Data publikacji:

Kolor roku 2021 Pantone - jaki to kolor?

Pantone to jeden z najbardziej znanych wzorników kolorów. Powołany w 1986 roku Instytut Koloru Pantone zrzesza grono specjalistów od projektowania barw. Każdego roku instytut wybiera kolory, które będą wyznaczały trendy wnętrzarskie w nadchodzącym sezonie. Jaki jest kolor roku 2021 według Pantone?
kolor roku 2021 pantone

Jak wybierany jest kolor roku Pantone?

Już od 20 lat branża modowa, wnętrzarska i architektoniczna wyczekuje na pierwsze dni grudnia. To bowiem wtedy prezentowany jest kolor, który odbije się szerokim echem w nadchodzącym roku. Porady te natychmiastowo znajdują odzwierciedlenie w realizacjach na całym świecie. W 2020 roku kolorem Pantone był Classic Blue, czyli dość ciemny odcień niebieskiego. W 2019 roku zwycięską barwą wybrany został kolor Living Coral, czyli kolor koralowy. Pierwsza edycja plebiscytu miała miejsce w 1999 roku i wówczas wygrał kolor Cerulean Blue.

Kolor roku Pantone wybierany jest przez grono specjalistów na podstawie najsilniejszych trendów. Jury analizuje pojawiające się w mediach realizacje, zmiany kulturowe w świecie, poszczególne mody wnętrzarskie, a cały proces nie przypomina wróżenia z fusów. Nie polega też na myśleniu życzeniowym lub próbie dyktowania nowych trendów. Wybór koloru Pantone jest raczej niczym analiza faktów i próba opisania trendów w formie barw. Taka kondensacja tendencji zauważalnych w świecie designu jest traktowana przez miłośników wnętrzarstwa i architektury nie tylko jako wyznacznik zawodowy, ale i ciekawa zabawa.

Kolory roku Pantone 2021 – PANTONE 17-5104 Ultimate Grey i PANTONE 13-0647 Illuminating

W 2021 roku wybrano aż dwa kolory. Nie jest to pierwsza taka sytuacja, bowiem dwie barwy wybrano także w 2016 roku. Co ciekawe, oba kolory bardzo przyjemnie ze sobą współgrają i stoją po dwóch stronach barykady. Pantone 17-5104 Ultimate Grey to kolor, który można by określić jako szary. Ultimate Gray symbolizuje więc spokój, siłę i stonowane emocje, dzięki czemu dobrze sprawdzi się jako kolor tła.

Taki wybór nie może dziwić, bowiem w ostatnich latach dość zauważalną tendencją we wnętrzarstwie była rehabilitacja betonu. Odsłonięcie surowej, betonowej ściany w mieszkaniu z wielkiej płyty stosowane jest dziś niczym odsłonięcie cegły w kamienicy. Co więcej, pojawiły się także farby imitujące beton, a betonowe panele są już właściwie standardem w architekturze publicznej oraz w nowoczesnym mieszkalnictwie.
Interesującym przeciwieństwem jest drugi kolor Pantone 2021 roku, czyli 13-0647 Illuminating. Jest to kolor żółty, ale o bardzo ciekawym, nieco fluorescencyjnym i mieniącym się odcieniu. Cytrynowa barwa jest przez to energetyczna, żywa, świeża i przepełniona pozytywną energią. Elementy wnętrza w kolorze Illuminating zaprezentują się w piękny sposób jako dodatki przełamujące achromatyczną monotonię. Soczysty żółty świetnie współpracuje z szarością, bielą i czernią, dzięki czemu może wprowadzić nieco ożywienia w przepełnione bielą wnętrza.

Co kolory roku Pantone 2021 mówią nam o nadchodzącym sezonie?

Wybór dwóch tak skrajnie różnych barw mówi wiele o nadchodzących trendach we wnętrzarstwie. Przede wszystkim podkreśla siłę kontrastów, jakie mogą wkrótce zagościć we wnętrzach mieszkań i domów. Oprócz intensywnego koloru żółtego projektanci wnętrz wykorzystają zapewne również inne równie mocne kolory. Dodatkowym znakiem jest mocne nasycenie żółtej barwy. Po wielu sezonach pod znakiem pastelowych, pudrowych i przygaszonych barw, pora na ożywienie. Klasyka i elegancja będą musiał ustąpić kolorom bardziej energetycznym, pozytywnie nastrajającym do życia.

Czy jest to odpowiedź na lockdown i zamknięcie we własnych domach? Czy tak odważne barwy przyjmą się we wnętrzach projektowanych w 2021 roku? Jak szybko nastąpi przesyt? Na to odpowie nam już rok 2021 i kolejny plebiscyt Pantone – ten na rok 2022.
Autor: Szymon Sonik