Data publikacji:

Jaki lokalizator kluczy kupić? Co to jest?

Każdemu z nas zdarzyło się choć raz zapodziać gdzieś klucze i gorączkowo szukać ich tuż przed wyjściem. Niektórym osobom sytuacja ta przytrafia się jednak nad wyraz często, dlatego też rozwiązaniem ich problemów może być zaopatrzenie się w elektroniczny lokalizator kluczy. Tłumaczymy, jak działają te gadżety, czy warto w nie zainwestować oraz jaki lokalizator kluczy wybrać.
lokalizator kluczy

Przeczytaj również: Niezbędne narzędzia dla każdego elektryka. Jakie wybrać?

Wszyscy żyjemy w bardzo szybkim tempie, dlatego też tak łatwo zapomnieć o najmniejszych, a zarazem najważniejszych rzeczach. Mowa oczywiście o kluczach do domu lub kluczykach do samochodu, łatwo zapodziewających się nawet osobom, o których nie można powiedzieć, by były roztrzepane lub nieostrożne. Na szczęście naprzeciw tym problemom wyszła nowoczesna technologia. Lokalizatory kluczy to niewielkie urządzenia przypominające zazwyczaj breloczki. Jak sama nazwa wskazuje, pozwalają łatwo odnaleźć przypiętą do nich zgubę. Na rynku znajdziemy wiele tego typu urządzeń, różniących się sposobem aktywacji i działania. Przyjrzyjmy się zatem wszystkim z nich.

Jak działa lokalizator kluczy?

Zasada działania lokalizatora jest dziecinnie prosta. Jeżeli nie możemy znaleźć przypiętego do niego przedmiotu, aktywujemy urządzenie, które w odpowiedzi wydaje głośny dźwięk ułatwiający jego lokalizację. Niektóre bardziej zaawansowane modele (o czym dalej) przekazują nam dodatkowe wskazówki wizualne.

Gadżety są bardzo uniwersalne i przydadzą się nie tylko do poszukiwania kluczyków. Z powodzenie wykorzystywane są bowiem do wielu innych celów. Bardzo często oznacza się nimi np. bagaże, paczki, rowery, a nawet obróżki domowych pupili, takich jak koty czy psy.

Rodzaje i typy lokalizatorów kluczy

Na rynku znajdziemy wiele rodzajów lokalizatorów. Różnią się one metodą aktywacji oraz typem użytego sensora.
  • Lokalizator na gwizd – gadżet odpowiada sygnałem dźwiękowym, gdy właściciel zagwiżdże w jego pobliżu. Jest to najprostszy rodzaj lokalizatora. Jego skuteczność ograniczona jest tylko do niewielkiej odległości od zguby, a sprzęt, który zapodział się np. pod poduszką sofy, może również nie „usłyszeć' naszego gwizdania.
  • Lokalizator na pilota – sprzęt uruchamia alarm po wciśnięciu przycisku na dedykowanym pilocie. Rozwiązanie to jest bardzie skuteczne, ale jest również ograniczone mocą oraz niewielkim zasięgiem pilota, który również bardzo łatwo może się zgubić.
  • Lokalizator Bluetooth – jak sama nazwa wskazuje, jest on wyposażony w nadajnik i odbiornik Bluetooth. Dzięki niemu komunikuje się ze sparowanym smartfonem i zainstalowaną na nim dedykowaną aplikacją mobilną w odległości maksymalnie kilkudziesięciu metrów. Jego oprogramowanie dodatkowo podaje wskazówki wizualne, pokazując, jak blisko jesteśmy sprzętu. Niektórzy producenci dodatkowo rozszerzają zasięg poszukiwania zguby, korzystając z telefonów innych użytkowników danego modelu oraz jego aplikacji. Jeżeli znajdą się oni w pobliżu poszukiwanego przedmiotu, zostaniemy o tym natychmiast poinformowani wraz z jego pozycją na mapie.
  • Lokalizator GPS – najdroższa wersja gadżetu, która poza połączeniem Bluetooth posiada moduł GPS, pozwalający nam określić jego dokładne położenie praktycznie na całym świecie. Niestety, po aktywacji potrzebuje on sporo energii, dlatego też musimy pamiętać o względnie częstym ładowaniu sprzętu. Urządzenie to świetnie może sprawdzić się przy oznaczaniu auta, co przyda się w razie jego kradzieży.
Autor: Michał Kułakowski