Październik w ogrodzie – kalendarz ogrodnika

Październik w ogrodzie to moment ostatnich zbiorów. Jakie jeszcze prace w ogrodzie w październiku są obowiązkowe? O czym pamiętać i co kupić, żeby najlepiej zadbać o ogród w październiku? Sprawdź nasz poradnik i przygotuj swoje grządki na nadejście zimy.

Polecamy: Ciekawe oświetlenie w ogrodzie

październik w ogrodzie

Jak przygotować ogród na nadejście zimy?

Październik w ogrodzie to czas na ostatnie zbiory, sadzenie drzew i krzewów oraz porządkowanie grządek, tak aby rośliny były gotowe na nadejście zimy. Zanim wystąpią pierwsze przymrozki, przeprowadza się nawożenie, z nadejściem jesieni ogranicza się również podlewanie. Niektóre gatunki trzeba dobrze zabezpieczyć, żeby przetrwały one mrozy.

Październik w ogrodzie – to ostatni moment na zbiory

Prace ogrodowe w październiku polegają przede wszystkim na zakończeniu zbiorów. To czas na ostatnie owoce – jabłka, gruszki, pigwę i śliwki, a także warzywa – późne odmiany marchwi, kapustę, rzodkiewkę, kalafiory, szpinak i kalarepę. Plony należy zebrać przed nastaniem mrozów, jeśli domownicy nie dadzą rady ich wszystkich zjeść, warto rozważyć zasuszenie, kiszenie, marynowanie lub zawekowanie. Do przetworów należy wyselekcjonować tylko te dobra, które są zdrowe i nierobaczywe.

Ogród w październiku – o czym należy pamiętać?

Prace w ogrodzie w październiku to przegląd koron drzew – należy usunąć gnijące owoce oraz wyciąć porażone gałęzie. Doglądnąć trzeba również przechowywanych cebulek oraz bulw – sprawdzić, czy są one w dobrym stanie oraz usunąć ewentualne chore lub zgniłe sztuki. Zanim przyjdzie zima, konieczne jest także usunięcie chwastów wokół drzew i krzewów oraz, jeśli jest taka potrzeba, wykonanie jesiennego oprysku na drzewkach owocowych. Dzięki temu zminimalizowane zostanie ryzyko infekcji oraz inwazji w następnym sezonie.

Bardzo ważnym zabiegiem w ogrodzie w październiku jest jesienne nawożenie. W tym celu można wykorzystać nawozy organiczne (kompost) lub gotowe bezazotowe mieszanki. Wystarczy rozsypać preparat pomiędzy roślinami i następnie płytko go przykryć ziemią. W najbliższych dniach sadzone okazy otrzymają pokaźną ilość substancji mineralnych, co pozwoli im przygotować się na okres zimowy i następujący po nim nowy sezon wegetacyjny.

Jak wygląda październik w ogrodzie z oczkiem wodnym? Zbiornik również wymaga odpowiedniego przygotowania do zimy – należy wyczyścić go z przywianych z wiatrem śmieci oraz usychających liści i kwiatostanów. Jeśli oczko wodne jest płytkie (głębokość wynosi mniej niż 100 cm) i żyją w nim ryby, należy je wyłowić i na czas zimy umieścić w akwarium.

Ssadzenie drzew i krzewów oraz pielęgnacja roślin ozdobnych w październiku

Pielęgnacja ogrodu w październiku polega również na sadzeniu nowych drzew i krzewów. W tym miesiącu można natrafić na wiele promocji na krzewy i drzewa owocowe, tańsze są także gatunki ozdobne oraz idealne na żywopłot. Po posadzeniu roślin należy je obficie podlać, wskazane jest również, aby je uchronić przed przemarznięciem poprzez obsypanie korą. W szczególności kopczykowania wymagają gatunki wrażliwe na mróz, takie jak np. róże lub rododendrony. Niektóre rośliny ozdobne cebulowe mogą zimować w gruncie, inne będzie trzeba wykopać i przechować w bardziej sprzyjających warunkach.

Prace ogrodowe w październiku – pielęgnacja trawnika

Jeśli chodzi o trawnik, prace w ogrodzie w październiku obejmują przede wszystkim sprzątanie liści opadających z drzew. Poza grabieniem bardzo ważne jest również koszenie – krótsza trawa nie zgnije bowiem zasypana śniegiem.

Autorka: Alicja Hudzik