Data modyfikacji:

Jak urządzić kuchnię z oknem narożnym?

Doskonale doświetlona kuchnia oraz przyjemny widok na ogród – to tylko jedne z zalet okna narożnego w kuchni. To rozwiązanie coraz bardziej popularne, charakterystyczne dla nowoczesnych wystrojów. Jak urządzić kuchnię z oknem narożnym, by w pełni wykorzystać jej potencjał?

kuchnia z oknem narożnym

Jak dobrać meble do kuchni z oknem narożnym?

Nie ulega wątpliwości, że zastosowanie okna narożnego w kuchni determinuje wybór mebli kuchennych. Muszą bowiem być dobrane w taki sposób, aby nie przytłoczyć i nie zasłonić okna kuchennego. Zamontowanie głębokich szafek tuż przy oknie sprawi, że będzie ono zabunkrowane, a promienie słoneczne nie dotrą do całej powierzchni kuchni.

Przeczytaj również: Jakie krzesło do biurka dla dzieci: ranking

Znacznie lepszym pomysłem jest więc zapewnienie oknu przestrzeni. Jeśli zależy ci na przestrzeni magazynowej, możesz w jego okolicy zamontować minimalistyczne półki lub płytkie szafki (np. na szklanki, kieliszki i kubki). Dzięki temu całe okno będzie widoczne z kuchni, przedpokoju czy salonu, co pozytywnie wpłynie na odbiór stylistyki wnętrza.

Sporym wyzwaniem jest mądre wykorzystanie szafki narożnej leżącej tuż pod oknem. Dostęp do niej bywa kłopotliwy, dlatego warto wybrać model z podwójnym, składanym frontem lub obrotową „nerką”, ułatwiającą sięganie po produkty.

Szafki nad oknem narożnym – kiedy mają sens?

W mniejszych kuchniach z oknem narożnym rozmieszczenie szafek wiszących może być nie lada problemem. Jeżeli same dolne szafki nie zapewniają wystarczającej pojemności, rozwiązaniem może być dodanie szafek nad oknem  narożnym. Najlepiej, jeżeli pozostałe szafki będą wówczas również sięgały do sufitu, a całość zachowa spójną linię.

W takich przypadkach stosuje się czasem niższe okna, zapewniające większą przestrzeń pod sufitem. Wysoko położone szafki to dobre miejsce na rzadko używane akcesoria, np. dodatkowe zastawy kuchenne czy formy do ciast. Alternatywą dla szafek wiszących jest zabudowa meblowa jednej ze ścian. Warto wówczas wybrać fronty szafek pozbawione klamek, dzięki czemu powierzchnia meblościanki będzie gładka i jednolita. Dla optycznego odcięcia od reszty mebli kuchennych warto wykonać ją w innym kolorze.

Aranżacja przestrzeni pod oknem narożnym

Co powinno znajdować się pod oknem narożnym? Najczęstszym wyborem jest zlewozmywak. W kuchniach wyposażonych w zmywarkę pełni on drugoplanową rolę, dlatego warto wybrać minimalistyczny zlewozmywak o interesującej stylistyce. Przez większą część dnia będzie doskonale doświetlony promieniami słonecznymi, więc dla własnego spokoju lepiej wybrać model wykonany z materiału łatwego w utrzymaniu, w jasnych barwach.

Pod żadnym pozorem nie należy umieszczać pod oknem narożnym kuchenki gazowej. Nie dość, że jasne światło wpadające przez okno utrudni sprawdzanie płomienia palnika, to na dodatek, po uchyleniu okna, wiatr może zgasić kuchenkę. Choć problem ten nie występuje w kuchniach i płytach elektrycznych, lepiej znaleźć dla nich inne miejsce.

Aranżując kuchnię z oknem narożnym, trzeba również pamiętać o podstawowej zasadzie trójkąta roboczego. Jego wierzchołkami są: lodówka, kuchenka i zlewozmywak. Odległości pomiędzy wierzchołkami nie powinny przekraczać 210 cm (lodówka i zlewozmywak) oraz 270 cm (lodówka i kuchenka). Warto zadbać też o to, by pomiędzy tymi elementami wyposażenia nie znajdowały się żadne przeszkody, np. stół, krzesła lub wyspa. Często zapominaną zasadą jest umieszczenie blatu roboczego pomiędzy kuchenką, a zlewozmywakiem. Nawet niewielki kawałek przestrzeni do pracy zdecydowanie ułatwi czynności kuchenne.

Kuchnia z oknem narożnym – w jakim stylu?

Okno narożne jest bardzo silnym elementem wystroju wnętrza, więc nie warto go ignorować. Idealnie pasuje do nowoczesnych, minimalistycznych wnętrz i w kuchniach rustykalnych, góralskich czy angielskich może nie wyglądać tak dobrze. Jeśli przejrzysz inspiracje dotyczące kuchni z oknem narożnym zauważysz też, że najczęściej dobiera się do nich proste, stonowane meble o gładkich frontach. To nie przypadek, bowiem ten rodzaj okna aż prosi się o podkreślenie go kubicznymi formami.

Rolety i firanki

O ile w ciągu dnia duży dostęp do światła słonecznego ułatwia pracę w kuchni, po zmroku może wystawiać domowników na wścibskie spojrzenia sąsiadów. Decydując się na duże okno narożne, warto rozpatrzyć montaż zasłonek zapewniających intymność i dyskrecję oraz rolet. W okresie letnim przydatne będą rolety dzień-noc, które ograniczą nagrzewanie się wnętrza kuchni. Zapobiegną też oślepieniu osób przebywających w kuchni. To szczególnie ważne zwłaszcza wtedy, gdy kuchnia połączona jest z salonem, a układ domu sprawia, że promienie zachodzącego słońca padają wprost na kanapę lub telewizor.

Kiedy warto zdecydować się na kuchnię z oknem narożnym?

Istnieje wiele powodów, dla których warto zdecydować się na nowoczesną kuchnię z oknem narożnym. Oprócz niebanalnej stylistyki, ważnym argumentem jest bardzo dobre doświetlenie kuchni. Jeśli jest ona ulokowana w części domu o północnej ekspozycji, otwarcie dodatkowej ściany zapewni znacznie większą ilość światła. Okno narożne jest także świetnym sposobem na zapewnienie sobie promieni słonecznych przez większą część dnia. Jeśli nie lubisz cienia, okno narożne w kuchni jest właśnie dla ciebie.

Warto wspomnieć też o tym, że okna rogowe dają możliwość wygodnej obserwacji otoczenia. Bardzo często kieruje się je w stronę ogrodu, pięknego widoku lub bramy wjazdowej, dzięki czemu pełnią funkcję kontaktu z otoczeniem. Wpływa to pozytywnie na bezpieczeństwo oraz orientację w tym, co dzieje się wokół domu. Przy połączeniu kuchni z salonem można w ten sposób momentalnie sprawdzić trzy strony budynku (dwie poprzez okno narożne, jedną przez drzwi tarasowe/okno w salonie).

Choć mogłoby się wydawać, że aranżacja kuchni z oknem narożnym jest trudna, warto podejść do sprawy inaczej: to szansa. Dzięki tej jednej zmianie można stworzyć niepowtarzalny i oryginalny wystrój, który wpłynie na odbiór całego domu. Dodatkowo względy praktyczne narożnego okna sprawią, że korzystanie z przestrzeni będzie znacznie przyjemniejsze.

Autor: Szymon Sonik