Data modyfikacji:

Zerowanie gniazdka: na czym polega i jak je wykonać?

Większość kamienic oraz budynków projektowanych na zasadach starego budownictwa wyposażone są w dwuprzewodowe instalacje elektryczne. Obecnie model ten nie jest stosowany, a instalacja zawiera dodatkowy przewód ochronny. Czy będąc właścicielem starego mieszkania, mamy możliwość zabezpieczenia się przed potencjalnym zagrożeniem związanym z długowieczną instalacją elektryczną? Możemy wykonać zerowanie gniazdka. Czym jest proces zerowania gniazdka oraz jak go wykonać?

Polecamy: Na jakiej wysokości zamontować gniazdka?

Zerowanie gniazdka

Czym jest zerowanie gniazdka?

Zerowanie gniazdka elektrycznego to proces, w którym podłączane są części przewodzące, z którymi domownicy mogą mieć kontakt, z przewodem ochronnym, oznaczanym często skrótem PE lub przewodem ochronno-neutralnym (PEN).

Co daje nam wyzerowanie gniazdka elektrycznego? Dzięki temu, w przypadku awarii lub uszkodzenia izolacji, konstrukcja, która jest oparta na wyzerowanym gniazdku, samoczynnie odłączy zasilanie. Jest to tak naprawdę zabezpieczenie przed groźnymi sytuacjami, niewykluczającymi nawet kopnięcia prądem.

Zerowanie, według terminologii specjalistycznej, określane jest często zamknięciem pętli, która wykorzystuje zabezpieczenie nadprądowe w przypadku ewentualnego zwarcia. Czy zerowanie może być wykonane na każdym gniazdku elektrycznym? Proces ten dozwolony jest jedynie na instalacjach, których napięcie nie przekracza 500 V układu sieciowego TN.

Czym zerowanie gniazdka różni się od uziemienia gniazdka?

Osoby niezaznajomione z tajnikami elektryki, z pewnością częściej mogą usłyszeć termin "uziemienie". Czy jest to inne znaczenie procesu zerowania gniazdka? Otóż nie. Prawdą jest, że uziemienie i zerowanie są skutecznymi metodami, które mają na celu zapobieganie narażenia życia lub zdrowia użytkowników podczas potencjalnej awarii instalacji elektrycznej.

Jednak zerowanie gniazdka, jak wspomniano wcześnie, wykonuje się w przypadku starych instalacji, uziemienie natomiast jest powszechne do dzisiaj w mieszkaniach wyposażonych w nową instalację elektryczną.

Uziemienie to inaczej przewód, który dzięki przewodnikowi elektrycznemu łączy ziemię z ciałem naelektryzowanym, które następnie zostaje zobojętnione. Co zyskujemy dzięki uziemieniu? Gwarancję, że wszystkie urządzenia pobierające prąd będą działały sprawnie, i co najważniejsze, bezpiecznie. Jak rozpoznamy gniazdko z uziemieniem? Często możemy dojrzeć charakterystyczny bolec w gniazdku.

Jak wykonać samodzielnie zerowanie gniazdka?

Zerowanie gniazdka nie jest trudną czynnością, jeśli mamy choć trochę wprawy w majsterkowaniu i posiadamy jakiekolwiek kompetencje oraz wiedzę związaną z instalacjami elektrycznymi. Pierwsza i najważniejsza zasada pracy z elektryką? Bezwzględne wyłączenie prądu w całym mieszkaniu.

Warto na wszelki wypadek potwierdzić brak zasilania próbnikiem. Po upewnieniu się, że będziemy bezpieczni, powinniśmy odkręcić gniazdko, za którym znajdzie się neutralny przewód niebieski oraz brązowa faza.

Przewód fazowy powinien zostać zamontowany z lewej strony kostki gniazdka. Przewód niebieski powinien być jednak przymocowany do bolca. Kolejny etap polegać będzie na wykonaniu mostkowania do zacisku neutralnego z bolca. Po zakończeniu tego procesu możemy sobie pogratulować - wykonaliśmy zerowanie gniazdka. Tak przygotowane, może zostać włożone i zamontowane w puszcze.

Zerowanie gniazdka - samodzielnie czy z pomocą elektryka?

Wielokrotnie zdarza się, że chcąc wykonać drobną naprawę, czy to natury majsterkowej, czy związanej z instalacjami elektrycznymi, hydraulicznymi, czy gazowymi, wolimy zaoszczędzić pieniądze i wykonać ją samodzielnie. Jest to oczywiście rozsądna praktyka, jednak tylko wtedy, gdy posiadamy jakiekolwiek pojęcie na temat obszaru naszego działania. Jest to szczególnie istotne w przypadku instalacji elektrycznej, która może nam wyrządzić wiele szkód.

Dlatego też, jeżeli planujemy wyzerować gniazdko, a nigdy wcześniej nie mieliśmy do czynienia z żadnymi pracami związanymi z instalacjami elektrycznymi, lepszym pomysłem jest zlecenie tego profesjonalnemu elektrykowi. Wprawdzie będzie to powodować zwiększenie kosztów, jednak wsparcie elektryka da nam gwarancję niezawodnego wyzerowania gniazdka bez obaw o nasze bezpieczeństwo.

Autor: Norbert Rukowski