Data publikacji:

Mop parowy do paneli. Jaki wybrać?


Mop parowy to popularna alternatywa dla tradycyjnego mopa. Odkurzacze parowe nie potrzebują do czyszczenia żadnych substancji chemicznych, używając do usuwania brudu i zarazków włącznie gorącej pary. Wysoka temperatura pary zabija szkodliwe bakterie i pozwala wyeliminować roztocza, które powodują astmę i alergie. Na rynku jest jednak wiele produktów, więc aby mieć pewność, że wybierzesz odpowiedni mop parowy do potrzeb swojej rodziny, przeczytaj nasz artykuł i znajdź najlepszy produkt!
salon

Jak działa mop parowy?


Z wyglądu mop parowy przypomina zwykły mop lub odkurzacz pionowy, jednak jego działanie jest o wiele skuteczniejsze. Mop parowy do podłogi posiada pojemnik na wodę, z którego jest ona wysysana i tłoczona przez grzałkę, która wytwarza parę. Następnie gorąca para jest wypompowywana z głowicy czyszczącej. Rozluźnia ona cząstki brudu, które wyciera się głowicą urządzenia. Podłoga staje się całkowicie sucha i pozostaje sucha. Korzystanie z mopa parowego jest bardzo proste - wystarczy wlać wodę do zbiornika i poczekać, aż z dyszy zacznie wydobywać się para.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze mopa parowego?


  • Moc urządzenia - im większa moc urządzenia, tym szybciej urządzenie się nagrzeje i będzie gotowe do działania. Standardowo mopy parowe są wyposażone w moc 1200-1300 W, jednak na rynku można znaleźć też urządzenia o większej mocy.

  • Wielofunkcyjność - producenci oferują mopy przeznaczone wyłącznie do czyszczenia, jak i urządzenia wielofunkcyjne. Posiadają one wymienne nakładki lub odłączaną myjkę parową, dzięki którym możesz czyścić także powierzchnie szklane, ceramiczne i metalowe.


  • Rodzaj podłóg, do których jest przeznaczony - działanie mopów parowych nie zniszczy twardych powierzchni, takich jak płytki kamienne, ceramiczne czy marmurowe. Nie każde urządzenie sprawdzi się do czyszczenia podłóg drewnianych, paneli, powierzchni lakierowanych i olejowanych.


  • Kształt głowicy - szeroka i podłużna głowica sprawdzi się do czyszczenia większych powierzchni. W małych mieszkaniach z wieloma zakamarkami sprawdzi się głowica trójkątna, która jest bardzo zwrotna i łatwo umyjesz nią podłogę we wszystkich kątach, narożnikach i wnękach.


  • Tryby pracy i regulacja intensywności pary - te funkcje są bardzo przydatne, jeśli masz zamiar myć jednym urządzeniem różne rodzaje nawierzchni. Im więcej trybów pracy i możliwości regulacji intensywności pary, tym lepiej będziesz w stanie dopasować pracę urządzenia do typu posadzki.

Mop parowy a panele podłogowe


Czy mop parowy nie uszkodzi paneli? To pytanie, które zadaje sobie wiele osób przed zdecydowaniem się na zakup urządzenia. Najbardziej narażone na uszkodzenia są podłogi nielaminowane, czyli wykonane z nieimpregnowanego drewna. Jeśli będziemy używać mopa parowego na niezabezpieczonych deskach, woda będzie wsiąkać i gromadzić się w ich wnętrzu. Przez to nie tylko panele lub parkiet mogą puchnąć i odbarwiać się, ale staną się też siedliskiem grzybów i bakterii. Parą nie powinno się też czyścić powierzchni lakierowanych, woskowanych oraz olejowanych. Nawet jeśli jedno czy dwa mycia nie pozostawią na nich większych uszkodzeń, dłuższe poddawanie je działaniu pary może spowodować utratę połysku.

Mopa parowego można bezpiecznie używać na wodoodpornych panelach laminowanych i winylowych. Ważne jest jednak, aby nie były uszkodzone (np. głęboko zarysowane) i nie posiadały szpar lub ubytków w łączeniach. Wtedy też może dojść do zniszczenia i gnicia drewna. Na szczęście obecnie wiele urządzeń przeznaczonych jest do czyszczenia paneli. Mop parowy z funkcją czyszczenia paneli kontroluje ilość produkowanej i wydzielanej pary wodnej tak, aby nie uszkodzić powierzchni zbyt dużą wilgotnością. Jaki mop parowy do paneli będzie najlepszy?

Mop parowy do paneli - polecane produkty


Vileda 146574 Perfect Cleaning Steam


Mop parowy Vileda to świetny wybór w dobrej cenie. Urządzenie o mocy 1550 W jest gotowe do pracy już w 15 sekund, a gotowość sygnalizuje zieloną kontrolką. Zbiornik o pojemności 400 ml pozwala na umycie dużej powierzchni bez konieczności dolewania wody. Vileda Perfect Cleaning Steam to mop parowy do paneli i płytek - nadaje się do czyszczenia wszystkich rodzajów podłóg, nie niszcząc ich i nie pozostawiając zacieków czy smug. Posiada wkład czyszczący z wysokiej jakości mikrofibry i nakładkę do dywanów, a w zestawie otrzymujemy również dwa wymienne wkłady z mikrofibry. 

Vileda Steam XXL 161010


Kolejny dobry mop parowy do paneli marki Vileda, który może być bezpiecznie stosowany do wszystkich rodzajów podłóg nielakierowanych. Posiada regulator poziomu pary, który pozwala na wybranie optymalnego poziomu zawilgocenia powierzchni. W odróżnieniu od swojego poprzednika został wyposażony w nakładkę myjącą o szerokości 40 cm, dzięki której szybko wyczyścisz nawet duże powierzchnie. 

Maltec HDS 4000W


Maltec HDS to godny polecenia mop parowy do paneli podłogowych, parkietu i linoleum. Posiada również wymienne końcówki, którymi możesz wyczyścić fugi, prysznic, okna, piekarnik czy mikrofalówkę. W łatwy sposób możesz zmienić funkcję mopa parowego w ręczne urządzenie do czyszczenia parą. Dodatkowo mop posiada zawór bezpieczeństwa, dzięki któremu urządzenie zaczyna automatycznie redukować ciśnienie, jeżeli jest ono zbyt wysokie. 

Ariete 4164 MULTI STEAM SYSTEM


Mop parowy do paneli podłogowych Ariete wyposażony w moc 1500 W nagrzewa się już w 12 sekund. Możesz regulować jego pracę, dobierając za pomocą pokrętła najbardziej odpowiedni strumień pary. Zapobiega skraplaniu się wody i można go używać nawet na delikatnych podłogach drewnianych. 
Autorka: Patrycja Hendzel