Data modyfikacji:

Odkurzacz z filtrem wodnym czy cyklonowym? Wybierz sprzęt odpowiedni do twoich potrzeb

Nie ma co się oszukiwać: na świecie są o wiele przyjemniejsze czynności niż sprzątanie. Znamy jednak sposób na to, by odkurzanie było szybsze i skuteczniejsze, wiec gra jest warta świeczki. Zobacz, jak nowoczesna technologia zastosowana w odkurzaczach Thomas pomaga w domowych porządkach.
thomas odkurzacz
Rynek odkurzaczy jest podzielony na kilka kategorii. Dzielimy je w zależności od:
  • sposobu zasilania,
  • rodzaju filtracji,
  • użyteczności,
  • rodzaju pojemnika na kurz i zanieczyszczenia.

Właśnie w tej ostatniej kategorii możemy znaleźć między innymi odkurzacze z filtrem cyklonowym i filtrem wodnym. W obu przypadkach są to pojemniki, odpada więc konieczność zakupu i wymiany worków. Po prostu zanieczyszczenia z odkurzacza cyklonowego wysypujemy, a z wodnego – wylewamy do kanalizacji.
thomas

Filtr cyklonowy czy wodny? Który lepszy?

Oba rodzaje filtracji mają swoich zwolenników i przeciwników. Filtr cyklonowy to zdecydowanie szybsze odkurzanie, bez zbędnych przygotowań. Odkurzacz jest zawsze gotowy do pracy.

Filtr wodny wymaga odrobiny przygotowań. Musimy bowiem do pojemnika nalać wody przed sprzątaniem oraz opróżnić go po każdym odkurzaniu. Odkurzacz wyposażony w filtr wodny zapewnia jednak zdecydowanie lepszą filtrację, powstrzymuje zapachy i najdrobniejszy pył w wodzie oraz – w niektórym modelach – odświeża i lekko nawilża powietrze w pomieszczeniu w trakcie odkurzania.

Co więcej, odkurzacze z filtrem wodnym w większości przypadków są wyposażone w funkcję prania – są to tzw. odkurzacze piorące z filtrem wodnym.
thomas
Wydawałoby się zatem, że najlepszym rozwiązaniem byłoby urządzenie, w którym możemy połączyć wszystkie wymienione funkcjonalności: łatwość obsługi filtra cyklonowego, dobrą filtrację i funkcję prania.

A gdyby tak jeszcze udało się usunąć pewne niedogodności wynikające z faktu, że podczas opróżniania filtra cyklonowego drobny pył zawsze w jakiejś części wraca do pomieszczenia, powstałby odkurzacz idealny… Czy takie urządzenia są dostępne? Otóż od pewnego czasu już tak!
W modelach firmy Thomas: Amfibia oraz Amfibia PET mamy do wyboru filtr wodny lub filtr cyklonowy. I dodatkowo są to odkurzacze piorące.

Jak to działa?

Modele Amfibia i Amfibia Pet posiadają dwa wymienne pojemniki: jednym jest pojemnik filtra cyklonowego, drugi to filtr wodny.

Filtr cyklonowy zatrzymuje zanieczyszczenia poprzez odwirowanie i zatrzymanie ich w pojemniku za pomocą powietrza. W praktycznie wszystkich dostępnych modelach – niezależnie, czy pionowych (akumulatorowych) czy tych o tradycyjnym kształcie – wszystkie zanieczyszczenia są zatrzymywane w jednym pojemniku.

Po sprzątaniu w trakcie opróżniania pojemnika wysypujemy wszystko. Niestety wtedy właśnie część najdrobniejszego pyłu i kurzu wraca do pomieszczenia. Jest to niedogodność, która może być szczególnie uciążliwa dla alergików.

Innowacyjne podejście do rozwiązania tego problemu możemy zauważyć w odkurzaczach AMFIBIA firmy THOMAS.

Jak to działa? Pojemnik filtra cyklonowego DryBox składa się 12 cyklonów oraz trzech oddzielonych od siebie komór. Komory mają za zadanie separować duże zanieczyszczenia od drobnego pyłu i kurzu. Duże zanieczyszczenia zostają zatrzymane w środkowej, największej komorze, skąd mogą być łatwo usunięte, bezpośrednio po każdym odkurzaniu.
thomas
thomas
thomas
thomas
Natomiast drobne zanieczyszczenia: pył, kurz zostają za pośrednictwem 12 cyklonów „przeniesione” do szczelnie zamkniętych bocznych komór.

Duże zanieczyszczenia zatrzymane w środkowej największej komorze wysypujemy, otwierając przednią część pojemnika.

Drobne zanieczyszczenia pozostają w tym czasie cały czas szczelnie zamknięte w komorach bocznych.

Aby je opróżnić, nie otwieramy górnej pokrywy, lecz przez otwory wylotowe w jej górnej części nalewamy wodę, mieszając tym samym drobny pył z komór. Dopiero wtedy otwieramy pokrywę i całość wylewamy do kanalizacji.

Czy drobny pył musimy usuwać po każdym odkurzaniu? Otóż nie. W zależności od tego, jak jest go w komorach dużo, wystarczy nawet co kilka tygodni. Jest to też doskonała okazja, aby wypłukać cały pojemnik filtra cyklonowego – co niespecjalnie jest możliwe w innych modelach z takim filtrem. W odkurzaczach firmy Thomas jest to nawet zalecane.

