Data modyfikacji:

Sposoby na komary w ogrodzie

Jest piękny, ciepły wieczór. Siedzicie w ogrodzie, obserwujecie promienie zachodzącego słońca, relaksujecie się przy grillu ze znajomymi lub po prostu czytacie książkę i odpoczywacie. Wydaje się, że nic nie może popsuć tej wyjątkowej chwili. No cóż, okazuje się, że jednak COŚ może. Komary. W dzisiejszym artykule znajdziecie kilka sposobów na pozbycie się tych irytujących owadów z Waszego ogrodu.

Bąble, zaczerwienienia skóry, swędzenie i to irytujące bzyczenie… Komary w ogrodzie to prawdziwe utrapienie, zwłaszcza, gdy podobnie jak ja, jesteście na nie uczuleni a Wasza krew działa na nie jak magnes. Wtedy letnie wieczory na łonie natury nie należą wcale do najprzyjemniejszych. Istnieją jednak sposoby na pozbycie się lub chociaż zmniejszenie ilości komarów.

Raj dla komarów

Przede wszystkim musimy zdać sobie sprawę, że już podczas planowania wyglądu ogrodu trzeba wziąć pod uwagę właśnie komary. W pełne słońca dni będzie ich oczywiście niewiele. Gorzej, gdy zajdzie słońce lub cały dzień pada. Wilgotne, zacenione miejsca to raj dla tych okropnych owadów. Dlatego właśnie im bardziej zalesione, zarośnięte przestrzenie, m więcej krzaków, traw i innych źródeł cienia, tym więcej pojawi się ich w Waszym ogrodzie. To samo dotyczy zbiorników wodnych, które są wylęgarnią komarów. Dlatego, jeśli na  przykład zbieracie w beczkach deszczówkę, warto nakryć ją siatką z drobnymi oczkami. Jeśli natomiast macie lub chcecie mieć oczko wodne, by pozbyć się komarów, konieczne będzie dodanie do niego fontanny, strumyka czy kaskady wodnej, ponieważ komary składają jaja w stojącej wodzie. Także wszelkie elementy wzbudzające ruch wodny utrudnią rozmnażanie się komarów. Istotne jest również czyszczenie wody w oczku wodnym, ponieważ im woda jest brudniejsza, tym więcej komarów. Dobrym pomysłem jest również wpuszczenie do oczka ryb, które żywią się larwami owadów. Natomiast we wszelkich altankach warto zamontować siatki przeciw owadom albo lekkie zasłonki.

Rośliny

Inną opcją na walkę z komarami są rośliny o intensywnym zapachu, które te owady odstraszają. W tym celu na ogrodowej grządce warto posadzić pachnące zioła – lawendę, bazylię, miętę. Przydatne będą również rośliny ozdobne - bodziszki (Geranium) a wśród nich odmiany idealne na skalniaki, rabaty, skarpy. Większość z tych roślinek uwielbia słońce. Wszelkie balkony i tarasy koniecznie wyposażyć trzeba w komarzyce (plektrantus koleusowaty). Kolejną opcją są drzewa – na przykład sumak octowiec (Rhus typhia), który jest bardzo odpornym, małym drzewkiem, który daje sobie radę nawet w zanieczyszczonym miejskim otoczeniu. Sumak preferuje miejsca słoneczne lub półcieniste. Na tarasy sprawdzi się odmiana Dissecta, którą można uprawiać w pojemnikach. Ma piękną rozłożystą koronę i osiąga wysokość ok. 4 metrów. I to właśnie ta odmiana pojemnikowa polecana jest jako sposób na walkę z komarami.

Środki przeciwkomarowe

Jeśli poza naturalnymi sposobami na komary, które wymienione zostały powyżej, chcecie zastosować również środki chemiczne, na rynku istniej wiele opcji. Wybrać możecie świece na komary, odstraszacze ultradźwiękowe, pałeczki zapachowe, elektrofumigator. Oczywiście samem również warto nasmarować się dobrymi środkami na komary – olejkami eterycznymi lub ekstraktami ziołowymi. Kolejną opcją jest oprysk przeciwkomarowy, który wykonuje się na całej powierzchni ogrodu. Warto wybrać specyfik, który działa również przeciwko kleszczom.

Jakie są Wasze sposoby na komary w ogrodzie?

Autor: Oliwia Górska