Data modyfikacji:

Ławka do sypialni. Praktyczny i estetyczny element wystroju sypialni

Ławka w sypialni może efektownie urozmaicić stylizację wnętrza, ale też stać się praktycznym elementem wystroju. Jeśli chcesz uzupełnić aranżację sypialni właśnie o taki mebel, zobacz, jakie ławki są najmodniejsze, do jakich wnętrz pasują i wreszcie, gdzie ustawić ławkę w sypialni.
ławka do sypialni
Chociaż nie jest to jeden z elementów, który z czystym sumieniem można wpisać na sypialnianą listę „must have”, to może okazać się bardzo przydatny. Ławka w sypialni często wykorzystywana jest w aranżacjach utrzymanych w stylu angielskim czy amerykańskim. Jak wkomponować ją do stylizacji wnętrza?

Ławka do sypialni – dlaczego warto?

Ławka w sypialni ustawiona przy łóżku przede wszystkim dobrze wygląda. To dodatkowy mebel, który podkreśla charakter wypoczynkowy tej strefy w pomieszczeniu. Co więcej, ławka może charakteryzować się zupełnie innym wzornictwem czy kolorem, niż rama łóżka, dzięki czemu mebel będzie kolejnym urozmaiceniem stylizacji pomieszczenia. Ponadto ławka może posłużyć jako miejsce, gdzie wyeksponujesz dodatkowe dekoracje w pomieszczeniu.
Ale ławka w sypialni służy nie tylko celom dekoracyjnym. To też praktyczny element wystroju. Na ławce można ułożyć narzutę i poduszki dekoracyjne, które w ciągu dnia leżą na łóżku. To pozwoli ci zachować ład w pomieszczeniu, a przecież w przyjaznym otoczeniu lepiej się wypoczywa. Ławka przyda się też podczas codziennego ubierania, ponieważ można na niej wygodnie usiąść.

Ławka w stylu angielskim

Drewniane ławki z oparciem wykonanym z toczonych szczebelków to wnętrzarski klasyk. Świetnie sprawdzają się w stylizacji przedpokoju, jadalni czy właśnie sypialni. Z reguły charakteryzują się lekką konstrukcją i dość uniwersalnym wzornictwem, dlatego dobrze komponują się z najróżniejszymi wnętrzarskimi stylami. Mebel tego typu będzie dobrym uzupełnieniem klasycznego wnętrza, jak i pomieszczeń utrzymanych w stylu skandynawskim.

Tapicerowana ławka


Minimalistyczne ławki z tapicerowanym siedziskiem to rozwiązanie, które sprawdzi się praktycznie wszędzie. W sprzedaży znajdziesz modele z najróżniejszymi obiciami, więc możesz dostosować je np. do tapicerki łóżka lub innych tekstyliów w pomieszczeniu. Modele tego typu są wygodne i prezentują się estetycznie.
Wśród ławek tapicerowanych wyróżnić trzeba modele pikowane. Najczęściej ich obicie jest wykonane z modnego weluru w intensywnych kolorach. Ławka do sypialni w takim wydaniu będzie szczególnie dobrze komponować się z sypialnią urządzoną w stylu glamour lub nowojorskim, gdzie nie brakuje luksusowych i błyszczących materiałów.

Ławka ze schowkiem

Jeśli w aranżacji wnętrz hołdujesz praktycznym rozwiązaniom, ławka tego typu może być idealnym pomysłem dla ciebie. Meble tego typu są wyposażone w pojemny schowek lub wręcz mają formę skrzyń. W takim miejscu możesz przechowywać zapasową pościel, poduszki czy najróżniejsze sypialniane szpargały. Dodatkowe miejsce do przechowywania z pewnością szybko zostanie zagospodarowane. Co więcej, ławki w formie skrzyń mają również ciekawe wzornictwo, więc dodatkowo urozmaicisz stylizację pomieszczenia.

Drewniana ławka w rustykalnym stylu

Ławki tego typu przypominają drewniane ławy ogrodowe zbite z desek. Wyróżniają się rustykalnym wyglądem, czyli najczęściej są wykonane z niemal surowego drewna utrzymanego w naturalnej kolorystyce. Ponadto na drewnianej ławce wyraźnie widoczny jest rysunek słojów. Mebel w takiej odsłonie będzie doskonale pasować do sypialni urządzonej w stylu skandynawskim czy boho, ponieważ oba te style opierają się na naturalnych materiałach.


Przeczytaj także: Jaki kolor ścian w sypialni?


Dobrym uzupełnieniem aranżacji, w której znajdzie się ławka tego typu, będą inne dekoracje wykonane z naturalnych materiałów. Mowa tu o koszach i zasobnikach z wikliny oraz rattanu czy rafii, bawełnianych lub lnianych poduszkach dekoracyjnych i pościeli itd. Wszystko to zebrane w jednym wnętrzu stworzy spójną, naturalną kompozycję, a aranżacja będzie sprzyjać odpoczynkowi. 
Dodatkowo na ławce utrzymanej w rustykalnej stylistyce świetnie wyglądać będzie ułożone na siedzisku sztuczne futro lub dekoracyjna poduszka.

Ławka z palety

Meble wykonane z europalet cieszą się popularnością od dłuższego czasu. Ich surowa stylistyka i geometryczne kształty dobrze wpisują się w bieżące trendy. Do wykonania ławki tego typu nie potrzeba wielu umiejętności. Wystarczy dokładnie zeszlifować palety, przyciąć je i połączyć za pomocą wkrętów. W sieci znajdziesz mnóstwo filmów z praktycznymi wskazówkami na ten temat.

Ławka w stylu prowansalskim

Najczęściej jest wykonana z drewna malowanego na biało i wyposażona w oparcie składające się z geometrycznie ułożonych szczebelków. Co więcej, ma również podłokietniki, więc ławka do sypialni tego typu może okazać się naprawdę wygodnym siedziskiem. Aby uzyskać pełnię efektu, jaki serwuje styl prowansalski, do kompletu dodaj jeszcze poduszkę na siedzenie lub poduszki dekoracyjne utrzymane w pastelowej tonacji bądź zdobione motywami kwiatowymi.

Gdzie postawić ławkę w sypialni?

Ławkę w sypialni możesz z powodzeniem ustawić w kilku miejscach. Naturalnym i najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest ustawienie jej w nogach łóżka. W takim przypadku można swobodnie odkładać na niej narzutę i poduszki dekoracyjne, a ławka dodatkowo podkreśla strefę wypoczynkową w sypialni. Jeśli to możliwe, ławka może stać również pod oknem. Zwłaszcza jeśli postawisz na ławkę z oparciem, możesz w ten sposób zyskać komfortowe siedzisko. Warto wtedy dodać do kompletu poduszkę na siedzisko lub stos poduszek ozdobnych.Przeczytaj także:
  1. Salon z sypialnią. Jak urządzić?
  2. Styl prowansalski w sypialni
  3. Wąska sypialnia. Jak urządzić wąski pokój?
  4. Jakie kwiaty do sypialni? Rośliny, które warto wybrać