Data modyfikacji:

Jaka wysokość odpływu do zlewu w kuchni?

Dobrze wyposażona i funkcjonalna kuchnia to nie tylko nowoczesny sprzęt AGD i piękne meble kuchenne, ale też to, co nie zawsze jest na pierwszy rzut oka widoczne. Mowa tu oczywiście o prawidłowo zaprojektowanej instalacji wodno-kanalizacyjnej, która odpowiada za doprowadzanie i odprowadzanie wody z wszystkich urządzeń. Czym powinna charakteryzować się odpowiednia instalacja wodna? Jaka powinna być wysokość odpływu zlewu do kuchni? Jakie wysokości odpływu i dopływu należy zastosować w przypadku innych urządzeń? Podpowiadamy.
wysokość odpływu zlewu

Przeczytaj również: Jak wybrać rury do wody?

Wysokość odpływu zlewu w kuchni ma znaczenie

Nie licząc elektryczności i źródła ciepła, to woda stanowi jeden z integralnych elementów nowoczesnego mieszkania, w którym możemy wygodnie i komfortowo funkcjonować. Instalacja wodna ma szczególną wagę w momencie, gdy planujemy remont lub budowę domu, i swoją uwagę skupiamy na dwóch najbardziej użytecznych pomieszczeniach – łazience i kuchni. To właśnie tam od jakości projektu instalacji wodnej zależy, jak w następnych latach będzie nam się żyło i korzystało z dobrodziejstw sprzętów AGD i urządzeń sanitarnych.

Rozplanowanie instalacji wodnej w kuchni jest kluczowe. Projekt całej instalacji powinien być wykonany jeszcze na etapie budowy domu. To od jej przemyślanego projektu w głównej mierze zależy, jak będzie się kształtować rozstaw urządzeń oraz zlewozmywaka. Brak wyobraźni na etapie budowy domu może kosztować nas wiele nerwów, energii i pieniędzy, wydanych na przeróbki, które najczęściej nie mogą obyć się bez kucia ścian. Jak powinna wyglądać poprawnie zaprojektowana i zamontowana instalacja, zawierająca przyłącza doprowadzające i odprowadzające wodę? Na jakiej wysokości zamontować odpływ do zlewu?

Przyłącze dopływu wody

Przyłącze dopływu jest niezbędne, by do podstawowych urządzeń AGD doprowadzić wodę. Jakie to urządzenia? Poza tak oczywistym elementem jak zlewozmywak, który wymaga dopływu zarówno zimnej, jak ciepłej wody, możemy wymienić jeszcze coraz częściej występującą w kuchni zmywarkę, pralkę, a nawet lodówkę. Po co nam dopływ wody w lodówce? Nowoczesne lodówki posiadają funkcje kostkarki, która wymaga dopływu wody.

W zależności od podłączonego sprzętu wymagane są inne wysokości, na których powinno być zamontowane przyłącze dopływu. Jaka powinna być wysokość dopływu zlewu? Przyłącze doprowadzającej zimną i ciepłą wodę powinno być umieszczone na wysokości około 60 cm od podłoża. Dobrą praktyką jest wykonywanie tego przyłącza w szafce zlewozmywakowej, do której w każdym momencie uzyskamy dostęp bez zbędnego demontażu mebli.

W przypadku zmywarki przyłącze dopływu wody powinno znajdować się maksymalnie na wysokości 50 centymetrów od podłoża. Należy jednak pamiętać o jednym istotnym fakcie. Zamawiając meble oraz sprzęt w standardowych rozmiarach, za zmywarką pozostaje naprawdę niewiele przestrzeni, co może uniemożliwić montaż przyłącza bezpośrednio w tym miejscu. Jakie jest rozwiązanie tego problemu? Najlepiej jest zastosować montaż w sąsiedniej szafce, szczególnie gdy jest to szafka zlewozmywakowa.

Jaka wysokość odpływu zlewu kuchennego?

Równie istotnym elementem planowania instalacji wodnej jest odpowiedni dobór przyłączy, które odpowiadają za odpływ wody. W tym obszarze również możemy wymienić kilka dobrych praktyk, które pozwolą nam na zminimalizowanie ryzyka potencjalnych przeróbek. Po pierwsze – odpływ wody powinien znajdować się na wysokości 45, maksymalnie 50 centymetrów od podłoża. Ważne jest, by zastosować co najmniej 5-stopniowy spadek, dzięki czemu woda będzie sprawnie odprowadzana nawet w przypadku potencjalnego zapchania przez resztki, które trafią do zlewu.

Jeśli naszą kuchnię planujemy wyposażyć w inne sprzęty, które wymagają odprowadzania wody, jak pralka i zmywarka, możemy z powodzeniem wykorzystać tylko jeden odpływ, który zostanie wzbogacony o specjalny trójnik, lub przełączkę, która umożliwi zamontowanie kilku wężów odpływowych. Takie rozwiązanie jest efektywne i nie wymaga zbyt dużych nakładów pracy.

Jeśli samodzielnie zajmujemy się montażem zlewu, baterii oraz samodzielnie podłączyć inne sprzęty AGD do instalacji hydraulicznej, pamiętajmy o tym, by nasza praca była wykonywana przy zamkniętym zaworze głównym wody. To zminimalizuje jakiekolwiek ryzyko awarii i zalania kuchni.
Autor: Norbert Rukowski