Data publikacji:

Ogrzewanie podłogowe – jak wykonać? Montaż podłogówki krok po kroku

W nowoczesnym budownictwie coraz częściej stosuje się nowe rozwiązania. Szczególnie dotyczy to kwestii ogrzewania. Wybór odpowiedniej metody pomoże zaoszczędzić pieniądze, a także chronić środowisko. Idealnie dobrane ogrzewanie umożliwia równomierne rozmieszczenia ciepła w całym domu bez przegrzania i uczucia chłodu. Liczne zalety sprawiają, że ogromną popularnością cieszy się ogrzewanie podłogowe. Jak wykonać tego typu system grzewczy?
ogrzewanie podłogowe

Przeczytaj również: Zrywanie tapety: jak zerwać tapetę ze ściany? 

Ogrzewanie podłogowe – jak wykonać?

Ogrzewanie podłogowe nie tylko pomaga zaoszczędzić pieniądze, ale też świetnie wpływa na nasze zdrowie. Taki system grzewczy zapewnia w całym domu lub mieszkaniu odpowiednią temperaturę bez nadmiernego przegrzania czy niedogrzania. Jeżeli rozważasz montaż ogrzewania podłogowego, to musisz sobie uświadomić, że do wyboru masz dwie możliwości: ogrzewanie podłogowe elektryczne oraz ogrzewanie podłogowe wodne.

Pierwsze z nich zdecydowanie łatwiej ułożyć, a jego montaż nie wymaga wielu elementów. Z kolei ogrzewanie podłogowe wodne jest znacznie bardziej skomplikowane, ale świetnie sprawdza się przy większych powierzchniach. Warto też pamiętać, że ogrzewanie podłogowe wodne wiąże się ze znacznie niższymi kosztami eksploatacji niż elektryczne. Jak zatem zrobić ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe – montaż

Trzeba pamiętać, że wykonanie dobrze działającego ogrzewania podłogowego może być znacznie trudniejsze niż tradycyjnego. Dlatego należy odpowiednio się przygotować do takich prac, aby uniknąć błędów, które będą trudne do naprawienia. Jak wykonać ogrzewanie podłogowe co? Jakie elementy będą nam potrzebne do montażu?

