Data publikacji:

Jak zrobić szafę wnękową? Poradnik krok po kroku


Szafa wnękowa to jeden z podstawowych elementów wyposażenia każdej sypialni. To właśnie w dużej szafie chowamy i organizujemy nasze ubrania, akcesoria oraz obuwie. Niestety popularny sklepy meblowe zdają sobie sprawę z wagi dużej szafy wnękowej w naszych domach i oferują nam produkty bardzo drogie. Istnieje jednak rozwiązanie tego problemu, dzięki któremu w portfelu zostanie nam całkiem dużo pieniędzy. Jak zrobić szafę wnękową? Poniżej instrukcja krok po kroku.
garderoba

Projekt i lokalizacja szafy przesuwnej


Proces tworzenia szafy wnękowej rozpocząć powinniśmy od wyboru idealnej lokalizacji, a także przygotowania kompletnego projektu mebla. Gdzie umiejscowić naszą szafę? W miejscu łatwo dostępnym, które jednocześnie nie będzie kolidowało z innymi elementami wyposażenia lub oknem.

Szafy wnękowe z reguły są wysokie, a często są one projektowane aż do sufitu. Dlatego też kluczem do sukcesu jest wykonanie właściwego pomiaru. Sprawdźmy szerokość wolnego miejsca, jego wysokość, a także uwzględnijmy wszelkie nierówności, które powinny być uwzględnione już podczas projektu wymiaru szafy. Jeśli zdecydujemy się na szafę o wysokości całego pomieszczenia, zadbajmy o kilka milimetrów przerwy pomiędzy sufitem.

Czas na projekt naszego mebla. Na czym najbardziej nam zależy? Jakie rodzaje ubrań czy innych elementów wyposażenia chcemy chować w naszej szafie? Czy potrzebujemy dużo miejsca na drobne, małe rzeczy, czy też szafa jest robiona w celu trzymania w niej kurtek i płaszczy? Wychodząc od takich rozmyślań, szybko zidentyfikujemy, jak głęboka powinna być nasza szafa. Dobrym pomysłem jest rozrysowanie wszystkiego na kartce papieru. Pamiętajmy również o drzwiach i elementach mocujących, które również mają swoje wymiary, a dołączenie ich do projektu może wpłynąć na kompatybilność z innymi elementami wyposażenia. 

Jakie narzędzia i materiały będą nam potrzebne?


Decydując się na stworzenie własnej szafy wnękowej, musimy wyposażyć się w szereg materiałów i narzędzi, które umożliwią nam łatwe i swobodne wykonanie pracy. Zacznijmy od materiałów niezbędnych do tego, by szafa powstała.

Istotny jest wybór płyt meblowych, które będą brane pod uwagę jako korpus naszej szafy oraz jej front. W zależności od naszych preferencji możemy postawić na jeden kolor bądź dwa różne. Plecy naszej szafy również powinny utrzymywać konsekwentny ton kolorystyczny.

Już w samym projekcie powinniśmy uwzględnić ilość szuflad, półek czy rurek na wieszaki. Te elementy możemy wykonać sami lub zdecydować się na zakup wszystkich części wraz z mocowaniami w sklepie budowlanym.

Teraz to, co majsterkowicze lubią najbardziej, czyli narzędzia. Oprócz tak oczywistych narzędzi jak poziomica, miarka czy wkrętarka, powinniśmy dodatkowo wyposażyć się we:

• frezarkę,
• wyrzynarkę,
• szczypce,
• zestaw kluczy
• frezy i wiertła.

Montaż korpusu szafy


Elementy, które odpowiadają za całe podtrzymanie konstrukcji powinny być zamontowane w pierwszej kolejności. Rozpoczynamy od ścian, tylnej oraz lewej, a następnie wzmacniamy konstrukcję pionową przegrodą. Musimy zwracać szczególną uwagę na utrzymywanie pionu płyty bocznej pionowej, do czego z pewnością przyda nam się poziomica. Całą konstrukcję za pomocą kątowników oraz mocnych śrub finalizujemy drugą ścianą i tyłem naszej szafy.

W taki sposób stworzyliśmy korpus naszej szafy wnękowej, co pozwoli nam na kontynuowanie prac. 

Drzwi przesuwne czy uchylne?


W zależności od naszych potrzeb możemy w naszej szafie wnękowej zastosować drzwi przesuwne bądź uchylne. Jeśli decydujemy się na wariant drzwi uchylnych, elementy mocujemy za pomocą zawiasów kupionych w sklepie budowlanym. Zawiasy powinny być w pierwszej kolejności zamontowane w drzwiach, a następnie całą konstrukcję należy przyłożyć do szafy i w taki sposób przymocować. Przed ostatecznym przymocowaniem drzwi uchylnych sprawdźmy, czy pasują one, odpowiednio się otwierają i zamykają bez żadnych problemów.

Drzwi przesuwne to konstrukcja, dzięki której za pomocą dwóch skrzydeł i prowadnicy, po której drzwi podróżują, zyskujemy dostęp do wnętrza szafy bez zwiększania pola zajmowanego przez drzwi. Wszystkie elementy mocowania drzwi przesuwnych z powodzeniem kupimy w dowolnym sklepie budowlanym. Prowadnice powinny być zamontowane zarówno na dole, jak i na górze szafy. Zadbajmy o to, by były one równe względem siebie. Skrzydła szafy powinny być wyposażone w mechanizm, który umożliwi gładkie przesuwanie się ich po prowadnicy. Gdy skrzydło zostanie przygotowane, możemy osadzić je na prowadnicy i zweryfikować, czy poruszanie się elementu jest stabilne. 

Wnętrze szafy


Czas na najprzyjemniejszy element budowy swojej szafy, jakim jest montaż wnętrza. Szuflady, rurki na wieszaki, inne innowacyjne systemy organizacji wnętrza szafy to wszystko, na co możemy postawić. Decydując się na zakup gotowych szuflad, odpowiednio wymierzmy ich rozmiar, tak by prowadnice umieścić w odpowiednim miejscu.

Warto pokusić się również o kilka koszyków czy wieszaków na spodnie lub paski, które sprawią, że nasza wnękowa szafa będzie doskonale zorganizowana. Pamiętajmy o tym, by wnętrze szafy i wszystkie znajdujące się w niej elementy współgrały kolorystycznie z korpusem mebla. Oczywiście pewne wyjątki od reguły są dopuszczalne, o ile taki efekt był zamierzony od samego początku. Po montażu wszystkich elementów wewnętrznych szafy możemy cieszyć się z własnoręcznie wykonanego mebla.

Czy warto wykonać samodzielnie szafę wnękową?


Wykonanie własnoręcznie szafy wnękowej niesie za sobą szereg korzyści. Jakich? Przede wszystkim oszczędność pieniędzy. Szafy wnękowe o dużych rozmiarach, w których chcemy zmieścić wszystkie nasze ubrania, są niesamowicie kosztowne. My, wyposażając się w niezbędne materiały, z całą pewnością wydamy znacznie mniej pieniędzy.

Inna kwestia to satysfakcja z wykonania własnego mebla, a co więcej, możliwość projektu takiej szafy, która w 100% spełni nasze oczekiwania względem wymiarów i projektu wnętrza. Po co wydawać setki, a może nawet tysiące złotych na szafę, która niekoniecznie nam pasuje, jeśli możemy znacznie mniejszym kosztem stworzyć mebel, który będzie dosłownie stworzony dla nas i doskonale dopasowany do sypialni oraz naszych preferencji. 
Autor: Norbert Rukowski