Data modyfikacji:

Jakie płytki drewnopodobne? Czy warto postawić na imitację drewna?

W aranżacji wnętrz czasem trzeba pójść na kompromis – tam, gdzie wymarzone rozwiązanie może się nie sprawdzić, trzeba znaleźć dobry zamiennik. Jednak ten kompromis wcale nie musi oznaczać gorszego efektu dekoracyjnego. Świetnym przykładem są płytki drewnopodobne – mogą być idealną alternatywą dla drewna na podłodze, bo dzięki nim uzyskasz piękną i trwałą powierzchnię.

Wszystko o płytkach drewnopodobnych

płytki drewnopodobne
Płytki podłogowe i ścienne do złudzenia przypominające naturalne drewno to wnętrzarski hit od wielu sezonów. Czym zasłużyły sobie na taką popularność? Nie tylko wyglądają znakomicie, ale też mają wiele zalet. Nie są jednak wolne od wad, dlatego jeśli rozważasz zakup płytek drewnopodobnych do salonu czy łazienki, przekonaj się, jakie są mocne i słabe strony materiału wykończeniowego tego typu.

Płytki drewnopodobne – jakie mają zalety?

  • są wytrzymałe
  • łatwo się je czyści
  • dobre do ogrzewania podłogowego
  • szeroki wybór wariantów
Okazuje się, że jeśli skonfrontujemy naturalne drewno z jego nowoczesnym odpowiednikiem w postaci płytek, ten drugi materiał w ostatecznym rozrachunku może wysunąć się na prowadzenie. Jakie zatem zalety mają płytki drewnopodobne?
  • Wytrzymałość – w przeciwieństwie do parkietu czy desek warstwowych płytki są bardzo wytrzymałe. Jeśli postawisz na model o wysokiej klasie ścieralności i nienasiąkliwy, płytki drewnopodobne będą ci służyć w dobrym stanie przez długi czas. Materiał jest odporny na zarysowania, uszkodzenia mechaniczne i działanie wilgoci. W związku z tym można go zamontować nawet w kuchni, co jest szczególnie istotne, jeśli urządzasz strefę dzienną, w której kuchnia, jadalnia i salon tworzą otwartą przestrzeń. W takim wydaniu cała podłoga wykończona tym samym materiałem będzie prezentować się znakomicie.
  • Łatwość w utrzymaniu w czystości – porządkowanie powierzchni drewnianych jest dość kłopotliwe – nie dość, że trzeba systematycznie usuwać kurz i drobny piasek, bo mogą prowadzić do postawania rys, to jeszcze podczas zmywania podłogi trzeba uważać na nadmiar wody i stosować specjalne detergenty. Wszystkie te zabiegi eliminuje montaż płytek drewnopodobnych. Do ich mycia możesz użyć najzwyklejszego płynu do podłóg oraz wody.
Czytaj również: Renowacja drewnianej podłogi
  • Świetne przewodnictwo ciepła – jeśli rozważasz montaż drewna na posadzce, w której jest zamontowane ogrzewanie podłogowe, możesz mocno się rozczarować – drewno bardzo źle przewodzi ciepło i w zasadzie izoluje jego przepływ. W efekcie system będzie działać nieefektywnie. Alternatywą mogą być płytki drewnopodobne. Gres czy terakota będą świetnie przewodzić ciepło, dzięki czemu skutecznie ogrzejesz dom, a podłoga będzie miła w dotyku.
  • Bogactwo wzorów – płytki imitujące drewno dostępne są w szerokiej gamie wozów i kolorów. Mogą imitować nawet szlachetne czy egzotyczne drewno, co w rezultacie pozwoli ci osiągnąć efekt dekoracyjny w dużej mierze zbliżony do zamierzonego, jednak w znacznie niższej cenie. Dodatkowo dzięki wypełnieniu przestrzeni między płytkami za pomocą fug, kształt poszczególnych kafli jest podkreślony, co jeszcze bardziej upodabnia materiał do drewnianych desek.

A jakie wady mają płytki imitujące drewno?

  • Efekt chłodnej podłogi – poza sezonem grzewczym lub w miejscach, w których nie zamontowano ogrzewania podłogowego, powierzchnia wykończona płytkami będzie zimna.
  • Płytki jedynie imitują drewno – chociaż producenci prześcigają się w maksymalnie dokładnym odwzorowaniu rysunku naturalnych desek, płytki pozostają jedynie imitacją naturalnego materiału. Nie jest to wada, która mogłaby przekreślić płytki drewnopodobne, jednak wato pamiętać, że płytki nie będą wyglądać identycznie, jak drewno.

Gdzie pasują płytki drewnopodobne?

Płytki drewnopodobne do łazienki to wnętrzarski strzał w dziesiątkę. Pomieszczenie wykończone przy użyciu tego materiału będzie wydawać się przytulne i zapanuje w nim klimat przypominający SPA.

Warto pamiętać, że płytki gresowe czy terakotę można zamontować także na ścianie, więc w ten sposób możesz efektownie wykończyć łazienkę i np. zamontować materiał drewnopodobny również pod prysznicem lub pokryć nimi obudowę wanny.

Płytki tego typu dobrze sprawdzą się w kuchni – podłoga przypominająca drewno da wrażenie ciepła i przytulności, a jednocześnie sprosta wyzwaniom, na jakie jest wystawiona podłoga w pomieszczeniu, w którym gotujesz.

Ponadto płytki drewnopodobne mogą znaleźć zastosowanie na podłodze w salonie czy ciągach komunikacyjnych w domu. Świetnym pomysłem są płytki drewnopodobne na schodach – konstrukcja wykonana z lanego betonu pokryta płytkami będzie równie efektownym, ale znacznie tańszym rozwiązaniem, niż w przypadku schodów tego typu obitych naturalnym drewnem.

Jakie wybrać płytki drewnopodobne?

  • W sprzedaży znajdziesz przede wszystkim płytki gresowe o szkliwionej powierzchni. Producenci oferują również terakotę o wzorze imitującym drewno, jednak to znacznie mniej popularne rozwiązanie. Płytki gresowe są bardzo wytrzymałe i odporne na ścieranie. Można z powodzeniem montować je zarówno na podłodze, jak i na ścianie czy na tarasie. W tym ostatnim przypadku sprawdź jednak, czy materiał jest mrozoodporny i posiada wysoką klasę odporności na wilgoć, dzięki czemu będzie w stanie sprostać niesprzyjającym warunkom atmosferycznym, na jakie podłoga tarasowa jest narażona.
  • Najczęściej płytki mają kształt przypominający do złudzenia deski czy panele podłogowe. Tego typu materiał idealnie nadaje się do układania w tradycyjny sposób. Ciekawą alternatywą mogą być jednak płytki drewnopodobne do salonu czy kuchni układane w jodełkę. W takim przypadku kafle mają nieco inny kształt, aby zminimalizować straty materiału podczas docinania do jodełki.
Polecamy:
Zdjęcie: Envato elements

Autor: Kamila Zalińska-Woźny