Ogrzewanie podłogowe – krok po kroku

  • Ustalenie optymalnej wydajności cieplnej
Na początku musimy określić, jaką wydajność cieplną może osiągnąć nasze elektryczne ogrzewanie podłogowe. Wszystko zależy od stanu podłoża, a także wykładziny podłogowej, która znajduje się w wybranym pomieszczeniu. W przypadku drewna, płytek podłogowych, jastrychu, laminatu, winylu oraz dywanów można zaplanować ogrzewanie podłogowe o maksymalnej mocy 100 W/m². Natomiast jeżeli na jastrychu lub płytach umieszczone zostaną płytki, to zalecana wydajność cieplna wynosi 150 W/m².
  • Ustalenie wymiarów potrzebnego materiału
W następnej kolejności należy dokładnie zmierzyć pomieszczenie i przygotować jego szkic. Należy na nim zaznaczyć takie obiekty, jak wanna, prysznic, umywalka, toaleta, czy meble. Ich powierzchnię powinno się odjąć od całkowitej powierzchni pomieszczenia. Otrzymany wynik pomoże nam określić, ile mat grzewczych będzie nam potrzebnych, a także ustalić ich długość i szerokość.
  • Przygotowanie planu rozmieszczenia poszczególnych elementów
Bardzo ważne jest też przygotowanie odpowiedniego planu poszczególnych elementów grzewczych. Dzięki temu będą one działać zgodnie z przeznaczeniem. Trzeba pamiętać, że regulator powinien się znajdować jedynie na ścianach zewnętrznych oddalony przynajmniej 50 cm od okien i drzwi. Można do niego podpiąć jedynie 3 maty grzewcze, a w przypadku ich większej liczby należy dokupić kolejne regulatory. Kolejny element to czujnik temperatury, który powinien wystawać przynajmniej 50 cm od podłoża.
  • Przygotowanie podłoża do montażu ogrzewania podłogowego
Ogrzewanie podłogowe będzie świetnie działać, gdy przygotuje się pod nie odpowiednie podłoże. W miejscu, w którym zostanie umieszczony czujnik temperatury i sieć kabli, należy wyfrezować odpowiedni rowek. Należy też dokładnie wyczyścić podłoże i usunąć wszystkie wycięte części. Natomiast jeżeli jest gładkie i śliskie, to przy montażu należy wykorzystać spoiwo klejące.
  • Ogrzewanie podłogowe – instalacja, czyli układanie mat grzejnych
Zanim zaczniemy układać maty grzewcze, to należy usunąć folię zabezpieczającą. Należy je umieścić na podłodze i mocno docisnąć. Sieć kabli i czujnik temperatury dopasowujemy do wyciętych w podłodze rowków, a przewód zimny elektrycznego ogrzewania podłogowego odprowadzamy do punktu przyłącza. Układanie mat rozpoczynamy od regulatora temperatury. Natomiast w przypadku zmiany kierunku należy naciąć materiał i odwrócić odpowiednio na linii cięcia. Wykonujemy to za pomocą nożyc lub noża monterskiego, ale trzeba uważać, żeby nie przeciąć kabli.
  • Szpachlowanie ogrzewania podłogowego
W końcowym etapie ogrzewanie podłogowe pokrywamy lekkim betonem lub wylewką jastrychową. Zostawiamy podłogę do wyschnięcia, a następnie podłączamy regulator temperatury. Wówczas można uruchomić ogrzewanie podłogowe, a na wylewce umieścić podłogowy materiał wykończeniowy.

Wodne ogrzewanie podłogowe – jak wykonać?

Wodne ogrzewanie podłogowe jest znacznie częściej wybierane niż elektryczne. W tym przypadku ciepło pochodzi od wody, która zostaje podgrzana przez kocioł centralnego ogrzewania, pompę ciepła lub kolektory słoneczne. Tego typu ogrzewanie można też łatwo zintegrować z innymi źródłami ciepła.

Montaż ogrzewania podłogowego wodnego należy przygotować zgodnie z pewnymi zasadami, aby uniknąć przykrych niespodzianek w trakcie zimowej eksploatacji. Do tego zadania można przystąpić dopiero, gdy dom jest w stanie surowym i zostały w nim zamontowane okna oraz drzwi zewnętrzne. Jak zrobić ogrzewanie podłogowe wodne?

Wodne ogrzewanie podłogowe – krok po kroku

  1. Przygotowanie podłoża i izolacja. Montaż ogrzewania podłogowego wodnego powinien nastąpić po zakończeniu wewnętrznych prac tynkarskich, a także wysuszeniu, posprzątaniu oraz wyrównaniu podłoża. Jest to niezbędne, aby nie doszło do uszkodzenia rur. Optymalna grubość jastrychu cementowego to 6-7 cm. Wszystkie instalacje, które umieszczone są w posadzkach, powinny znajdować się pod ogrzewaniem.
  2. Izolacja przeciwwilgociowa i termiczna
  3. Utworzenie pętli rur grzewczych. Rury kotwiczy się w izolacji za pomocą spinek lub szyn montażowych. Jeżeli muszą one przejść przez dylatacje, to należy je zabezpieczyć za pomocą peszla.
  4. Przeprowadzenie próby szczelności na wodę pod ciśnieniem 0,6 MPa przez dobę
  5. Wygrzanie płyty grzewczej. Ten krok należy przeprowadzić po dojrzewaniu jastrychu, czyli po ok. 28 dniach. W większości przypadków nowoczesne kotły grzewcze wykonują to zadanie automatycznie. Jednak trzeba się upewnić, czy został na nim ustalony odpowiedni program.
  6. Wykończenie podłogi.
Autorka: Katarzyna Kubeł