdecydować się, jaki rodzaj balii wybrać. Wyróżniamy dwa typy wanien – klasyczne i wolnostojące. Te pierwsze przytwierdza się do ściany, w której znajduje się instalacja kanalizacyjna. Drugie zaś, jak sama nazwa wskazuje, można ustawić w dowolnym miejscu w łazience. Oczywiście najpierw należy zadbać o doprowadzenie instalacji w podłodze.

Jaką wannę wybrać? Kieruj się własnymi preferencjami oraz wielkością swojej łazienki. Wanny wolnostojące potrzebują znacznie więcej wolnego miejsca niż te klasyczne.

Jak zamontować wannę klasyczną i narożną?

Jak zamontować wannę klasyczną, czyli taką, która co najmniej z jednej strony przylega do ściany? Aby było prościej, przedstawimy instrukcję krok po kroku.

 1. Przykręć lub przyklej nóżki i/lub specjalne szyny do dna wanny – zgodnie ze wskazówkami zamieszczonymi w instrukcji.
 2. Zamontuj zestaw odpływowo-przelewowy. Część odpływową przymocuj do dolnego otworu wanny, przelewową zaś do górnego. Pamiętaj o założeniu uszczelek.
 3. Ustaw wannę w odpowiednim miejscu. Wyreguluj nóżki, posiłkując się poziomicą, tak aby wanna stała idealnie prosto. Następnie przytwierdź ją do ściany – narysuj na ścianie linie wyznaczające krawędzie wanny, a potem wywierć otwory na kołki rozporowe. W dziury włóż kołki i zamocuj do nich uchwyty do wanny.
 4. Syfon podłącz do kanalizacji, a do odpływu włóż korek.
 5. Nalej do wanny wodę, aby sprawdzić szczelność wszystkich elementów instalacji.
 6. Jeśli twoja wanna jest w zestawie z obudową, zamontuj ją zgodnie ze wskazówkami producenta.
 7. Miejsca, w których wanna styka się ze ścianą oraz gdzie obudowa styka się z podłogą, wypełnij silikonem sanitarnym. Zainstaluj baterię i inne niezbędne elementy. Poczekaj, aż całość wyschnie.

Wanna wolnostojąca – montaż

Jak zamontować wannę wolnostojącą? Wbrew pozorom to nic trudnego. Zanim jednak przystąpisz do kupna i montażu wybranej balii, sprawdź koniecznie wymiary swojej łazienki. Następnie wybierz produkt, który bez problemu zmieści się w pomieszczeniu.

Poniżej opisujemy montaż wanny wolnostojącej krok po kroku.

 1. Przygotuj instalację kanalizacyjną w miejscu, gdzie planujesz ustawić wannę wolnostojącą. Najlepiej zrobić to na etapie remontu czy urządzania łazienki.
 2. Gdy już zamontujesz instalację, przytwierdź do wanny stelaż lub specjalne nóżki.
 3. Wypoziomuj starannie wannę, kontrolując wysokość nóżek.
 4. Zamontuj syfon wraz z uszczelkami i połącz z instalacją kanalizacyjną. Następnie ustaw wannę w odpowiednim miejscu.
 5. Napełnij wannę wodą, aby sprawdzić szczelność instalacji. Jeśli wszystko jest w porządku, przymocuj wannę do podłoża za pomocą silikonu.
 6. Zainstaluj baterię i poczekaj, aż całość wyschnie. Następnie umyj wannę… i już możesz cieszyć się wymarzoną kąpielą.