Pieniążek - uprawa
Pieniążek nie jest trudny w uprawie, jednak warto zwrócić uwagę na kilka kwestii, a przede wszystkim dobór odpowiedniego podłoża. Roślina ta lubi piaszczyste, dobrze przepuszczalne gleby. Bardzo ważna jest dolna warstwa drenażu, która sprawia, że dzięki pustym przestrzeniom korzenie rośliny mogą lepiej oddychać i nie są narażone na przemakanie. Do gleby uniwersalnej można dosypać odrobinę piasku, rozdrobnionej kory, a nawet perlit lub pokruszoną terakotę. Sprawdzi się doniczka gliniana, plastikowa lub z terakoty - musi mieć otworki w dnie, dzięki którym możliwe będzie odprowadzanie nadmiaru wody.
Warto zwrócić uwagę na stanowisko, gdzie ustawimy doniczkę. Pieniążek powinien mieć zapewniony stały dostęp do światła słonecznego, jednak należy unikać miejsc, gdzie silne promienie padają bezpośrednio - to zwłaszcza latem może prowadzić do poparzenia liści. Z tego powodu raczej nie należy w tym okresie ustawiać doniczki na południowych ani zachodnich parapetach. Jeżeli zauważysz, że roślina zamiast piąć się do góry opada, a listki wyciągają się, może to oznaczać, że dostęp do światła jest niedostateczny.
Pieniążek - pielęgnacja
Pieniążek dobrze rozwija się w temperaturach około 21-26 stopni C, w nocy do 15. Nie należy nigdy narażać go na spadki temperatur poniżej 10 stopni, to sprawi, że roślina przemarznie. Aby mieć pewność, że pieniążek ładnie, równomiernie się rozwija, warto regularnie obracać doniczkę. To typowy sukulent, czyli roślina, która dobrze znosi suszę dzięki wodzie zgromadzonej we własnych tkankach.
To powoduje, że nie powinniśmy przesadzać z jej podlewaniem. Pieniążek dobrze sprawdza się u tych osób, którym zdarza się zapominać o regularnym nawadnianiu roślin. Wystarczy robić to raz w tygodniu, wlewając wodę bezpośrednio na podstawek - w ten sposób korzenie rośliny będą mogły same sobie pobrać odpowiednią ilość wody. Jeżeli chodzi o nawożenie, to raz czy dwa do roku, w sezonie wiosenno-letnim warto zastosować płynny
nawóz typu NPK.