Data publikacji:

Malowanie ściany - cena. Ile kosztuje farba, a ile usługa malarska?

Malowanie jest jedną z najważniejszych prac wykończeniowo-remontowych w naszych mieszkaniach. Koszt takiego zabiegu uzależniony jest głównie od sytuacji usługowej w danym regionie oraz od specyfikacji malowania. Prace malarskie nie są nazbyt skomplikowane. Wymagają jednak specjalnego asortymentu oraz znacznej ilości czasu wolnego. Warto rozważyć nasze możliwości przed przystąpieniem do prac malarskich, gdyż okazać się może, że zlecenie takiej pracy doświadczonemu malarzowi będzie nie tylko bezpieczniejsze, ale i bardziej opłacalne.
malowanie sciany cena

Ile kosztuje farba?

Trzymając się wersji, że wynajęty malarz przyjedzie i wykona swoją pracę, a ty musisz wyposażyć go w farby i niezbędne środki wspomagające, spróbujemy oszacować koszty inwestycji. Standardowa farma emulsyjna w 2,5-litrowej puszce to cena około 50 zł. Farby o podwyższonych właściwościach, takich jak np. zwiększona odporność na wilgoć, mogą kosztować za podobną ilość nawet w okolicy 100 zł.

Dodatkowo warto wiedzieć, że farby specjalne (farba kredowa, fluorescencyjna) są znacznie droższe i za 100 zł można nabyć tylko litrowe opakowania. Warto zastanowić się też nad rodzajem malowania, jakiego efektu oczekujemy, czy malowanie będzie dwu, czy trzywarstwowe, jakie wzory chcemy mieć na naszych ścianach. Wszystko to wpływa nie tylko na koszt dodatkowej ilości farby, ale również wydłuża czas pracy malarza, w związku z czym wzrasta cena jego usługi.

Cena usługi malarskiej

Tak jak wyżej wspomniano, ceny usług malarskich zależne będą od regionu oraz wymagań zleceniodawcy. Cennik fachowych usług malarskich przedstawiany jest w przeliczeniu na metr kwadratowy powierzchni. Warto wiedzieć, czego oczekujemy od fachowca oraz odpowiednio przygotować pomieszczenie do remontu. Czynności dodatkowe, które mogą podnieść cenę usługi, to chociażby zerwanie starych tapet czy zmycie poprzedniej farby, ale również przygotowanie i wyrównanie powierzchni do malowania. W przykładzie posłużymy się ogólnym cennikiem, dla wszystkich wymaganych czynności, które zlecamy malarzowi.

Cennik malarski 2021 r.

Poniżej przedstawiono cennik za usługi malarskie, po oszacowaniu średnich cen rynkowych:

Prace przygotowawcze:

 • Czyszczenie ścian – 9-12 zł za m2
 • Cena usuwania starej farby – 5-10 zł za m2
 • Zabezpieczenie przed malowaniem (okna, meble, podłogi) – 12-15 zł m2
 • Gruntowanie powierzchni – 5 zł m2
 • Szpachlowanie i usuwanie nierówności – 10 zł m2

Malowanie:

 • Malowanie ręczne ścian i sufitu (dwie lub trzy warstwy) – 10-17 zł m2
 • Malowanie artystyczne – od 50 zł w górę za m2, zależne od skomplikowania zabiegu
 • Malowanie natryskowe – 5-8 zł za m2

Malowanie pokoju o powierzchni 50 m2 – ile kosztuje?

Dla przykładu posłużymy się pomieszczeniem o wysokości 3 m, posiadającym 4 ściany o długości 7 m.
 • Zmierz obwód ścian (4 x 7 m = 28 m)
 • Pomnóż przez wysokość pomieszczenia (28 m x 3 m = 84 m2)
 • Dodaj powierzchnię sufitu (84 m2 + 49 m2 = 133 m2)

Powierzchnia do pomalowania równa jest 133 m2.

Posługując się cenami przedstawionymi wcześniej, za usługę malarską zapłacimy około:

 • gruntowanie ścian – około 420 zł,
 • dwukrotne nałożenie warstwy farby emulsyjnej na ściany i sufit – około 1995 zł,
 • zabezpieczenie mebli i powierzchni podłogi – 600 zł.

Posiłkując się przykładem, za samą usługę malarską pomieszczenia o powierzchni 50 m2 w 2021 roku zapłacimy około 3 tys. złotych. Pod uwagę należy wziąć fakt, że zakupić musimy także farbę i materiały gruntujące. W przypadku, gdy chcemy pomieszczenie pomalować sami, koszt usługi się zmniejszy, jednak zainwestować trzeba w dodatkowy sprzęt typu wałki, folie, taśmy malarskie czy kuwety.

Autor: Przemysław Mańka