Data modyfikacji:

Jak zrobić podwieszany sufit? Instrukcja krok po kroku

Sufit z płyt kartonowo-gipsowych to rozwiązanie problemu zbyt wysokich pomieszczeń, narożników robionych „na butelkę” lub pofalowanych krzywizn. Podwieszany sufit świetnie nadaje się także jako ozdoba pokoju, zwłaszcza z wbudowanymi światłami. Wykonanie prostej konstrukcji nie jest trudne i nie wymaga zaangażowania ekipy remontowej. Jak zrobić podwieszany sufit z ledami?
jak zrobić podwieszany sufit

Kiedy warto zdecydować się na sufit podwieszany?

Wykończenie surowego lub mocno pofałdowanego sufitu płytami kartonowo-gipsowymi na konstrukcji z profili stalowych cieszy się duża popularnością. To stosunkowo prosty, tani i łatwy sposób na wyeliminowanie mankamentów pomieszczenia. Warto jednak wiedzieć, że sufit podwieszany ma więcej zalet. Może być również warstwą termoizolacyjną lub dźwiękoszczelną, co przyda się zwłaszcza w starszym budownictwie. Przestrzeń pomiędzy podwieszanym sufitem a stropem wykorzystasz także do rozprowadzenia różnego rodzaju instalacji. Podwieszany sufit idealnie nadaje się także do zamontowania oświetlenia, np. paneli LED lub żarówek halogenowych. W tego rozwiązania korzysta się często w pomieszczeniach, które wymagają wielu punktów świetlnych, np. w przedpokojach.

Montaż podwieszanego sufitu – co będzie ci potrzebne?

  • Nożyk o tapet
  • Nożyce do cięcia blachy
  • Poziomica (laserowa, wodna lub klasyczna)
  • Ołówek
  • Profile przyścienne UD i nośne CD
  • Wieszaki obrotowe, uchwyty i łączniki do sufitów podwieszanych
  • Wkrętarka
  • Piła do płyt kartonowo-gipsowych
  • Młotowiertarka
  • Młotek
  • Szpachelka

Jak zrobić podwieszany sufit – krok po kroku

1. Wytyczanie poziomu sufitu

W pierwszym etapie musisz wyznaczyć poziom sufitu dookoła pokoju. Nie sugeruj się sufitem, bowiem może być krzywy. Konieczne jest użycie poziomicy, najlepiej laserowej lub wodnej tzw. szlauchwagi. Zrobisz to także klasyczną poziomicą, jednak może nie zapewnić ci takiej precyzji. Po wyznaczeniu punktów odrysuj linię dookoła pomieszczenia.

2. Montaż konstrukcji stalowej

Po wyznaczeniu poziomu przykręć po obwodzie profile stalowe UD. Przyścienna opaska będzie wyznacznikiem dla pozostałych elementów konstrukcyjnych. Na brzegach konieczne będzie przycięcie profili pod kątem. Do przykręcenia profili użyj metalowych kołków z kołnierzem – są odporne na ogień, więc w razie pożaru sufit nie spadnie. Kołki szybkiego montażu rozmieść co ok. 60 cm. Otwory na nie wywierć wiertarką lub, w przypadku betonu, młotowiertarką. Podczas wiercenia kontroluj poziom poziomicą.

W dalszym kroku przejdź do montażu konstrukcji nośnej z profili CD. Ułóż je równolegle do wejścia lub okna, dzięki czemu łączenia płyt będą mniej widoczne. Docinając profile zadbaj o to, by miały ok. 1 cm luzu (po 0,5 cm z każdej strony). Gdy przytniesz je na styk, mogą pojawić się pęknięcia. Maksymalny rozstaw profili to 60 cm, ale zaleca się rozłożenie ich co 40 cm. Pierwszy z profili powinien być odsunięty ok. 20 cm od ściany.

3. Poziomowanie i przytwierdzanie wieszaków

Długie profile nośne muszą być wsparte wieszakami ES (uniwersalnymi) obrotowymi lub kotwowymi. Pierwsze wieszaki powinny być oddalone od ściany maksymalnie o 40 cm, a rozstaw następnych to 100 cm (lub inny, wskazany przez producenta). Po wstępnym zamocowaniu wieszaków należy upewnić się, że profile nośne utrzymują poziom. Poziomicą warto wspierać się także już podczas samego montażu, bowiem długie profile mogą się wykrzywiać pod własnym ciężarem.

4. Przykręcanie płyt kartonowo-gipsowych

Gdy już masz konstrukcję stalową, czas na montaż podwieszanego sufitu. Płyta kartonowo-gipsowa waży ok. 22 kg, dlatego warto poprosić o pomoc drugą osobę. Przyłóż płytę do sufitu i dotnij w taki sposób, aby łączenia wypadały w połowie szerokości profilu. Jeśli ściany nie zachowują kątów, zacznij od przykręcenia pełnych płatów kilkadziesiąt centymetrów od ściany, a następnie dotnij mniejsze fragmenty przyścienne.

Do montażu płyt kartonowo-gipsowych użyj wkrętów samonawiercających o długości 25 mm. Dzięki nim przykręcisz płytę do stalowego profilu bez wcześniejszego nawiercania otworów. Najszybszym sposobem przykręcania płyt jest użycie wiertarki, jednak uważaj, by nie docisnąć wkręta zbyt mocno. Aby zabezpieczyć się przed zbyt mocnym zagłębienie łba wkręta, użyj końcówki do płyt gipsowych, z ogranicznikiem oraz sprzęgłem. Wkręty powinny być zagłębione w płycie na ok. 1 mm i rozmieszczone co ok. 20-30 cm. Przy sąsiednich płytach umieść je tak, by się mijały.

5. Ukrycie łączeń i mocowań

Przed wykonaniem gładzi szpachlowej wypełnij szczeliny, zagłębienia wkrętów oraz ubytki gipsem szpachlowym, klejem gipsowym lub masą do łączeń. W przypadku łączeń płyt pamiętaj o zatopieniu siatki zapobiegającej powstawaniu pęknięć. Gipsem szpachlowym wypełnij także łączenie sufitu ze ścianą. Postaraj się zrobić to na gładko, by ułatwić sobie dalsze prace. Po dobrym przygotowaniu sufitu możesz przejść do nałożenia gładzi szpachlowej, szlifowania oraz malowania.