Data modyfikacji:

Na jakiej wysokości zamontować gniazdka i włączniki?

Trudno wyobrazić sobie współczesny dom bez urządzeń elektrycznych. Poprawne rozmieszczenie gniazdek i wyłączników jest kluczowe, by korzystanie z pomieszczeń było wygodne. W innym przypadku włączanie świateł będzie nieintuicyjne, a po pokojach będą pałętać się przedłużacze. Późniejsze zmiany wysokości i miejsca gniazdek oraz włączników jest kłopotliwe, dlatego podpowiadamy, jak zrobić to mądrze.

gniazdka elektryczne

Na jakiej wysokości zamontować gniazdka elektryczne?

Wysokość gniazdek elektrycznych różni się pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami. Wynika to chociażby ze względów bezpieczeństwa oraz odmiennego charakteru pomieszczeń. W pokojach gniazdka montowane są zazwyczaj niżej niż w kuchni czy łazience. Na jakiej wysokości zamontować gniazdka, by korzystanie z nich było wygodne? Wysokość montażu gniazdek:
  • w kuchni: na wysokości 85-115, w zależności od upodobań. Niższe gniazdka będą łatwiejsze w użyciu, natomiast te wyższe można ukryć pod szafkami wiszącymi. Czasem montuje się także zabezpieczone gniazdka wtykowe w blacie kuchennym,
  • w łazience: 110-120 cm lub na wysokości 140 cm, minimum 60 cm od stref mokrych,
  • w pokoju: 20-30 cm od podłogi. Dla starszych osób wygodniejsze jest jednak umieszczenie gniazdek na wysokości ok. 50-70 cm,
  • w garażu: na wysokości ok. 100-140 cm, w zależności od potrzeb. W okolicy strefy roboczej warto umieścić dodatkowe gniazdo trójfazowe, tzw. siłę. Jest ono niezbędne do obsługi niektórych urządzeń, np. spawarki. Przyda się także do ładowania samochodu elektrycznego lub hybrydy plug-in.
Dodatkowo pamiętaj o gniazdach dedykowanych konkretnym urządzeniom, np. lodówce, pralce, zmywarce, kotłowi czy okapowi. Najlepiej umieścić je za urządzeniami lub w niewidocznym miejscu. Ważne jest jednak to, by cały czas był do nich łatwy dostęp, umożliwiający awaryjne odłączenie urządzenia.

Na jakiej wysokości włączniki do światła będą najwygodniejsze?

Włączanie światła w pokoju jest wręcz intuicyjne. Otwierasz drzwi i sięgasz ręką do włącznika, który znajduje się wewnątrz pomieszczenia, na ścianie znajdującej się przy klamce drzwi. Na jakiej wysokości umieścić włącznik? Optymalna wysokość to 140 cm od powierzchni podłogi. Przerwa pomiędzy ościeżnicą a gniazdkiem powinna mieć ok. 15 cm. Dzięki takiemu ustawieniu znalezienie przełącznika będzie bardzo łatwe i to nawet w całkowitej ciemności.

Nieco inaczej jest w przypadku włączników montowanych w pokojach dziecięcych. Tutaj zalecana wysokość przełączników to 90-120 cm. Dzięki takiemu umieszczeniu włączników dziecko z łatwością obsłuży oświetlenie i nie będzie musiało wchodzić na stopień czy posługiwać się kijkami. Podobną wysokość włączników warto zastosować, jeśli z budynku będzie korzystała osoba niepełnosprawna.

Włącznik wewnątrz czy na zewnątrz pomieszczenia?

O ile w pokojach, salonie, jadalni, kuchni czy innych dużych pomieszczeniach włączniki lądują we wnętrzu, w ciasnych pomieszczeniach lepiej zamontować je na zewnątrz. Zwłaszcza tych pomieszczeniach, które nie mają okna. Włącznik światła powinien więc znaleźć się przed łazienką, toaletą, garderobą, kotłownią, pomieszczeniem technicznym czy spiżarnią. Ich wysokość i odległość od drzwi powinna być podobna, co w przypadku włączników pokojowych – 140 cm wysokości i 15 cm odległości od drzwi.

Jak rozmieścić gniazdka elektryczne?

  • W kuchni: minimum 5 ogólnodostępnych gniazdek + gniazdka wysokoprądowe do zabudowanych urządzeń AGD: pralki, piekarnika, płyty grzewczej czy zmywarki.
  • W łazience: minimum 3 gniazdka, w tym jedno wysokoprądowe do podłączenia pralki. Jedno z nich powinno znaleźć się obok szafki, blatu lub półki, by wygodnie odłożyć lokówkę, suszarkę itd.
  • W pokoju: gniazdko co ok. 2-2,5 m lub 1 gniazdko na każde 5 m2. Dodatkowe gniazda w okolicy strefy RTV oraz przy kanapie.
  • W garażu: w zależności od zapotrzebowania – przy stole roboczym, do ładowania samochodu, w okolicy bramy (do podłączenia urządzeń ogrodowych), do ładowania elektrycznych skuterów, rowerów czy hulajnóg itd. Najlepiej sprawdzą się kontakty bryzgoszczelne.
  • W korytarzu: gniazdko co ok. 4 m.
  • W kotłowni: bryzgoszczelne gniazdo + wysokoprądowe zasilanie kotła.
  • W przedpokoju: minimum jedno gniazdo do podłączenia odkurzacza.

Wyłącznik schodowy w sypialni – to może mieć sens!

Ciekawym pomysłem na rozwiązanie problemu wyłączania światła przed snem jest zamontowanie wyłącznika schodowego. Jeden wyłącznik ląduje więc w standardowym miejscu, obok drzwi, a drugi – tuż przy łóżku. Dzięki temu można włączyć lub wyłączyć światło bez wstawania z łóżka. Podobne rozwiązanie można zastosować np. przy biurku lub przy kanapie. To szczególnie przydatne w dużych pomieszczeniach, w których dotarcie po ciemku do przełącznika mogłoby być kłopotliwe.

Co zamiast wszechobecnych ładowarek?

Smartfon, smartwatch, bezprzewodowe słuchawki, nawigacja, lampki rowerowe, głośnik Bluetooth – to tylko niewielka lista rzeczy, jakie wymagają podłączenia do ładowarki. Jeśli ciągle nie możesz znaleźć ładowarki lub zajmują one wszystkie gniazdka, rozważ zakup kontaktu z gniazdami na kable USB. Dzięki temu do jednego kontaktu podłączysz do ładowania kilka urządzeń i to bez wykorzystania kostki ładowarki. To doskonałe rozwiązanie do salonu, gabinetu czy sypialni, pozwalające uporządkować elektronikę.
Autor: Szymon Sonik