Data publikacji:

Mycie ścian przed malowaniem

Czym myć ściany przed malowaniem? Czy jest to niezbędny etap renowacji? Jak pozbyć się tłustych plam i pleśni? Jeśli właśnie przygotowujesz się do renowacji wnętrz, zobacz, jak przygotować się do mycia ścian przed malowaniem. Dzięki temu efekt twojej pracy będzie jeszcze lepszy.

mycie ścian przed malowaniem

Dlaczego warto myć ściany przed malowaniem?

Ślady palców wokół włączników światła czy pobrudzone narożniki to naturalny efekt codziennego użytkowania wnętrz. Ściany brudzą się z czasem i okazuje się, że ich mycie przed malowaniem często jest koniecznym elementem prac remontowych. Dlaczego? Zabrudzenia, plamy tłuszczu czy pleśni mogą sprawić, że nowy preparat wykończeniowy będzie miał gorszą przyczepność do podłoża lub plamy będą po prostu widoczne spod nowych powłok malarskich. W efekcie cała praca pójdzie na nic.

Mycie ścian: kurz i zabrudzenia

Pierwszy etap mycia ścian przed malowaniem to odkurzanie. Trzeba pozbyć się kurzu oraz pajęczyn, które w trakcie malowania mogłyby pobrudzić wałek i malowaną ścianę. Do odkurzania najlepiej zastosować odkurzacz – miotełki i ściereczki sprawią, że wprawisz powietrze i kurz w ruch. Po kilku chwilach zabrudzenia ponownie osiądą na wszystkich płaszczyznach w pomieszczeniu.

Usuwanie tłustych plam

Po usunięciu kurzu czas zabrać się za tłuste plamy. Najczęściej pojawiają się one w kuchni w pobliżu kuchenki, ale nie tylko – kłopotliwe plamy tego typu mogą znaleźć się też w pobliżu włączników światła i gniazd elektrycznych. Jak umyć ściany przed malowaniem, aby pozbyć się tłustych plam? Najlepiej zdać się na uniwersalny środek do czyszczenia ścian. Tzw. mydło malarskie rozrabia się z domieszką wody, a następnie czyści ściany przy użyciu zanurzonej w mieszaninie gąbki. W ten sposób można szybko i skutecznie pozbyć się tłustych plam z powierzchni ścian. Co ważne, domowe sposoby, czyli zwykły płyn do mycia naczyń, mogą okazać się nieskuteczne, zwłaszcza w przypadku bardzo kłopotliwych zabrudzeń.

Usuwanie pleśni i grzybów

Niektóre plamy na ścianach wymagają szczególnie dużo uwagi. W pomieszczeniach, gdzie zawodzi wentylacja i występuje podwyższony poziom wilgotności powietrza, w narożnikach i w pobliżu okien mogą pojawiać się plamy pleśni. W tym przypadku konieczne jest solidne mycie ściany przed malowaniem.

Na początek trzeba zastosować płyn zwalczający pleśń. Z reguły są to środki na bazie chloru, które nanosi się na grzybnię na kilkanaście lub kilkadziesiąt minut. Po upływie wskazanego przez producenta czasu, można zmyć plamy ze ściany. Kolejny etap to mycie ścian całościowo, np. przy użyciu mydła malarskiego.

Warto pamiętać, że jeśli pleśń pojawiła się w pomieszczeniu, może być to wyraźny sygnał, że trzeba usprawnić system wentylacji wnętrza. Dzięki temu unikniesz ryzyka, że nieestetyczne i szkodliwe dla zdrowia plamy będą pojawiać się w mieszkaniu w przyszłości.

Na koniec warto zaznaczyć, że do kolejnych etapów prac przygotowawczych, czyli uzupełniania ubytków oraz gruntowania, można przystąpić dopiero wtedy, gdy ściana po myciu dokładnie wyschnie. Zwróć też uwagę na klasę ścieralności farby, jaką pomalujesz ściany. Warto sięgnąć po preparaty z wyższej półki, które tworzą powłoki wykończeniowe odporne na wielokrotne zmywanie. W efekcie, nawet jeśli z czasem pojawią się zabrudzenia, możliwe będzie bezpieczne czyszczenie ścian. Najlepsze parametry tego typu wykazują farby lateksowe, na które zdecydowanie warto postawić zwłaszcza w kuchni, łazience i w ciągach komunikacyjnych.