Data publikacji:

Miętowy kolor we wnętrzach. Z czym go łączyć?

Miętowy to efektowna i optymistyczna barwa, która może dać naprawdę spektakularny efekt w aranżacji wnętrz. Jednak aby stylizacja z miętowym kolorem w roli głównej prezentowała się dobrze, trzeba dokładnie przemyśleć wszystkie elementy wnętrzarskiej układanki. Zobacz, jak skomponować udany przepis na miętowy pokój i z jakimi innymi kolorami dobrze łączy się ta barwa.

Miętowy kolor wnętrz.
Po wielu latach dominacji jasnej skandynawskiej palety coraz częściej w aranżacji wnętrz prym wiodą żywsze odcienie. Świadczyć mogą o tym chociażby wybierane co roku kolory Pantone – paleta kolejnych barw roku wybierana przez przedstawicieli Instytutu tworzy naprawdę wyrazistą kompozycję. Wśród wspomnianych kolorów nie sposób nie dojrzeć różnych odcieni zieleni, w tym również tych wpadających w miętowe tony. Bo musisz wiedzieć, że mięta jest bardzo wdzięczną barwą w stylizacji wnętrz. Zieleń z dodatkiem bieli daje subtelny efekt, kojarzący się z naturą. Jak wykorzystać go w stylizacji mieszkania?

Kolor miętowy – do jakich barw pasuje?

  • Kolor miętowy z szarym – to bardzo zgrany duet. Miętowy pokój przełamany szarością będzie prezentował się subtelnie i ciekawie. Mięta ożywi szarość, która przez wielu uważana jest za synonim wnętrzarskiej nudy. Dobrym dopełnieniem dla tego zestawu może być biel i czerń. Taka kolorystyczna kompozycja wpisze się bardzo dobrze w estetykę stylu skandynawskiego.
  • Mięta i róż – to bardzo modne zestawienie, które gwarantuje niebanalny efekt dekoracyjny. Kolor miętowy i róż pięknie się uzupełniają. Możesz postawić np. na kolor miętowy na ścianie, na której tle stanie różowa kanapa lub odwrotnie – możliwości jest bardzo dużo. Taki kolorystyczny zestaw świetnie uzupełni także szarość. 
  • Mięta i biel – kompozycja kolorystyczna tego typu to przepis na stonowaną i subtelną aranżację. Aby uniknąć nieco chłodnego efektu, który mógłby niekorzystnie wpłynąć na odbiór aranżacji, warto wkomponować dodatki w nieco cieplejszych odcieniach lub uzupełnić kompozycję o drewno w naturalnych barwach. 
  • Kolor miętowy i czerń – jeśli postawisz na takie zestawienie, uzyskasz bardziej wyrazisty efekt dekoracyjny. Kolor miętowy sprawi jednak, że czerń nieco złagodnieje i nie da ponurego wrażenia.

Miętowa kuchnia

W tym pomieszczeniu masz duże pole do popisu, jeśli chodzi o wykorzystanie koloru miętowego. Ciekawym pomysłem są miętowe szafki kuchenne. Meble w takim wydaniu będą niesztampowe i za ich pomocą wykreujesz naprawdę efektowną stylizację. Warto postawić na estetykę retro, czyli meble z frezowanymi frontami, które uzupełnisz np. czarnymi stylizowanymi uchwytami.

Jeśli wolisz zastosować kolor miętowy w nieco bardziej subtelny sposób, jest na to rada. Przykładowo w sprzedaży znajdziesz efektowne sprzęty AGD właśnie w takich nietypowych pastelowych odcieniach. W ofercie marki Smeg dostępne są lodówki, czajniki czy ekspresy do kawy np. w kolorze różowym, niebieskim czy miętowym właśnie. Innym sposobem na dodanie miętowych akcentów do stylizacji wnętrza mogą być płytki patchworkowe w tonacji tego typu.

Miętowy pokój dzienny i sypialnia

Omawiana barwa jest szczególnie dobrym pomysłem w aranżacji pomieszczeń, w których wypoczywasz. Miętowe ściany będą dobrym tłem dla aranżacji, bo jak wiesz, łatwo połączyć ten kolor z innymi barwami. Miętę możesz także przemycić do stylizacji w nieco subtelniejszy sposób. Na rynku dostępne są tapicerowane meble w tym kolorze – łóżka, sofy czy fotele. A jeśli wolisz jeszcze bardziej minimalistyczne podejście do tematu, zdaj się na akcenty – miętowe zasłony, poduszki dekoracyjne, koce czy pledy.

Pokój dziecięcy lub młodzieżowy w odcieniach mięty

To dobra alternatywa dla klasycznego rozwiązania, czyli różu dla dziewczynek i błękitu dla chłopców. Kolor miętowy jest uniwersalną barwą, więc może być świetnym pomysłem, jeśli stylizujesz pokój dla rodzeństwa. Dziecięce tekstylia pełne są miętowych akcentów – namioty tipi, pościel, dekoracyjne baldachimy czy dywaniki często dostępne są właśnie w takim wydaniu. Do kolorystycznego zestawu dodaj jeszcze biel, czarne detale i drewno w naturalnym odcieniu, a uzyskasz modny skandynawski efekt w pokoju dziecięcym. 

Miętowa łazienka 

Na rynku dostępnych jest wiele ciekawych wzorów płytek łazienkowych właśnie w miętowym kolorze. Nawet gładkie płytki pozbawione wzoru będą prezentowały się świetnie, zwłaszcza jeśli postawisz na nietypowy kształt – heksagony czy jodełkę. Jak już wiesz, kolor miętowy dobrze komponuje się z bielą czy czernią, a elementy wyposażenia łazienki często występują właśnie w tych kolorach. Biała umywalka i wanna w zestawieniu z czarną armaturą i miętowymi płytkami da ciekawy efekt dekoracyjny. 

Jeśli cenisz sobie klasyczne rozwiązania, ale w nieco mniej oczywistym wydaniu, warto postawić na miętowe płytki typu metro. To charakterystyczne kafle przypominające szkliwione cegiełki. W najpopularniejszym wydaniu występują w białym kolorze, ale w ofercie niektórych producentów znajdziesz także pastelowe warianty.

Miętowe domowe biuro

Rozbielony kolor zielony, czyli mięta właśnie, to ożywcza barwa, która wywołuje pozytywne skojarzenia z naturą. Jeśli chcesz zaaranżować domowe biuro, które stanie się optymistycznym miejscem inspirującym do efektywnej pracy, kolor miętowy może być dobrym tropem. Co ciekawe, w sprzedaży znajdziesz farby tablicowe w modnych pastelowych odcieniach, w tym także w kolorze miętowym. Wykańczając fragment ściany przy użyciu preparatu tego typu, zyskasz tablicę do zapisków i dodasz do stylizacji miętowych akcentów.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny