Data modyfikacji:

Farba kazeinowa - czym jest, jak jej używać?

Dobór odpowiedniej farby to połowa sukcesu. Jeśli lubisz prostotę prac i świetne efekty malowania, farba kazeinowa z pewnością przypadnie ci do gustu. Czym jest farba kazeinowa i do czego służy?

farba kazeinowa

Czym jest farba kazeinowa?

Farba kazeinowa zalicza się do farb kredowych, znanych z matowego, nieco chropowatego efektu. Przeznaczona jest do malowania drewna i podobnie jak inne farby renowacyjne, zapewnia równomierną i stylową powłokę. Dobrej jakości farby kredowe do mebli powinny mieć przynajmniej 35% zawartości kredy. Im więcej, tym lepsze efekty malowania.

Składnikiem wiążącym farb kazeinowych jest kazeina, czyli naturalne białko mleka. Biologiczne białko wyodrębnione z mleka powstaje w wyniku działania enzymu podpuszczki. Po zmieszaniu z wapnem kazeina zyskuje silne właściwości wiążące i zapewnia dużą wytrzymałość farb i klejów. Nie bez przyczyny obrazy i freski w zabytkowych kościołach zdobione były właśnie farbą kazeinową. Farby kazeinowe Liberon charakteryzują się wysoką odpornością na ścieranie, dużą siłą krycia oraz wysoką przyczepnością do podłoża. Są to najtrwalsze farby kredowe.

W jakich proporcjach mieszać farbę kazeinową?

Farby kazeinowe mają formę gotowego produktu lub proszku, który należy wymieszać z wodą. Po odpowiednim rozrobieniu farba powinna mieć konsystencję gęstej śmietany. Proporcje to w przybliżeniu 1:1, bowiem z 1 kilograma mączki uzyskasz około 2 litry farby. Gotowa farba Liberon o pojemności 0,5 litra wystarcza do pomalowania około 6 m2 powierzchni. Pomiędzy obiema formami farb kazeinowych nie ma większej różnicy. Zaletą farby w proszku jest niższa waga, dzięki czemu łatwiej ją transportować, jednak w przypadku pojedynczych produktów nie ma to większego znaczenia.

Jak używać farby kazeinowej?

Farba kazeinowa przeznaczona jest do malowania mebli i drewnianych elementów dekoracyjnych. Za jej pomocą nadasz ulubionej komodzie nową barwę, odnowisz niemodne już krzesła czy dopasujesz drewniane ozdoby do wnętrza. Doskonale nadaje się do renowacji domowych mebli, bowiem nie wymaga zdzierania starej warstwy farby. Przez użyciem farby kazeinowej nie trzeba także gruntować powierzchni. Jest dzięki temu łatwa w użyciu i pozwala na szybką odmianę drewnianych akcesoriów.

Nie zmienia to faktu, że przed użyciem farby kazeinowej zaleca się wyszlifować mebel i odtłuścić go benzyną ekstrakcyjną. Farba kredowa nie pokryje także powierzchni pomalowanych wcześniej farbą klejową, olejną oraz lateksową.

Gdzie sprawdzi się farba kazeinowa?

Naturalne farby kazeinowe cenione są za bezpieczny dla zdrowia skład. Możesz więc nimi bezpiecznie pomalować dziecięce zabawki oraz meble do pokoju dziecięcego. Za jej pomocą przywrócisz do życia stare taborety, stoliki, ławeczki czy półki na książki. Paroprzepuszczalna struktura farby zachowa drewno w doskonałym stanie i pozwoli mu „oddychać”. Musisz jednak pamiętać, że matowa faktura może być nieco uciążliwa w czyszczeniu, więc meble mające kontakt z żywnością warto zabezpieczyć w inny sposób. Drewniane akcesoria zabezpieczone farbą kazeinową nie są też odporne na wilgoć, więc nie powinny mieć kontaktu z wodą lub mokrymi przedmiotami. Farba kazeinowa nie sprawdzi się na zewnątrz oraz w wilgotnych pomieszczeniach, np. w łazience lub w garażu.

Postarzanie farby kazeinowej

Stylowe meble odnowione przy użyciu farby kazeinowej mogą wyglądać jak nowe. Paradoksalnie nie zawsze jest to jednak oczekiwanym efektem. Jeśli chcesz zachować stylistykę retro, bez trudu możesz postarzyć mebel. Wystarczy delikatnie przeszlifować jego narożniki papierem ściernym lub nasmarować je woskiem koloryzującym. Efekt postarzenia zapewni także patyna do mebli.
Autor: Szymon Sonik