Data publikacji:

Jakie firanki wybrać do kuchni? Modne aranżacje

Lambrekiny i zazdrostki czy może modne firanki panelowe do kuchni? Jaki model wybrać i wreszcie jak upiąć firanki w kuchni, aby prezentowały się dobrze? Jeśli planujesz właśnie dekorację okna kuchennego, oto kilka pomysłów na udaną stylizację.
jakie firanki do kuchni

Oprawa okna kuchennego wcale nie jest taka oczywista, jak mogłoby się wydawać. Okno powinno nie tylko świetnie się prezentować. Firanki kuchenne muszą jeszcze zapewniać poczucie prywatności i przesłaniać wnętrze przed wzrokiem sąsiadów, ale jednocześnie powinny zapewnić dopływ światła dziennego. Na jakie firanki do kuchni w takim razie postawić? Jakie rozwiązanie sprawdzi się w aranżacji nowoczesnej, a jakie w rustykalnej? Poniżej znajdziesz kilka pomysłów na firanki do kuchni.

Lambrekiny i zazdrostki, czyli kuchenna klasyka

Jeśli urządzasz kuchnię utrzymaną w rustykalnym duchu i chcesz, aby w pomieszczeniu panowała przytulna atmosfera niczym w babcinej kuchni, postaw na duet zazdrostek i lambrekinów. To klasyczne firanki kuchenne, które tworzą znakomitą oprawę dla okna. Lambrekiny to krótkie firany, które wiesza się na karniszu. Sięgają mniej więcej do połowy wysokości okna. Z kolei zazdrostki osadza się na poprzeczkach montowanych w połowie ramy okiennej i ich długość sięga do wysokości parapetu.

Tradycyjnie firany do kuchni tego typu wykonane są z lekkiego żakardu, który nie tylko pięknie układa się na karniszach, ale jeszcze przepuszcza światło i je zmiękcza, dzięki czemu nie razi oczu. W ciągu dnia taka kompozycja stanowi dobrą przesłonę wnętrza dla obserwatorów z zewnątrz, jednak po zmroku i przy zapalonym świetle, wnętrze kuchni będzie widoczne, dlatego kompozycję warto uzupełnić np. roletami zewnętrznymi.

Częstym rozwiązaniem, na które stawiają inwestorzy, jest uzupełnianie opisanej wyżej aranżacji okiennej zasłonami. W takim przypadku zasłony powinny sięgać od karnisza aż do parapetu, dzięki czemu będą dodatkową oprawą dla lambrekinów i zazdrostek. Jeśli naprawdę cenisz sobie rustykalną klasykę, świetnym rozwiązaniem mogą być zasłony w kratkę.

Firanki panelowe do kuchni

Jeśli chcesz postawić na nowoczesne firanki do kuchni, wato przyjrzeć się bliżej modelom panelowym. To nowoczesne rozwiązanie i jak sama nazwa wskazuje, firany mają formę paneli. Z reguły to kilka części materiału usztywnionych u dołu, aby zawieszona na karniszu firana tworzyła gładki i równomierny panel. Na rynku znajdziesz firanki panelowe do kuchni wykonane z najróżniejszych materiałów, ale w ofertach producentów przeważa przejrzysty żakard. Firany mogą być zdobione koronką lub utrzymane w nowoczesnej i minimalistycznej estetyce.

Co więcej, firany tego typu dają szerokie możliwości aranżacyjne. Panele można ciekawie zestawiać pod względem długości czy sposobu wykończenia. W efekcie aranżacja okienna wystylizowana przy pomocy firan panelowych stanie się wyrazistą ozdobą całego pomieszczenia.

Firanki krótkie do kuchni

To może być dobry trop, jeśli stylizujesz okno kuchenne, przy którym znajduje się zlew. Zmywanie naczyń to nie tylko jeden z najmniej lubianych domowych obowiązków, ale też czynność, podczas której można solidnie zachlapać pobliskie płaszczyzny. Okno i firanki również mogą oberwać wodą i pianą. O ile szyby łatwo przetrzesz kuchenną ściereczką, o tyle częsta wymiana firan może być naprawdę kłopotliwa.

Dlatego krótkie firanki do kuchni sprawdzą się dobrze, jeśli pod oknem kuchennym znajduje się zlew. Unikniesz ryzyka, że podczas zmywania materiał zostanie zachlapany i powstaną na nim nieestetyczne plamy.

Firanki i zasłony do kuchni

To kolejny klasyk, który, co prawda, w stylizacji kuchni stosowany jest nieco rzadziej, ale również dobrze się sprawdza. Komplet firan i zasłon pozwoli nie tylko ładnie wystylizować okno, ale co więcej, zapewni komfort i poczucie prywatności. W tym przypadku zdecydowanie warto postawić na boczne mocowania, za pomocą których zbierzesz materiał i efektownie go ułożysz.

Jeśli postawisz na połączenie tego typu, warto wybrać zasłony z zaciemniającego materiału. W tym przypadku unikniesz potrzeby montażu rolet, aby wnętrze było zaciemnione i chronione przed wzrokiem sąsiadów.

Jak upiąć firanki do kuchni?

  • Firany zebrane po bokach – to klasyczne rozwiązanie. Firany zebrane po bokach okna układają się w efektowne kurtyny. W takim wydaniu szczególnie dobrze prezentują się delikatne, lejące materiały. Kolejnym atutem upinania firan jest możliwość zastosowania dekoracyjnych spinek.

    W sprzedaży znajdziesz wiele ciekawych modeli, które pozwolą nie tylko ładnie ułożyć materiał, ale też dodatkowo same w sobie urozmaicą stylizację aranżacji okiennej. W tej roli ciekawie sprawdzą się ozdobne wstęgi czy szarfy, np. wykonane techniką makramy.

  • Firany spięte jak rolety rzymskie – co ciekawe, firany można upinać w równie efektowne fałdy materiału, jak szalenie popularne rolety rzymskie. W takim wydaniu szczególnie dobrze prezentują się wspomniane wyżej firany panelowe. Możesz postawić na modele z marszczeniami i spinkami, które pozwalają na układanie paneli i ich stylizowanie. To dobry pomysł, jeśli chcesz, by nowoczesne firanki do kuchni prezentowały się jeszcze bardziej dekoracyjnie.

Na koniec warto wspomnieć jeszcze o tym, aby poza doborem firanek do kuchni, zwrócić też uwagę na stylizację parapetu. To miejsce idealnie nadaje się do wyeksponowania kuchennych dekoracji. Świetnym sposobem na aranżację kuchennego parapetu będzie domowy zielnik. Ponadto warto postawić na dekoracyjne lampiony czy ozdobną ceramikę oraz rośliny doniczkowe. W efekcie okno kuchenne z pewnością będzie prezentowało się znakomicie.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny