Data modyfikacji:

Montaż ogrodzenia z siatki: poradnik

Montaż ogrodzenia z siatki może być nie lada wyzwaniem. Może równie dobrze być prostą, jak spacer po parku czynnością, o ile ten, kto owo ogrodzenie montuje, wie, jak to zrobić prosto, szybko i bez zbędnych pomyłek. Współcześnie można mówić o wielu typach ogrodzeń, jednak to właśnie te z siatki są najprostszymi w montażu nawet dla osób, które nie miały z takimi pracami do tej pory do czynienia. Wystarczy postępować zgodnie z instrukcjami zawartymi w poniższym poradniku, by przekonać się, że to prawda!
siatka ogrodzeniowa

Ogrodzenie z siatki: co będzie potrzebne do jego wykonania?

Ogrodzenia z siatki drucianej są jednymi z najczęściej wybieranych rodzajów ogrodzeń. Wiele osób decyduje się na ich wybór między innymi z powodu niskiej ceny siatki drucianej, a także faktu, że jej montaż ogrodzenia z siatki nie nastręcza zbyt wielu problemów.
Co więc będzie potrzebne do tego, aby stworzyć solidne, funkcjonalne i estetycznie wyglądające ogrodzenie z siatki drucianej? Potrzebna będzie, rzecz jasna, sama siatka, a także stalowe słupki (lub słupki żelbetowe), mieszanka betonowa, która posłuży do umocowania słupków w ziemi, stalowy drut do wzmocnienia całej konstrukcji oraz śruba rzymska lub zapadkowy kołowrotek do naciągania drutu stalowego.

Rodzaje siatek

Należy zaznaczyć, że siatka ogrodowa nie występuje tylko i wyłącznie w jednej formie, a w wielu. Można więc rozważyć wybór drucianej siatki plecionej, a także siatki ogrodzeniowej zgrzewanej. W tej drugiej oczka mogą mieć różne wielkości i występować w różnych kształtach, na przykład w kształcie czworo- lub sześciokąta. Sploty takiej siatki również mogą być różne, podobnie jak jej barwa. Wszystko po to, aby móc dostosować formę siatki do osobistych preferencji i upodobań kupującego.

Warto również wspomnieć o niewątpliwych zaletach siatek ogrodzeniowych, którymi są odporność na korozję i brak konieczności malowania. Jeśli zaś ktoś zdecyduje się na wybór siatki niepowlekanej, wtedy będzie miał możliwość pomalowania jej na wybrany przez siebie kolor, który będzie korespondować kolorystycznie z innymi elementami podwórza, ogrodu czy innej przestrzeni, w której znajdzie się siatka. Jak zamontować ogrodzenie z siatki? Oto poradnik!

Etap pierwszy: wyznaczanie miejsc, w których znajdą się słupki

Zanim ogrodzenie przybierze swoją ostateczną postać, należy zacząć od tego, gdzie w ogóle będzie się znajdować. Z tego powodu niezwykle ważnym elementem prac będzie wytaczanie linii określających granice danej działki, a także zaplanowanie miejsca na wejście i wjazd do niej. Słupki można umieszczać w niemal dowolnej odległości, odległość nie może być jednak większa niż trzy metry. W innym wypadku ogrodzenie może nie spełniać swojej podstawowej formy i miejscami zacznie opadać lub poddawać działaniu czynników zewnętrznych.
Montowanie siatki należy więc rozpocząć od postawienia słupków, które znajdą się w rogach. Kolejne słupki należy ustawić tam, gdzie będzie wejście na działkę (brama, furtka, wjazd), a pozostałe ustawia się w równych od siebie odległościach. Słupkami, które przy tego typu ogrodzeniach sprawdzają się zwykle najlepiej, będą słupki stalowe bądź wykonane z żelbetu.
Gdy wszystkie miejsca na słupki zostaną wyznaczony, należy w zaznaczonych miejscach wykopać dołki odpowiedniej głębokości. Głębokość dołka będzie zależeć od poziomu przemarzania ziemi, zazwyczaj więc będzie to głębokość w granicach od osiemdziesięciu do stu czterdziestu centymetrów.

