Data publikacji:

Pieniążek - pielęgnacja, jaka ziemia, kwitnienie, rodzaje

Pieniążek (Pilea Peperomioides) to roślina, która ze względu na ciekawy wygląd bardzo często pojawia się w polskich domach. Jej najbardziej charakterystyczną cechą są okrągłe, płaskie liście, które przypominają nieco talerze lub monety. To właśnie im roślina zawdzięcza swoją nazwę. Określana bywa również mianem rośliny-UFO, a nawet rośliny naleśnikowej. W Europie pojawiła się po 1945 roku, sprowadzona przez norweskiego misjonarza Agnara Espegrena. Poznaj charakterystykę pieniążków i dowiedz się, w jaki sposób zadbać o ich uprawę i pielęgnację.
pieniążek

Pieniążek - charakterystyka

Pieniążek to potoczna nazwa pilei peperomiowatej z rodzaju pilea (pokrzywowate). W warunkach naturalnych występuje na terenie Azji, głównie w południowej części Chin. "Odkryta" przez Europejczyków została w 1906 roku, gdy szkocki botanik nakrył się na nią w górach w prowincji Yunnan. Bardzo szybko zdobyła popularność na naszym kontynencie, co wiąże się z łatwą uprawą i bardzo ciekawym wyglądem, który zmienia się wraz z rozwojem rośliny. Młody pieniążek posiada zielone, niemal okrągłe listki.

Osadzone na długich, bardzo cienkich łodygach, początkowo mają wielkość monety. Z czasem łodyga rośliny staje się grubsza, drewnieje, przypominając niewielkie drzewko. Jednocześnie liście pieniążka powiększają się - ich średnica może osiągać nawet 10 cm, są ciemnozielone i mięsiste. Z liści wyrastają długie ogonki. Zwykle pilea peperomioides dorasta do około 20-30 cm. Kwiaty pieniążka są drobne i delikatne, rzadko pojawiają się w przypadku roślin doniczkowych.

Pieniążek - rodzaje

W obrębie rodzaju Pilea mieści ponad 700 gatunków różnych roślin występujących w różnych strefach klimatycznych na wszystkich kontynentach. Kilka z nich to popularne rośliny doniczkowe, które często pojawiają się w polskich domach.
  • Pilea peperomioides - to najbardziej znany przedstawiciel gatunku pilea, potocznie nazywany "pieniążkiem", wyróżnia się charakterystycznymi okrągłymi, płaskimi liśćmi, z których wyrastają długie ogonki. W starszym wieku osiąga bardzo interesujący pokrój, jest łatwa w uprawie;
  • Pilea depressa „Dark Moon” (szmaragdowa) zwykle jest stosunkowo niewielka. Wyróżnia się cienkimi płożącymi pędami i listkami, które są ciemnozielone, okrągłe, lekko "powycinane" na brzegach. Cechuje je delikatny połysk, którego nie ma odmiana "peperomioides".
  • Pilea Involucrata „Moon Valley” - nazwa oznaczająca księżycową dolinę nawiązuje do wyglądu liści, które mają przypominać kratery znajdujące się na Księżycu. Na brzegach listków znajdują się liczne rowki i wcięcia. Ta odmiana może występować w różnych kolorach, od zieleni do ciemnoczerwonego.
  • Pilea glaucophylla „Greyzy” (zwisająca) - charakteryzuje się delikatną budową i niewielkimi liśćmi w kolorze szarozielonym. Zwisają one na długich pędach tworząc efektowne kaskady. Ta odmiana szczególnie ciekawie prezentuje się w wiszących doniczkach.
  • Pilea Microphylla „Artillery Plant” - swoim wyglądem nieco przypomina paproć. Posiada łodyżki gęsto usiane niewielkimi listkami o wielkości nie przekraczającej 5 mm, które tworzą piękne pióropusze.

Pieniążek - uprawa

Pieniążek nie jest trudny w uprawie, jednak warto zwrócić uwagę na kilka kwestii, a przede wszystkim dobór odpowiedniego podłoża. Roślina ta lubi piaszczyste, dobrze przepuszczalne gleby. Bardzo ważna jest dolna warstwa drenażu, która sprawia, że dzięki pustym przestrzeniom korzenie rośliny mogą lepiej oddychać i nie są narażone na przemakanie. Do gleby uniwersalnej można dosypać odrobinę piasku, rozdrobnionej kory, a nawet perlit lub pokruszoną terakotę. Sprawdzi się doniczka gliniana, plastikowa lub z terakoty - musi mieć otworki w dnie, dzięki którym możliwe będzie odprowadzanie nadmiaru wody.

Warto zwrócić uwagę na stanowisko, gdzie ustawimy doniczkę. Pieniążek powinien mieć zapewniony stały dostęp do światła słonecznego, jednak należy unikać miejsc, gdzie silne promienie padają bezpośrednio - to zwłaszcza latem może prowadzić do poparzenia liści. Z tego powodu raczej nie należy w tym okresie ustawiać doniczki na południowych ani zachodnich parapetach. Jeżeli zauważysz, że roślina zamiast piąć się do góry opada, a listki wyciągają się, może to oznaczać, że dostęp do światła jest niedostateczny.

Pieniążek - pielęgnacja

Pieniążek dobrze rozwija się w temperaturach około 21-26 stopni C, w nocy do 15. Nie należy nigdy narażać go na spadki temperatur poniżej 10 stopni, to sprawi, że roślina przemarznie. Aby mieć pewność, że pieniążek ładnie, równomiernie się rozwija, warto regularnie obracać doniczkę. To typowy sukulent, czyli roślina, która dobrze znosi suszę dzięki wodzie zgromadzonej we własnych tkankach.

To powoduje, że nie powinniśmy przesadzać z jej podlewaniem. Pieniążek dobrze sprawdza się u tych osób, którym zdarza się zapominać o regularnym nawadnianiu roślin. Wystarczy robić to raz w tygodniu, wlewając wodę bezpośrednio na podstawek - w ten sposób korzenie rośliny będą mogły same sobie pobrać odpowiednią ilość wody. Jeżeli chodzi o nawożenie, to raz czy dwa do roku, w sezonie wiosenno-letnim warto zastosować płynny nawóz typu NPK.

Pieniążek - rozmnażanie

Jedną z niewątpliwych zalet pieniążka jako rośliny uprawianej w domu jest łatwość rozmnażania, która powoduje, że nie tylko łatwo ozdobisz tą rośliną kilka parapetów, ale i obdarujesz przyjaciół. Możesz to zrobić na dwa sposoby: wykorzystując małe roślinki, które każda pilea wytwarza wokół swojej łodygi lub poprzez sadzonki pędowe odcięte bezpośrednio od łodygi. Warto pobrać je wczesną wiosną i ukorzenić w naczyniu z wodą lub w niewielkiej donicy wypełnionej świeżym substratem. Następnie po około 2-3 tygodniach można przenieść je do niezależnych doniczek.
Zdjęcie: twenty20photos/Envato Elements
Autor: Anna Michalska