Etap drugi: umieszczanie słupków w ziemi
Aby prawidłowo osadzić słupki w dołkach, najpierw trzeba zabezpieczyć je przed szkodliwym działaniem rdzy. Robi się to poprzez nałożenie przynajmniej dwóch warstw środka przeciwdziałającego korozji. Kolejną czynnością będzie przygotowanie odpowiedniej mieszanki betonowej, która posłuży do zalania osadzonych w ziemi słupków.
Na mieszankę powinny składać się trzy części piasku i jedna część cementu (stosunek 3:1). Rozmiar wykopu powinien być odpowiedni, najlepiej jednak, by odległość słupka od granicy wykopu z każdej strony miała mniej więcej dziesięć centymetrów. Wypełnienie dołka można wykonać z pomocą tłucznia, gruzu, kamieni czy żwiru, ale grubego. Gdy słupki zostaną zalane mieszanką betonową, należy je wypoziomować.
Żeby słupki stały względem siebie w linii prostej, a po umieszczeniu w dołku miały tę samą wysokość, warto zaczynać betonowanie dołków ze słupkami narożnymi. Gdy beton stężeje, można następnego dnia rozciągnąć między nimi sznurek. On to pozwoli na odpowiednie, a więc równe umieszczenie pozostałych słupków.
Gdy słupki zostaną już zabetonowane, należy poczekać przez przynajmniej pięć dni na to, aby masa betonowa stężała do odpowiedniego poziomu. Słupki można (a niektóre trzeba, o tym za chwilę) wspomóc podporami, aby siły działające na słupek były rozłożone równomiernie. Jeśli zaś chodzi o słupki narożne, a także te, które mają dźwigać skrzydło bramy czy drzwiczek wejściowych: podpory są niezbędne. Również na słupku środkowym koniecznie trzeba umieścić podpory, ale tylko w przypadku ogrodzenia, które w prostej linii przekracza dwadzieścia metrów.
Podpory należy wykonać z materiału identycznego z tym, z którego wykonano słupki. Podpory umieszcza się pod kątem czterdziestu pięciu stopni w połowie wysokości słupka, warto też je przykręcić śrubą lub przyspawać.