Etap drugi: umieszczanie słupków w ziemi

Aby prawidłowo osadzić słupki w dołkach, najpierw trzeba zabezpieczyć je przed szkodliwym działaniem rdzy. Robi się to poprzez nałożenie przynajmniej dwóch warstw środka przeciwdziałającego korozji. Kolejną czynnością będzie przygotowanie odpowiedniej mieszanki betonowej, która posłuży do zalania osadzonych w ziemi słupków.
Na mieszankę powinny składać się trzy części piasku i jedna część cementu (stosunek 3:1). Rozmiar wykopu powinien być odpowiedni, najlepiej jednak, by odległość słupka od granicy wykopu z każdej strony miała mniej więcej dziesięć centymetrów. Wypełnienie dołka można wykonać z pomocą tłucznia, gruzu, kamieni czy żwiru, ale grubego. Gdy słupki zostaną zalane mieszanką betonową, należy je wypoziomować.
Żeby słupki stały względem siebie w linii prostej, a po umieszczeniu w dołku miały tę samą wysokość, warto zaczynać betonowanie dołków ze słupkami narożnymi. Gdy beton stężeje, można następnego dnia rozciągnąć między nimi sznurek. On to pozwoli na odpowiednie, a więc równe umieszczenie pozostałych słupków.
Gdy słupki zostaną już zabetonowane, należy poczekać przez przynajmniej pięć dni na to, aby masa betonowa stężała do odpowiedniego poziomu. Słupki można (a niektóre trzeba, o tym za chwilę) wspomóc podporami, aby siły działające na słupek były rozłożone równomiernie. Jeśli zaś chodzi o słupki narożne, a także te, które mają dźwigać skrzydło bramy czy drzwiczek wejściowych: podpory są niezbędne. Również na słupku środkowym koniecznie trzeba umieścić podpory, ale tylko w przypadku ogrodzenia, które w prostej linii przekracza dwadzieścia metrów.
Podpory należy wykonać z materiału identycznego z tym, z którego wykonano słupki. Podpory umieszcza się pod kątem czterdziestu pięciu stopni w połowie wysokości słupka, warto też je przykręcić śrubą lub przyspawać.

Etap trzeci: naciąganie siatki

Naciąganie siatki na ogrodzenie rozpoczyna się od wykonania trzech otworków w słupach znajdujących się na rogach przyszłego ogrodzenia. Otwory wykonuje się w połowie wysokości, a także mniej więcej pięć centymetrów od górnej i dolnej krawędzi. W nich to należy zamocować specjalne śruby z oczkami, przez które zostanie przeciągnięty stalowy pręt. Pręt należy wplatać w pierwszy pionowy rząd oczek siatki. Siatka musi znajdować się mniej więcej pięć centymetrów nad ziemią lub cokołem. Następny etap to rozwijanie siatki i wstępne jej umocowanie do słupków za pomocą drutu.

Etap czwarty: montowanie drutów wzmacniających

Gdy słupki zostaną zamontowane, a siatka rozłożona, trzeba jeszcze przeciągnąć przez nią druty. Powinny występować w liczbie trzech, ostatecznie jeden również spełni swoją funkcję. Przeciągnięcie ich przez otwory w słupkach dodatkowo wzmocni konstrukcję.
W ostatnim słupku narożnym druty należy przeplatać przez wykonane w nim otwory. Później wystarczy siatkę naciągnąć za pomocą śruby rzymskiej lub kołowrotka zapadkowego.

Ostatni etap

Ostatnim etapem jest zabezpieczenie słupków przed wnikaniem wody do ich wnętrza. Można to zrobić, wykorzystując gotowe zatyczki lub przyspawać daszki. I gotowe! Oto w pełni funkcjonalne, estetycznie zadowalające i wytrzymałe ogrodzenie z siatki!
Autor: Krzysztof Ostrowski