Data modyfikacji:

Niezbędne narzędzia dla każdego elektryka. Jakie wybrać?

Remontując mieszkanie lub budując dom, z pewnością spotkasz się z wieloma wyzwaniami dotyczącymi elektryki. Na szczęście nie do każdego zadania trzeba wzywać profesjonalistę. Wiele z nich wykonasz samodzielnie, przy użyciu podstawowych narzędzi dla elektryka. Jakie narzędzia warto mieć w domowym warsztacie?
narzędzia dla elektryka

Wkrętaki dla elektryków

Jednym z podstawowych narzędzi dla elektryków są wkrętaki. Różnią się jednak od tych klasycznych, używanych podczas zwykłych prac. Wkrętaki dla elektryków pokryte są grubą warstwą tworzywa sztucznego aż do końca grotu, dzięki czemu minimalizują ryzyko porażenia prądem. Warstwa izolacyjna dostosowana jest do konkretnych napięć, dlatego upewnij się, jaką ochronę gwarantuje producent. W podstawowych zestawach znajdziesz wkrętaki z grotami płaskimi, krzyżowymi (Philips) oraz Pozidriv.

Probówki i mierniki

Najprostsze próbniki elektryczne kupisz już za kilkanaście złotych. Choć przypominają wkrętaki płaskie, nie nadają się do odkręcania mocno dokręconych śrub. Wyposażone w lampkę probówki poinformują cię o tym, czy obwód elektryczny znajduje się pod napięciem. Do pomiaru wartości napięcia, rezystancji, częstotliwości czy biegunowości posłużą ci droższe, elektroniczne testery napięcia. Warto zwrócić uwagę na mierniki elektryczne.

Taśmy izolacyjne

W pracy elektryka niezwykle ważne jest odpowiednie zabezpieczenie miejsca pracy. Pozostawienie odsłoniętych przewodów grozi porażeniem prądem, pożarem lub zwarciem. Do osłonięcia przewodów użyj samoprzylepnej taśmy izolacyjnej PCW. Co ciekawe, nie wszystkie taśmy są równie dobre. Te dobrej jakości rozpoznasz po dużej elastyczności i mocnym kleju. Alternatywą dla taśm izolacyjnych są rurki termokurczliwe, które również warto mieć w domowym zestawie elektryka.


Przeczytaj także: Przydatne narzędzia warsztatowe. Tanie czy profesjonalne? Jakie kupić?

Noże i ściągacze do izolacji

Dorabianie przewodów to chleb powszedni każdego elektryka. O ile docięcie nie sprawi większego problemu, znacznie żmudniejszym zadaniem jest ściąganie izolacji. Można to, rzecz jasna, zrobić zwykłym nożykiem, jednak znacznie ułatwisz sobie pracę, jeśli zainwestujesz w ściągacze do izolacji. Te najprostsze znajdziesz często z zestawach narzędzi dla elektryków. Lepsze, automatyczne ściągacze do izolacji, to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych.

Szczypce izolowane

Docinanie grubszych przewodów będzie łatwiejsze, jeśli zamiast kombinerek, użyjesz do tego szczypiec. Te dla elektryków są w pełni izolowane, więc można nimi pracować nawet pod napięciem (choć nie zachęcamy do tego). Do różnego rodzaju zadań warto mieć w zanadrzu kilka szczypiec, np. szczypce boczne, szczypce wydłużone, szczypce wygięte i szczypce czołowe.

Multimetr cyfrowy

Miernik cyfrowy to narzędzie o ogromnych możliwościach. Przyda się nie tylko podczas remontu, ale i do sprawdzenia stanu baterii, akumulatora samochodowego, alternatora czy ciągłości przewodów. Najtańsze mierniki cyfrowe kupisz już za ok. 20-30 zł, jednak nie polecamy ich ze względu na małą trwałość sond. Za około 50-70 zł kupisz model automatyczny, znacznie lepszej jakości. Kompletując profesjonalne narzędzia dla elektryka, warto wybrać trwałe modele, które posłużą przez wiele lat.

Zestaw narzędzi dla elektryka

Jeżeli szukasz narzędzi do sporadycznego użytku i nie masz ściśle określonych wymagań sprzętowych, najlepszym wyborem będzie zakup gotowego zestawu. Zestaw narzędzi dla elektryków skomponowany jest w taki sposób, by sprostać wszystkim podstawowym zadaniom monterskim. Znajdziesz w nich powyższe narzędzia, a także inne podstawowe akcesoria, np. taśmę mierniczą, ołówek, kombinerki, małą poziomicę itd.

Gotowe zestawy narzędzi dla elektryków zapakowane są w poręczną walizkę, dzięki czemu masz pewność, że niczego nie zgubisz. Wszystkie narzędzia, wymienne końcówki i drobne elementy będą zawsze pod ręką. Wybierając zestaw renomowanego producenta, łatwo dokupisz zgubione lub zużyte akcesoria.