Data publikacji:

Mech na ścianę. Jak założyć i jak pielęgnować?

Mech na ścianie to piękna i niebanalna dekoracja domu. Ogród wertykalny, wbrew pozorom, jest łatwy w pielęgnacji i w utrzymaniu. Dlaczego warto zainwestować w taką zieloną ozdobę? Jak zrobić i jak pielęgnować mech na ścianę? Sprawdź w artykule!

mech na ścianę

Mech na ścianę – czy warto?

Kochasz rośliny i oryginalne ozdoby do domu? Mech na ścianę to rozwiązanie, które powinno ci się spodobać. Ta piękna dekoracja mieszkania staje się obecnie coraz bardziej modna. Do zrobienia zielonej ściany zazwyczaj wybiera się chrobotka reniferowego. Tak naprawdę nie należy on do mchów, lecz do porostów. Jest wyjątkowo miękki i przyjemny w dotyku. Ponadto nie wymaga praktycznie żadnej pielęgnacji.

Co ciekawe, chrobotek reniferowy jest naturalnym wskaźnikiem wilgotności w pomieszczeniu. Gdy jej poziom spada poniżej optymalnych 40%, mech na ścianie w domu staje się suchy i szorstki. Dlatego szczególnie warto w niego zainwestować. Piękna ściana i dobre samopoczucie będą zdecydowanie iść w parze.

Ściana z mchu – zalety i wady

Mech na ścianie w domu ma mnóstwo niekwestionowanych zalet. Przede wszystkim przepięknie się prezentuje. Wygląda niezwykle naturalnie, ale również nowocześnie. Będzie pasował do rustykalnych, drewnianych mieszkań oraz loftowych apartamentów. Ponadto jest niezwykle miły w dotyku.

Mech na ścianie nie zajmuje dużo miejsca w pokoju. Sprawdzi się również w malutkich mieszkaniach. Poza tym nie wymaga prawie żadnej pielęgnacji. Nie potrzebuje światła, nie trzeba go przycinać ani podlewać. Dzięki temu sprawdzi się nawet u osób, które zupełnie nie mają ręki do roślin.

Zielona ściana z mchem w domu jest także naturalnym wskaźnikiem wilgotności powietrza, o czym pisaliśmy powyżej. Poza tym prezentuje się bardzo modnie. Wszyscy znajomi będą podziwiać twój wspaniały ogród wertykalny.

Wadą zielonej ściany jest dość wysoka cena, jednak zależy to przede wszystkim od jej wielkości i rodzaju mchu.

Mech na ścianie – jak zrobić zieloną ścianę?

Jak zrobić zieloną ścianę w domu? Zadanie to nie jest wcale skomplikowane. Najpierw zainwestuj w specjalną ramę do zamocowania, korek, a także klej do roślin. Przyklej na ścianę korek wraz z ramą. Gdy już zakupisz odpowiedni mech, przymocuj go do korka za pomocą kleju. Możesz także najpierw przygotować „obraz” z korka i mchu, a potem umieścić go na ścianie. Przede wszystkim postępuj zgodnie ze wskazówkami producenta. Jeśli nie chcesz samodzielnie porywać się na tworzenie zielonej ściany lub marzą ci się bardziej skomplikowane dekoracje, poproś o pomoc specjalistę, który zamontuje mech na ścianie za ciebie.

Mech na ścianie – jak pielęgnować?

Mech na ścianę nie wymaga żadnej specjalnej pielęgnacji. Nie trzeba go podlewać, pryskać nawozami ani specjalnymi środkami. Nie ma również konieczności jego przycinania. Co ważne, nie zawiera żadnych toksycznych substancji, więc doskonale sprawdzi się w domu, w którym mieszkają zwierzaki.

Jedyną ważną kwestią jest utrzymywanie odpowiedniego poziomu wilgotności powietrza w mieszkaniu. Zainwestuj więc w higrometr i kontroluj jego wskazania – wilgotność powinna wynosić 40-60%. Jeśli o to zadbasz, nie tylko twój mech będzie pięknie rósł, lecz także będzie ci się lepiej oddychać.

Mech na ścianę – cena

Zielona ściana z mchu to dość droga inwestycja. Jednak jej koszt zależy głównie od powierzchni, na jakiej ma znajdować się mech. Jeśli nie chcesz wydawać pieniędzy na drogą, wielką ścianę z mchu, zdecyduj się na zielony obrazek na ścianę lub hoduj chrobotka w słoiku! Ostateczna cena zależy również od rodzaju czy też pochodzenia rośliny. Przeanalizuj, na jakim efekcie ci zależy, a następnie poszukaj odpowiedniego mchu np. na Ceneo.pl.