Choć chyba każdy uwielbia spędzać wolny czas na tarasie lub ogrodzie, zniechęcić do tego mogą komary, które wiosną i latem pojawiają się punktualnie zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz naszych domów. Sprawdź, jakie sposoby na komary w ogrodzie i mieszkaniu znaleźliśmy! Dzięki naszym pomysłom zapomnisz o tych natrętnych owadach.
Polecamy: Robaki w domu - jak je rozpoznać?
W myśl zasady „poznaj wroga swego”, warto dowiedzieć się nieco o irytujących nas komarach. Dzięki temu zrozumiemy sposób ich funkcjonowania, a więc łatwiej będzie się nam ich pozbyć i poznać sposób na komary w ogrodzie, a nawet w domu!
Niestety, w Polsce wyróżnia się aż 40 gatunków tych uciążliwych owadów, które należą do rzędu muchówek. Na szczęście wszelkie rodzaje komarów posiadają wiele cech wspólnych. Dojrzałe komary posiadają kłująco-ssący aparat gębowy, poprzez który pobierają krew od swoich żywicieli, a dokładniej robią to komarzyce. Natomiast samce żywią się jedynie nektarem z kwiatów.
W jaki sposób komary wiedzą, gdzie ugryźć swoją ofiarę? Przywabia je większe stężenie dwutlenku węgla, które zwierzęta, w tym także ludzie, wdychają w powietrze. Ponadto samice wyczuwają kwas mlekowy oraz inne składniki potu. Po wkłuciu się, komary wstrzykują niewielką ilość śliny, która zapobiega krzepnięciu krwi. Pobierają pokarm dopóki nie wypełnią swojego wola (fragment przełyku służący do gromadzenia i przenoszenia pokarmu) krwią. Niestety, ta niewielka ilość śliny wstrzykiwana do naszego układu krwionośnego zawiera substancje, które powodują podrażnienia skóry człowieka, czego efektem jest zaczerwienienie, opuchnięcie oraz swędzenie skóry. Czasami dochodzi także do nieprzyjemnych reakcji alergicznych.
Skoro już wiemy, czym charakteryzują się komary oraz jak wygląda ich sposób żerowania, warto poznać ich system rozmnażania się. Jest to bardzo ważny element, gdyż dzięki zrozumieniu tej kwestii łatwiej jest nam pozbyć się komarów. Te natrętne owady, a dokładnie ich larwy, rozwijają się w środowisku wodnym. Wystarczy im jeziorko, sadzawka, a nawet kałuża. Dlatego ich zwiększona liczba pojawia się na terenach podmokłych lub zaraz po burzowej pogodzie, gdy wszędzie pojawiają się kałuże. Ponadto lubią one zacienione miejsca, a więc okolice, w których znajdują się krzewy czy wysokie trawy. Okres rozwoju komarów już bardzo różny, w zależności od gatunku. Niektóre z komarów mają bardzo szybkie tempo rozwoju, a więc rozmnażają się i dorastają nawet w ciągu kilku dni.
Zapoznając się z powyższą wiedzą, możemy zastanowić się, co na komary w ogrodzie wybrać, aby się ich pozbyć. Poznaj nasze sposoby na komary w ogrodzie oraz w domu.
Jakie sposoby na komary w ogrodzie można wyróżnić? Warto wziąć pod uwagę prewencję. W związku z tym najlepiej ograniczyć lub nawet usunąć miejsca, w których komary mogą się rozmnażać. Na przykład, jeśli posiadamy beczkę na deszczówkę, warto zasłonić ją, gdy nie spodziewamy się deszczu, aby komarzyce nie miały możliwości złożyć jaj w pojemniku. Warto także zrezygnować z posiadania oczka wodnego. Jeśli jednak nie wyobrażamy sobie, aby ogród nie miał zbiornika wodnego, warto wpuścić do niego ryby, które żywią się larwami owadów. Dobrym sposobem będzie także zaopatrzenie się w fontannę lub wodospad, które umieścimy w oczku wodnym - komary składają jaja w stojącej wodzie.
Inne, domowe sposoby na komary w ogrodzie? Olejki eteryczne, które swoim zapachem odstraszają komary. W tym celu idealnie sprawdzą się takie olejki eteryczne jak: olejek z drzewa herbacianego, cytrynowy, eukaliptusowy czy migdałowy. Skuteczny w zniechęceniu komarów do żerowania będzie także olejek eteryczny cynamonowy, kamforowy, a nawet waleriana. Aby je rozpylić, wystarczy dodać kilka kropli do dyfuzora bądź olejek eteryczny wymieszać z 40% alkoholem i postawić w pojemniku. Możemy także wybrać kadzidła bądź świecie, które posiadają w swoim składzie wysokie stężenia olejków zapachowych.
Ponadto, w czasie przebywania na świeżym powietrzu, warto zrezygnować z zapachowych kosmetyków lub perfum, gdyż mogą one przyciągnąć do nas komary.
Naturalne sposoby na komary w ogrodzie to także rośliny. Część z nich wytwarza substancje zapachowe, które odstraszają te owady. W tym celu warto zaopatrzyć się w prostą w uprawie roślinę o nazwie komarzyca, piękną lawendę, aromatyczną miętę i geranium.
Jeśli oprócz naturalnych i domowych metod na komary chcemy zastosować środki chemiczne lub urządzenia elektroniczne, na rynku dostępnych jest mnóstwo opcji, które można dopasować do swoich potrzeb.
Jest uniwersalnym urządzeniem do zwalczania różnych owadów, w tym komarów. Wabi ona owady (na przykład za pomocą systemu świetlówek UVA), a następnie zabija te, które dotknęły siatki rażącej prądem o wysokim napięciu. Owady następnie trafiają do pojemnika, który w prosty sposób można czyścić. Lampa sprawdzi się zarówno w ogrodzie, tarasie, jak i w domu. Jest to wydatek jednorazowy, który może posłużyć nam przez lata.
Jest to produkt działający kontaktowo, a więc eliminuje komary po zetknięciu się z substancją. Rozpyla się ją na rośliny, meble oraz inne przedmioty stosowane w ogrodzie. Oprysk to zabieg, który należy regularnie powtarzać, jednak zwalcza on nie tylko komary, ale także np. muchy, osy, mole czy szkodniki magazynowe.
Jeden z najszybszych i najskuteczniejszych sposób, który działa nawet do kilku godzin. Spray należy zaaplikować na odkryte części ciała. Tego typu produkty z reguły działają na zasadzie odstraszania owadów i zawierają na przykład substancję DEET.
Umieszczona wokół altany zabezpiecza przed wtargnięciem komarów do jej środka. Może być stosowana jako dodatkowy środek zabezpieczający nas przed owadami.
Autorka: Katarzyna Pyrek