Ściana za telewizorem i odpowiednie jej zaaranżowanie to niemałe wyzwanie dla każdego, kto w swoim salonie chce pogodzić nowoczesność, estetyczny wygląd i funkcjonalność. Jaki kolor ściany pasuje do miejsca za telewizorem?
Nie jest dla nikogo tajemnicą, że to właśnie telewizor stanowi najważniejszy, centralny punkt każdego salonu. Każdy gość, wchodząc do niego, pierwsze spojrzenie skieruje właśnie w stronę telewizora i mimochodem, na ścianę, która znajduje się tuż za nim. Dlatego też aranżacja przestrzeni za telewizorem jest tak ważna nie tylko ze względu na nasz komfort, ale też ze względu na wrażenie estetyczne wszystkich odwiedzających. Pamiętajmy, że wygląd naszego salonu determinuje to, jaki rodzaj telewizora zakupimy.
Telewizor powinien być dopasowany swoim rozmiarem do metrażu salonu, a także w miarę możliwości do jego stylu. To, w jakim stylu zaaranżujemy salon, a co za tym idzie, również ścianę za telewizorem, powinniśmy zaplanować jeszcze na etapie tworzenia koncepcji i remontu. Zmiana telewizora na nowy, lepszy czy większy również może stanowić dość kuszący pretekst do zorganizowania małego remontu, a co najmniej do odświeżenia ściany za telewizorem.
Zastanawiając się nad odpowiednią aranżacją ściany za telewizorem, z reguły bierzemy pod uwagę dwie opcje. Pierwsza z nich to tradycyjna ściana ubarwiona farbą o modnym kolorze. To oczywiście doskonałe rozwiązanie. Jest tanie, nie wymaga dużych nakładów czasu i energii, a także nie wymusza na nas wynajęcia drogiej ekipy remontowej. Dobór koloru ściany powinniśmy jednak dostosować do stylu pomieszczenia. Alternatywą jest powoli wracająca do łask tapeta. Dzięki tapecie z ciekawym, subtelnym wzorem wyróżnimy ścianę z telewizorem, a także dodamy jej atrakcyjnej wizualnie głębi.
Co jednak, gdy nasze pomysły aranżacyjne idą o krok dalej? W takim układzie warto zastanowić się nad betonem czy cegłą. Dekoracyjny beton w postaci dużych płyt zagwarantuje nam wzmożenie loftowego designu naszego salonu, co stanowi bardzo ciekawy zabieg w nowoczesnych wnętrzach. Cegła natomiast, w zależności od jej koloru, znacznie ociepli nasz salon, a także zdecydowanie wyróżni właśnie tę ścianę, na której spoczywa nasz telewizor.
Pomimo bogactwa inspiracji, wciąż jednak zdecydowana większość z nas postawi na modną farbę do ścian. I to właśnie na tym etapie zaczyna się największy problem. Jaki kolor ściany najlepiej pasuje do telewizora? Tutaj oczywiście na pierwszym miejscu powinniśmy postawić własne odczucie estetyczne oraz preferencje co do kolorystyki mieszkania. Jeśli trzymamy się zasady konsekwencji i spójności w całym domu, nie powinniśmy zmieniać tej zasady również w przypadku ściany z telewizorem. Jeśli jednak mamy spore pole do wyboru, postawmy na kontrast. Czarny lub ciemny kolor ściany, na środku której zostanie zawieszony telewizor, rozmyje się z czarną poświatą urządzenia. By wyróżnić ścianę i wypchnąć na pierwszy plan elegancki telewizor, postawmy na jaśniejszy kolor lub taki, który doskonale kontrastuje z czarnym (lub srebrnym w zależności od wyboru modelu telewizora) kolorem.
Jak wcześniej wspomniano, odpowiednie, estetyczne wyeksponowanie ściany z telewizorem nie zależy jedynie od samej ściany i jej koloru, ale również od samego telewizora. Nawet najlepiej dobrana farba lub materiał nie poprawi negatywnego pierwszego wrażenia, jakie może wywołać źle dobrany telewizor do pomieszczenia. Zbyt mały rozmiar telewizora w ogromnym salonie sprawi, że ściana reprezentacyjna tak naprawdę rozmyje się, podczas gdy zbyt duży pod względem przekątnej ekranu telewizor zaburzy symetrię pomieszczenia. Nie możemy również zapomnieć o jakże istotnym mocowaniu do telewizora. To znacznie lepsze rozwiązanie niż postawienie go na szafce RTV. Dlaczego? Przede wszystkim ze względów estetycznych, ale również możliwości lepszego zagospodarowania przestrzeni. Powieszenie telewizora na ścianie powinno być wykonane przy pomocy specjalnych uchwytów VESA, które w zależności od zakupionego modelu można regulować poziomo i pionowo. To zagwarantuje nam zmianę ułożenia ekranu w zależności od naszych preferencji.
Nawet gdy decydujemy się na powieszenie telewizora, możemy zaaranżować odpowiednio dopasowaną szafkę RTV, która stanowi dopełnienie naszej ściany z telewizorem. Taka szafka niesie za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim estetyczne uporządkowanie urządzeń, które współgrają z telewizorem. Konsola, zewnętrzny sprzęt audio i wiele innych powinny mieć swoje stałe miejsce, a szafka RTV stanowi idealne rozwiązanie tego dylematu. Dodatkowo szafka RTV to idealne miejsce do przechowywania wielu małych przedmiotów, które nigdy nie miały swojego miejsca w naszym domu. Warto jednak pamiętać, by szafka ta była dopasowana szerokością do wielkości telewizora. Zgodnie z opinią ekspertów, szafka ta powinna być kilkanaście centymetrów szersza niż szerokość naszego telewizora.
Świetnym pomysłem, który jeszcze bardziej uatrakcyjni naszą ścianę z telewizorem, jest zastosowanie LED-ów lub wbudowanych w telewizor technologii zwiększających estetykę salonu. Przykład? Technologia Ambilight. Co to oznacza? Z tyłu telewizora wbudowane zostały LED-y, których kolor zmienia się w zależności od tego, co jest odtwarzane na ekranie. Stwarza to optyczne wrażenie wychodzenia sceny poza ramy telewizora. W zależności od zakupionego modelu telewizora technologia Ambilight przewiduje możliwość zastosowania podświetlenie 2-stronnego, 3-stronnego, a nawet 4-stronnego.
Innym ciekawym patentem jest zastosowanie technologii obrazu. Wyłączony telewizor nie stanowi estetycznej wartości dodanej. Co innego jednak, gdy zamiast czarnej poświaty widzimy ciekawy obraz lub grafikę, która doskonale kontrastuje ze stylem naszego salonu. Pomysłów na aranżację ściany z telewizorem jest wiele, a to, co nas ogranicza, to jedynie nasza wyobraźnia.