Włącznik wewnątrz czy na zewnątrz pomieszczenia?
O ile w pokojach, salonie, jadalni, kuchni czy innych dużych pomieszczeniach włączniki lądują we wnętrzu, w ciasnych pomieszczeniach lepiej zamontować je na zewnątrz. Zwłaszcza tych pomieszczeniach, które nie mają okna. Włącznik światła powinien więc znaleźć się przed łazienką, toaletą, garderobą, kotłownią, pomieszczeniem technicznym czy spiżarnią. Ich wysokość i odległość od drzwi powinna być podobna, co w przypadku włączników pokojowych – 140 cm wysokości i 15 cm odległości od drzwi.
Jak rozmieścić gniazdka elektryczne?
- W kuchni: minimum 5 ogólnodostępnych gniazdek + gniazdka wysokoprądowe do zabudowanych urządzeń AGD: pralki, piekarnika, płyty grzewczej czy zmywarki.
- W łazience: minimum 3 gniazdka, w tym jedno wysokoprądowe do podłączenia pralki. Jedno z nich powinno znaleźć się obok szafki, blatu lub półki, by wygodnie odłożyć lokówkę, suszarkę itd.
- W pokoju: gniazdko co ok. 2-2,5 m lub 1 gniazdko na każde 5 m2. Dodatkowe gniazda w okolicy strefy RTV oraz przy kanapie.
- W garażu: w zależności od zapotrzebowania – przy stole roboczym, do ładowania samochodu, w okolicy bramy (do podłączenia urządzeń ogrodowych), do ładowania elektrycznych skuterów, rowerów czy hulajnóg itd. Najlepiej sprawdzą się kontakty bryzgoszczelne.
- W korytarzu: gniazdko co ok. 4 m.
- W kotłowni: bryzgoszczelne gniazdo + wysokoprądowe zasilanie kotła.
- W przedpokoju: minimum jedno gniazdo do podłączenia odkurzacza.