Data modyfikacji:

Jak urządzić kuchnię glamour w bloku?

Styl glamour w aranżacji wnętrz to prawdziwe wyzwanie, jednak jeśli uda się zachować odpowiedni balans i harmonię oraz dobrze dopasować do siebie wszystkie elementy wystroju, efekt będzie zachwycający. Styl ten jest pełen blasku, ciekawych kolorów, zdobień i dodatków, dlatego jest idealny dla wszystkich osób, które marzą o wytwornym i interesującym wnętrzu, które przyciąga wzrok. W ten sposób można urządzić całe mieszkanie, pięknie będą wyglądały zarówno salon, łazienka i sypialnia, jak i kuchnia glamour.
Kuchnia glamour

Jak wygląda wnętrze w stylu glamour?

Po przekroczeniu progu mieszkania w stylu glamour pierwsze, co powinno zwracać uwagę, to niezwykły szyk, blask i elegancja. Obecnie ten sposób aranżacji wnętrz jest bardzo popularny, na równi ze stylem minimalistycznym, który również ma rzeszę zwolenników. Trudno dosłownie przetłumaczyć na język polski słowo glamour, które oznacza jednocześnie przepych i blask, ale także urok. Z pewnością jednak łatwo się domyślić o jakie wrażenia estetyczne chodzi osobom, które decydują się na urządzenie wnętrza swojego domu w takim stylu. Chodzi o podziw, fascynację, ale czasami też o pewnego rodzaju baśniowy lub tajemniczy klimat. Żeby to osiągnąć, konieczne są odpowiednie faktury, kolory, źródła światła, błyszczące powierzchnie i efektowne dodatki.
Nie jest możliwe dokładne określenie, jak powinno wyglądać takie luksusowe, niezwykłe wnętrze, ponieważ efekt ten można osiągnąć na wiele różnych sposobów, które zależą od preferencji właściciela mieszkania czy domu.

Istnieją jednak podstawowe elementy stylu glamour – meble i dodatki nawiązujące do baroku, połyskujące materiały, zdobione lustra i lampy, kryształowe żyrandole, bibeloty, świeczniki, obrazy, zasłony oraz złote, błyszczące uchwyty. Tkaniny, które wypełnią wnętrze powinny być miękkie, ciężkie i połyskujące. Sprawdzą się atłasy, a także pikowane obicia kanap, foteli oraz zagłówki łóżka.

Kolorystyka poszczególnych wnętrz może bardzo odbiegać od siebie, najczęściej jednak pojawiają się róże, fiolety, purpura, turkus czy złoto, ale sprawdzą się także wyraziste kontrasty, takie jak połączenie czerni i bieli. Bardzo popularna jest biała kuchnia glamour, w której meble są wykończone na wysoki połysk. Takie rozwiązanie pozwala światłu na swobodne odbijanie się i tworzy niepowtarzalny klimat.

Kuchnia glamour

Salon czy sypialnia idealnie wpisują się w obraz pełnej przepychu aranżacji, co jednak z kuchnią? Styl glamour można zastosować również w tym pomieszczeniu, stosując się do kilku prostych zasad.

Podstawowym problemem, jaki może się pojawić, jest idealne połączenie efektownych rozwiązań i praktyczności, która w takim miejscu jest niezbędna. Jako bazę kuchni glamour bardzo często wybiera się kolor biały, zawierający złote elementy. To połączenie kolorystyczne sprawdza się bardzo dobrze i jest łatwe do wprowadzenia – złote mogą być nie tylko przedmioty dekoracyjne, ale także lampy i uchwyty szafek.

Blasku i szyku mogą dodać ozdobne, szklane panele nad blatem roboczym. Sam blat może być wykonany z bardzo eleganckiego marmuru. Odpowiedni klimat mogą wprowadzić dobrze dobrane firanki.

Salon z kuchnią w stylu glamour

Kuchnia glamour idealnie sprawdza się tam, gdzie mamy do dyspozycji dużą przestrzeń, jednak nie oznacza to bynajmniej, że nie mogą mieć jej również mieszkańcy bloków. Bardzo dobrze będzie wyglądał salon z aneksem kuchennym urządzony w tym stylu. Podczas gdy w pokoju można sobie pozwolić na użycie wielu tkanin, miękkich obić i wielu ozdób, w kuchni glamour wprowadzić można połyskujące lub ozdobne fronty mebli, drobne elementy dekoracyjne, a przede wszystkim odpowiednie oświetlenie. Zmiana zwykłej lampy na efektowny kryształowy żyrandol może całkowicie odmienić wnętrze. Kluczem do sukcesu w przypadku salonu z kuchnią w stylu glamour jest utrzymanie obu części pomieszczenia w podobnym klimacie, używanie nawiązujących do siebie elementów i zbliżonej kolorystyki.

Mała kuchnia glamour

Małe, oddzielne kuchnie również mogą zalśnić w eleganckim blasku, jednak żeby osiągnąć wymarzony efekt na niewielkiej przestrzeni, najważniejszy jest umiar. Jeśli przesadzimy z liczbą dodatków, użyjemy ciemnych kolorów lub przesadnie ozdobnych elementów, może okazać się, że pomieszczenie stanie się ciężkie lub kiczowate. Lepiej postawić na kilka wyjątkowych dodatków.

Najlepszym rozwiązaniem w przypadku małej kuchni glamour będzie zastosowanie jasnych kolorów. Najczęściej decyzja pada na biały, ale może być to również szary lub ecru. Żeby nawiązać do stylistyki glam, warto skupić się na szczegółach, bowiem dobrze sprawdzą się zdobione uchwyty mebli, piękne lampy, błyszczące płytki lub panel szklany nad blatem roboczym oraz kryształowe lub miedziane naczynia. Całości dopełnią delikatne, jasne zasłonki. Mogą być wykonane z połyskującej tkaniny lub ozdobione błyszczącymi elementami.

Kuchnia w stylu glamour – inspiracje i pomysły

Istnieje wiele elementów, które można wprowadzić do domu, by w prosty sposób wyczarować kuchnię glamour. Nawet jeśli nie urządzamy jej od podstaw, a jedynie chcemy ją odświeżyć. Ciekawe pomysły to na przykład:
  • pokrycie jednej ściany tapetą w kolorze srebra, złota, turkusu lub fioletu,
  • użycie plakatów nawiązujących do stylistyki glam,
  • zamiana zwykłej lampy na złotą lub ozdobny kryształowy żyrandol,
  • umieszczenie w widocznym miejscu miedzianej patery lub kryształowych naczyń,
  • ustawienie ozdobnych świeczników lub figurek,
  • zawieszenie połyskujących zasłonek,
  • zakup lekko zdobionych sprzętów AGD,
  • zamontowanie nad blatem roboczym błyszczących płytek lub panelu ze szkła dekoracyjnego.
Autorka: Nina Nadybska