Data publikacji:

Pomysły na aranżację wnęki w ścianie

W małym mieszkaniu liczy się każda przestrzeń, także najmniejsza nawet wnęka w ścianie. Można ją sprytnie wykorzystać i zaaranżować na wiele sposobów. Sprawdzamy.
wnęka w ścianie
Wnęka w ścianie może pełnić dwie zasadnicze funkcje – przestrzeń można zaadaptować  praktycznie, aranżując w niej półki, szafy, łóżka lub miejsca do przechowywania. Ale wnęka może też być ozdobą pomieszczenia, a nawet całego mieszkania – wówczas najważniejsza będzie jej funkcja estetyczna, zdobiąca. Możesz więc wykorzystać wnękę jako miejsce, w którym wyeksponujesz swoją twórczość – obrazy, zdjęcia, rysunki lub wytwory pięknie będą się prezentować, jeśli zamontujesz dodatkowe, ciepłe oświetlenie. Możliwości aranżacji wnęki w ścianie jest wiele – oto niektóre z nich.

Wnęka w ścianie – najlepsza półka na książki

Każda wnęka w ścianie to idealne miejsce dla bibliofilów i wszystkich miłośniczek literatury. Dlaczego? Ponieważ przeważnie zawsze można ją wykorzystać na przechowywanie książek. Istnieje wiele możliwych technicznie rozwiązań. Możesz po prostu zamontować pojedyncze, najlepiej drewniane półki, które możesz rozmieścić dowolnie i dopasować ich szerokość do rozmiaru książek. Ale można też zamówić gotowy regał, a właściwie jego szkielet, koniecznie bez pleców – by odsłonić prawdziwą ścianę, i wstawić go we wnękę. Ciekawym pomysłem jest też zamontowanie we wnęce w ścianie grubych desek z surowego drewna, leżących na równie grubych listwach. Taka solidna konstrukcja, zwłaszcza na białej lub ceglanej ścianie, będzie wyglądała bardzo dostojnie, tym bardziej, jeśli ustawisz na jej półkach dobre książki.

Łóżko we wnęce – praktyczne rozwiązanie dla kawalerki

Jeśli wnęka w ścianie jest spora, możesz spróbować umieścić w niej łóżko lub dwa materace ułożone na sobie. Każdy z nich możesz owinąć ozdobną tkaniną, tworząc w ten sposób wyjątkową mozaikę. Możesz też zamontować we wnęce nowoczesny półkotapczan – to rozwiązanie sprawdzi się w małej wnęce, ale też w mieszkaniach o niedużym metrażu, zwłaszcza w kawalerkach, w których to samo pomieszczenie służy za salon i jednocześnie sypialnię. W zależności od tego, dla kogo będzie przeznaczona sypialnia we wnęce, ozdób ściany w odpowiedni sposób. Ostatnio do łask wraca boazeria i wszelkie drewniane wykończenia. Jeśli zaś wnęka przeznaczona jest na sypialnię dla dziecka, warto pomyśleć o tapecie z ciekawym wzorem, kolorowych poduchach oraz dziecięcych zasłonkach zdobiących wnękę.

Szafa we wnęce – dobry pomysł na schowek

Przestrzeń skrywająca różnego rodzaju sprzęty domowe to także popularny sposób na wykorzystanie wnęki w ścianie. Gustowne drzwi, np. nowoczesne przesuwane lub ciekawe harmonijkowe, mogą schować np. mini pralnię – o ile możliwe jest pod względem technicznym zamontowanie pralki we wnęce, lub sprzęty takie, jak odkurzacz, szczotka, mop i środki czystości.



Przeczytaj także: Szafa szyta na miarę - jak zaplanować szafę do zabudowy?

Garderoba we wnęce z oryginalnymi zasłonkami

Jeśli nazwy „szafa typu komandor” lub przesuwane drzwi brzmią dla ciebie zbyt egzotycznie, to mamy inne, oryginalne i stare jak świat rozwiązanie – miejsce we wnęce możesz zakryć  zasłonką z materiału. Wykorzystać można właściwie wszystkie tkaniny – w zależności od tego, jaki styl lubisz, możesz wybrać np. piękny w swej prostocie, jednobarwny len, albo bawełnę w podłużne pasy lub kolorową i wzorzystą tkaninę w stylu orientalnym. To pierwsze rozwiązanie będzie pasowało do uporządkowanego, jasnego wnętrza rodem z minimalistycznej japońskiej stylistyki, zaś barwne zasłonki, np. w indyjskie wzory, dobrze będą wyglądały w pokoju, w którym królują mocne kolory i np. posążki Buddy i mandale.

Domowa wystawa we wnęce w ścianie

A może wykorzystać wnękę na ekspozycję dzieł sztuki? Lub ulubionych zdjęć rodzinnych? Albo twórczości dziecięcej? A może masz miseczki własnoręcznie ulepione z gliny? Lub wyrzeźbione z gałęzi drzew świeczniki? A jeśli nie dysponujesz akurat wspomnianymi, prywatnymi dziełami sztuki, możesz na półce ustawić świeczki lub suszone płatki kwiatów lub całe orzechy włoskie w przezroczystej misie lub dużym słoju. Jeśli zdecydujesz się na świece, zadbaj o bezpieczeństwo – wybierz modele na baterie, które do złudzenia przypominają prawdziwe świece, a nie stwarzają zagrożenia pożarowego, do którego mogłoby dojść w przypadku ustawienia źródła ognia na drewnianych półkach. Ozdoby nawiązujące do natury, w połączeniu z surową, lekko chropowatą ścianą, zawsze będą wyglądały stylowo.