Data modyfikacji:

Jaki nawóz pod ziemniaki jest najlepszy?

Każdy, kto prowadzi swoje własne gospodarstwo rolne lub posiada chociażby niewielką działkę, na której hoduje ziemniaki lub inne warzywa, chce, aby jego plony były obfite. Na to, czy w okresie zbiorów będziesz cieszył się z plonów, czy też martwił ich małą ilością, zależy od kilku czynników. Wśród nich należy wymienić typ i żyzność gleby, a także stosowanie odpowiedniego nawozu, który zapewni przyjazne warunki do tego, aby twoje uprawy mogły rosnąć i rozwijać się w najlepsze. W jaki więc sposób sprawdzić typ swojej gleby oraz jak dobrać najlepszy nawóz?
jaki nawóz pod ziemniaki

Dlaczego ziemniaki nie rosną tak dobrze?

Głównym błędem popełnianym przez wiele osób jest nieznajomość rozkładu NP K w glebie. Nieznajomość tych danych oznacza, że gleba może nie zawierać odpowiednich proporcji tych składników odżywczych, aby uzyskać duże plony ziemniaków. Ziemniaki potrzebują żyznej gleby do udanego wzrostu. W innym przypadku twoje plony ucierpią pod względem wielkości i rozwoju. Jeszcze ważniejszy jest prawidłowy stosunek N, P i K w uprawie ziemniaków. Jeśli dodasz duże ilości niewłaściwego składnika odżywczego, takiego jak azot, wyrządzisz więcej szkody niż pożytku. Pamiętaj bowiem, że ziemniaki nie potrzebują dużych ilości azotu.

Nawóz z odpowiednimi proporcjami NPK znajdziesz w serwisie Ceneo .pl. 

Sprawdzenie gleby pod kątem składników odżywczych

Powinieneś przeprowadzić analizę gleby, kupując zestaw do badania gleby online lub wysyłając próbkę swojej gleby do laboratorium badawczego w rolnictwie. Po zebraniu próbki gleby wkłada się ją do worka i wysyła do analizy. Akredytowane laboratorium bada ją i wysyła wyniki. Oczekiwanie na wynik badania  to nie więcej niż kilka tygodni. 

Jak pobrać próbkę gleby?

Aby pobrać próbkę gleby na małej powierzchni, wystarczy przekopać się na głębokość 10 - 15 centymetrów i pobrać garść gleby. Po otrzymaniu wyników analizy gleby lub zakończeniu testu będziesz miał liczby, które odnoszą się do ilości azotu (N), fosforanu (P) i potasu (K), które są obecne w glebie.

Jaki nawóz pod ziemniaki i warzywa?

Wybór rodzaju nawozu do uprawy ziemniaków jest kwestią osobistych preferencji. Istnieje wiele różnych sposobów, aby pomóc ziemniakom rosnąć, można wybrać drogę organiczną lub standardowy nawóz chemiczny. Niezależnie od tego, jaki sposób nawożenia wybierzesz, musisz zdecydować, czy zamierzasz zastosować nawóz w sposób ogólny, czy też chcesz go dodać w sposób szczególny. Dla tych, którzy chcą dodać nawóz w sposób ogólny, zalecamy dodanie taczki obornika lub kompostu na 4 m2  jesienią, przekopanie go dobrze i pozostawienie do wiosny, kiedy to można go przekopać na drobny mulcz przed sadzeniem.

Najlepszy nawóz pod ziemniaki to?

Najlepszy nawóz do uprawy ziemniaków to taki, który ma stosunkowo niską zawartość azotu (N) i co najmniej dwukrotnie wyższą zawartość fosforu (P) i potasu (K). Dobrym przykładem odpowiedniego nawozu do ziemniaków może być proporcja 5-10-10. Rozwijająca się roślina ziemniaka powinna mieć niższą zawartość azotu, aby zapobiec zbytniemu wybujaniu wierzchołka i podatności na choroby, takie jak zaraza ziemniaczana. Wyższe P i K jest konieczne, aby bulwy ziemniaka rosły duże i zdrowe. 


Przeczytaj także: Skrzynie na warzywa - jak zrobić samodzielne skrzynie ogrodowe?


Gdy już znajdziesz taki nawóz, to wystarczy rozsypać go  na uprawianej ziemi w czasie sadzenia lub wlać strużkę nawozu na dno rowu, w którym sadzisz. W miarę upływu sezonu możesz sprawdzać, jak rosną i czy wymagają dalszego stosowania. 

Jaki nawóz pod ziemniaki zamiast obornika?

Jeśli koniecznie nie chcesz używać w swoim gospodarstwie obornika, to możesz zastąpić go jego alternatywą wersją, która jest możliwa do zakupu w postaci granulek. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie biohumusu.

Obornik granulowany i biohumus znajdziesz na Ceneo.pl .
Autor: Jakub Barabasz