Data publikacji:

Łóżko pod oknem. Pomysły na aranżacje

Czy ustawienie łóżka pod oknem to dobry pomysł? Jak wystylizować sypialnię z takim układem mebli, aby prezentowała się świetnie i była wygodna? Jeśli urządzasz pomieszczenie, w którym planujesz ustawić łóżko pod oknem, zobacz kilka inspirujących pomysłów na aranżację.
łóżko pod oknem
W sypialni wszystko kręci się wokół łóżka. To najważniejszy mebel w pomieszczeniu i to właśnie jego ustawienie powinno determinować całą aranżację. Niestety w niewielkich sypialniach często brakuje pola manewru. Co w przypadku, gdy wszystko wskazuje na to, że łóżko stanie pod oknem?

Łóżko pod oknem – czy to dobry pomysł?

Łóżko ustawione pod oknem w sypialni czasem okazuje się koniecznością. Niestety, nie jest to rozwiązanie idealne. Mebel stojący przy samym oknie może utrudniać do niego dostęp, zwłaszcza jeśli pomieszczenie jest małe. W rezultacie otwarcie okna czy umycie szyb może okazać się z czasem dość skomplikowaną gimnastyką.

Na tym jednak nie koniec niedogodności, jakie są związane z ustawieniem mebli w takiej formie. Pod oknami najczęściej osadzone są również grzejniki. Jeśli łóżko będzie znajdowało się zbyt blisko urządzenia grzewczego, może to utrudniać właściwą cyrkulację powietrza, a co za tym idzie, efektywne ogrzanie sypialni. Jeśli jednak sypialnia z łóżkiem pod oknem to jedyne możliwe rozwiązanie, poznaj kilka ciekawych pomysłów na aranżację.

Sypialnia z łóżkiem pod oknem – jak urządzić?

Chociaż aranżacja sypialni tego typu może przysporzyć nieco trudności, to z drugiej strony takie ustawienie pozwala także na kilka ciekawych aranżacyjnych kroków.
  • Parapet jako szafka nocna – jeśli sypialnia jest naprawdę niewielka i brakuje miejsca, aby swobodnie poruszać się przy łóżku, warto wykorzystać parapet jako szafkę nocną. Alternatywnym pomysłem może być wisząca półka lub niewielka szafka zamontowana na ścianie przy łóżku.
  • Kinkiety zamiast lampek nocnych – jeśli w pomieszczeniu brakuje miejsca na klasyczną szafkę nocną, świetnym rozwiązaniem mogą być kinkiety ścienne. Warto postawić na modne modele na przegubach, które pozwalają na zmianę ustawienia punktu świetlnego. W ten sposób łatwo dostosujesz oświetlenie do swoich potrzeb.
  • Aranżacja okna, czyli kompozycja tekstyliów – jeśli łóżko znajdzie się blisko okna, warto pomyśleć o spójnej kompozycji tekstyliów. Dobór zasłon i firanek warto komponować wspólnie z doborem pościeli. Podobne odcienie czy wzory mogą dać ciekawy efekt stylizacyjny.
  • Obudowa grzejnika – jeśli urządzasz sypialnię, w której łóżko trafi pod okno, warto pomyśleć o dekoracyjnej obudowie grzejnika. To szczególnie dobra opcja, gdy łóżko jest ustawione bokiem względem okna, przez co grzejnik pozostaje wyraźnie widoczny. Chociaż na rynku dostępnych jest coraz więcej dekoracyjnie wykończonych grzejników, to z reguły powszechnie stosowane modele nie są szczególnie efektowne. Dobrym rozwiązaniem może być montaż ozdobnej obudowy.
Akcesoria tego typu są wykonane np. z płyty MDF i malowane na biało. W sprzedaży znajdziesz zarówno minimalistyczne obudowy tego typu, jak i warianty stylizowane. Ich konstrukcje są ażurowe, więc nie musisz się obawiać o utrudnioną cyrkulację powietrza.
Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że aranżując sypialnię z łóżkiem pod oknem, należy zwrócić uwagę na pozostawienie odpowiednich odległości. Jeśli to możliwe, postaraj się zostawić wolne miejsce z obu stron łóżka, co pozwoli na swobodę poruszania się przy meblu, zwłaszcza jeśli to model dwuosobowy.
Autorka: Kamila Zalińska-Woźny