Jeszcze do niedawna sądzono, że mole spożywcze, ich jaja i larwy nie są niebezpieczne dla człowieka. Ostatnie doniesienia twierdzą jednak coś zupełnie odmiennego. Mole są bardzo często zainfekowane drobnoustrojami i grzybami pleśniowymi. Częste spożywanie żywności ze szczątkami po molach, ich larwami czy jajami może prowadzić do problemów żołądkowych, np. wymiotów i biegunki, alergii, zakażenia dróg oddechowych czy układu moczowego, a nawet zwiększa ryzyko zakażenia się paciorkowcem kałowym.
Co zatem robić, jeśli odkryliście w waszej kuchni mole spożywcze? Przede wszystkim należy jak najszybciej się ich pozbyć, korzystając z wymienionych poniżej sposobów. Oprócz tego musicie wyrzucić całą zainfekowaną żywność. Najlepiej w całości opróżnić szafkę, w której znaleźliście mole. Czasem ciężko jest je dostrzec gołym okiem, co nie oznacza, że nie przedostały się do innych, sąsiadujących produktów.
Wytępienie mola kuchennego nie należy do najprostszego zadania, ponieważ ćma szybko się rozmnaża i rozprzestrzenia. Oprócz regularnego czyszczenia kuchennych szafek, musicie skorzystać zatem z dodatkowej pomocy. Jak pozbyć się moli? Które ze sposobów będą najskuteczniejsze? Przekonajcie się sami.
Ocet powinien zajmować honorowe miejsce w każdej kuchni. Jest świetny do czyszczenia, odkamieniania, dezynfekcji, a także walki ze szkodnikami. Przeciw molom octu można użyć na kilka sposobów. Przede wszystkim przygotujcie z octu wywar, którym później umyjecie szafki. Wymieszajcie wodę z octem w proporcjach 1:1, a następnie wlejcie mieszankę do butelki ze spryskiwaczem. Teraz wypsikajcie wnętrza kuchennych szafek. Zapach octu odstraszy mole kuchenne. Dla lepszego efektu do takiego roztworu możecie dodać po kilka kropel olejku lawendowego czy eukaliptusowego.