Jak działa filtr? Zobacz:

thomas

Pojemnik filtra wodnego

Drugim pojemnikiem, który możemy stosować (jest w standardowym wyposażeniu) jest pojemnik filtra wodnego. Opracowana przez firmę Thomas niemiecka konstrukcja z systemem dysz nawilżających WetJetSystem konstrukcja sprawia, że wszelkie zassane zanieczyszczenia są na wlocie do filtra zwilżone wodą, dzięki czemu:
  • zanieczyszczenia łatwo wiążą się z wodą w pojemniku,
  • większe zanieczyszczanie „przyklejają się” do ścianek pojemnika.

Daje to efekt doskonałej filtracji, pozwala zatrzymać nieprzyjemne zapachy i lekko nawilża powietrze w pomieszczeniu w trakcie odkurzania.

Jest to idealne rozwiązanie przede wszystkim dla alergików – żadne zanieczyszczenia ani drobne pyłki nie wracają do pomieszczenia w trakcie odkurzania. Pozbywamy się problemu nieprzyjemnych zapachów i przegrzanego powietrza.

Sprawdź, jak działa filtr wodny:

W odkurzaczach Amfibia filtracja nie kończy się jednak na filtrze cyklonowym lub filtrze wodnym. Odkurzacze te są wyposażone dodatkowo jeszcze w filtr H13, filtr z węglem aktywowanym oraz mikrofiltr powietrza wylotowego. Filtry te są szczególnie przydatne podczas odkurzania za pomocą filtra cyklonowego.
Odkurzacze to nie tylko filtry, ale także szczotki. Obecnie na rynku mamy dostępne dwa modele odkurzaczy piorących z filtrem wodnym serii DryBox: Amfibia oraz Amfibia Pet, a także dwa odkurzacze piorące z filtrem wodnym serii cycloon hybrid: pet&friends oraz LED parquet.

Ale wróćmy do szczotek w modelach Amfibia i Amfibia PET. W każdym z tych odkurzaczy znajdziemy pełen zestaw szczotek i ssawek, jednak dobrany pod inne potrzeby.
Model Amfibia został zaprojektowany z myślą o wszechstronnym i dokładnym sprzątaniu, jest więc wyposażony w pełen zestaw szczotek do różnych powierzchni.

Oprócz standardowych rozwiązań, jak. np. przełączalna szczotka parkiet/dywan, producent wprowadził też unikatowe na rynku rozwiązania. Można do nich zaliczyć np. szczotkę Aquastealth, która służy do jednoczesnego odkurzania, mycia i osuszania podłóg, także drewnianych.
thomas 12
W trakcie jednego ruchu przód/tył jednocześnie odkurzamy, zmywamy odkurzoną powierzchnię (ruch „do przodu”) oraz osuszamy (ruch „do tyłu”). To jedyna szczotka na rynku, która pozwala wykonać te trzy czynności jednocześnie z pełnym bezpieczeństwem dla podłóg z desek, parkietu czy innych delikatnych materiałów.

Zobacz, jak działa szczotka:

Najważniejsze w tej szczotce jest jednak to, że być może pierwszy raz będziemy mieli naprawdę czystą podłogę. Dzieje się tak dlatego, że na szczotkę cały czas podajemy świeżą wodę ze środkiem czyszczącym, a brudna jest zbierana do oddzielnego pojemnika.

Model Amfibia PET jest natomiast opracowany specjalnie z myślą o potrzebach posiadaczy zwierząt. Został wyposażony we wszystie możliwe szczotki, które nie tylko pomogą nam w usunięciu sierści z podłóg, dywanów czy tapicerki. Możemy także umyć podłogi twarde oraz zebrać rozlane płyny.
thomas
Standardem jest turboszczotka, która dokładnie wyczesuje sierść z dywanu czy tapicerki. Jednak w modelu Amfibia PET na szczególną uwagę zasługują dwie kolejne szczotki.

Pierwszą z nich jest szczotka parkiet/dywan do zbierania sierści. Poza umieszczonymi na całej szerokości paskami specjalnego materiału do zbierania sierści, ma także miękką gumową wycieraczkę, którą możemy zebrać z podłogi drobiny wody. Przyda się zwłaszcza posiadaczom psów „z brodą”, które odchodząc od miski z wodą, zostawiają za sobą mokry ślad.

Druga szczotka pomoże w zbieraniu sierści z tapicerki. Jest znacznie szersza (18 cm) od standardowych szczotek do odkurzania tapicerki. Dodatkowo na całej szerokości ma paski specjalnego materiału ułatwiającego zbieranie sierści.
thomas
thomas
W obu modelach wszystkie szczotki (z wyjątkiem szczotek do prania) możemy używać z każdym z filtrów. Szczotki do prania używamy tylko z filtrem wodnym. W przypadku modeli Amfibia i Amfibia PET mamy bardzo dużo możliwości wyboru rodzajów filtracji i szczotek – w zależności od naszych potrzeb.

Nie musimy się też obawiać pewnych uciążliwości, które pojawiają się przy konieczności codziennego odkurzania z filtrem wodnym. Mamy bowiem wybór – filtr wodny lub filtr cyklonowy.

Więcej na temat odkurzaczy Thomas możecie się dowiedzieć odwiedzając stronę www.idealnyodkurzacz.pl. Znajdziecie tam opinie, produkty, filmy, itp.

Tekst: Artykuł partnera