Data publikacji:

Rodzaje noży - ile noży kuchennych musi być w twojej kuchni?

Bez nich trudno wyobrazić sobie wygodne przygotowywanie posiłków, krojenie czy obieranie warzyw oraz owoców. Jakie dobre noże kuchenne powinny znaleźć się w twoim domu? Ile ostrzy warto mieć pod ręką w trakcie gotowania? Jeśli chcesz przygotowywać posiłki szybko i sprawnie, zobacz, jakie rodzaje noży kuchennych warto mieć wśród akcesoriów kuchennych.
rodzaje noży

Rodzaje noży kuchennych

Nóż uniwersalny

Długi i dość wąski nóż zwężający się ku końcowi, który stanowi najważniejszy element wyposażenia kuchni. Może posłużyć do krojenia i szatkowania najróżniejszych produktów spożywczych.

Nóż szefa kuchni

O bok noża uniwersalnego najbardziej podstawowy spośród noży kuchennych. Jego ostrze jest szersze niż w przypadku wcześniej opisanego noża i spiczasto zakończone, a liczy sobie około 25 cm długości.

Jeśli szukasz dobrego noża kuchennego, który znajdzie najszersze zastosowanie podczas gotowania, wybór powinien paść właśnie na ten model. Nóż szefa kuchni sprawdzi się podczas krojenia warzyw, owoców, mięsa, wędlin i ryb.

Nóż do chleba

Jest dość długi, a jego ostrze na końcu jest lekko skośne lub zaokrąglone, jednak cechą charakterystyczną noża do chleba są niewielkie ząbki.

To właśnie dzięki nim możliwe jest równomierne pokrojenie nawet świeżego chleba czy bułek bez zgniatania ich czy strzępienia skórki.

Nóż do ryb

Wyposażony jest w kilkunasto centymetrowe elastyczne ostrze, za pomocą którego można łatwo wykroić z tuszki kształtne i nieposzarpane filety.

Z reguły długość ostrza w nożach tego typu nie jest zbyt wielka i wynosi od 12 do 16 cm. Znajdzie on zastosowanie nie tylko podczas przygotowywania filetów rybnych, ale może też posłużyć jako alternatywa noża do filetowania mięsa.

Nóż do mięsa

Swoją budową przypomina nieco, opisany wcześniej, nóż do ryb – model do krojenia mięsa i wędlin również ma wydłużone, dość wąskie i giętkie ostrze, dzięki czemu pozwala na łatwe krojenie nawet świeżych kawałków mięsa bez strzępienia ich krawędzi.

Nóż do obierania

Lekki i poręczny nożyk o krótkim ostrzu przyda się podczas obierania niewielkich warzyw i owoców. Jego cechą charakterystyczną jest ostrze lekko wygięte w łuk, które pozwala na precyzyjne usuwanie skórki nawet z niewielkich owoców czy warzyw.

Dobrym uzupełnieniem dla tego noża będzie obieraczka, którą zastosujesz w przypadku większych warzyw, zwłaszcza tych korzeniowych.

Nóż do sera

Z reguły wyposażony jest w długie i wąskie ostrze z otworami, dzięki którym plastry sera się nie sklejają. Jednak najbardziej charakterystycznym elementem noża kuchennego do krojenia serów są dwa ząbki na czubku ostrza, pozwalające na wygodne układanie pokrojonych plasterków na talerzu.

Jakie noże kuchenne warto mieć w swojej kuchni?

W dobrze wyposażonej kuchni nie powinno zabraknąć noża szefa kuchni lub modelu uniwersalnego. Za ich pomocą można wykonać większość podstawowych kuchennych czynności, więc jeśli dysponujesz ograniczonym budżetem i musisz iść na kompromisy, jeden z powyższych noży będzie dobrym rozwiązaniem.

Do zestawu obowiązkowo dodać trzeba też nóż do pieczywa, ponieważ w większości przypadków stanowi ono podstawę naszej diety. Do tego pomocny będzie również model do obierania i krojenia warzyw.

Jak dbać o noże kuchenne?

  • Mycie – czy wiesz, że soki zawarte w owocach oraz warzywach mogą uszkadzać ostrze noży? Dlatego tak ważne jest, aby każdorazowo po użyciu noża umyć go ręcznie i najlepiej od razu wysuszyć. Dzięki temu unikniesz ryzyka uszkodzenia ostrzy.

    Zdecydowanie odradza się również czyszczenia noży kuchennych w zmywarce, ponieważ w trakcie mycia ostrza również mogą ucierpieć. Dobrą praktyką jest mycie noży zaraz po zakończonym gotowaniu – nie powinny one leżeć w wilgotnym zlewie wraz z innymi naczyniami.

  • Przechowywanie – to kolejny ważny aspekt, jeśli chcesz zadbać o swoje noże kuchenne. Zdecydowanie nie najlepszym pomysłem jest umieszczenie noży we wspólnym zasobniku z innymi sztućcami w szufladzie. W takim przypadku przybory mogą o siebie uderzać, a na ostrzach mogą pojawiać się uszkodzenia.

    Lepszym rozwiązaniem jest magnetyczny wieszak na noże – nie dość, że akcesoria będą łatwo dostępne i zawsze pod ręką, to jeszcze ostrza będą w mniejszym stopniu narażone na uszkodzenia.

  • Ostrzenie – czy wiesz, że paradoksalnie istnieje większe prawdopodobieństwo, że skaleczysz się korzystając ze stępionego noża niż świeżo naostrzonego?

    W przypadku tych pierwszych z reguły należy włożyć więcej siły w pokrojenie produktów spożywczych, co często wiąże się z brakiem precyzji i w efekcie skaleczeniem.

    Dlatego właśnie w twoim zestawie akcesoriów kuchennych powinna się znaleźć ostrzałka do noży. Jej rodzaj należy dostosować do materiału, z jakiego jest wykonane ostrze – trzeba pamiętać, aby ostrzałka była twardsza, niż samo ostrze, co pozwoli na efektywną konserwację sprzętu.

  • Deska do krojenia – jeśli zainwestujesz w dobre noże kuchenne, warto też zwrócić uwagę, na jakiej desce do krojenia będziesz ich używać. Okazuje się, że niektóre typy desek do krojenia mogą niekorzystnie wpłynąć na jakość noży oraz ich ostrość.

    Zdecydowanie lepiej unikać desek wykonanych z tworzywa, szkła czy kamienia, ponieważ prędzej czy później doprowadzą do stępienia się ostrzy.

Znacznie lepszym rozwiązaniem są deski wykonane z twardego drewna np. dębowego.

Na koniec warto jeszcze zwrócić uwagę na materiał, z jakiego wykonane jest ostrze. Zasadniczo pod tym względem noże można podzielić na dwie grupy – ceramiczne oraz modele wykonane ze stali.

Wśród tych stalowych znajdziesz wiele różnych odmian, jak chociażby noże ze stali nierdzewnej lub wysokowęglowej, czy wykończone tytanem lub teflonem.

Noże ceramiczne są lekkie i długo utrzymują ostrość, jednak ceramiczne ostrze jest bardzo wrażliwe na uszkodzenia – szybko się kruszy i powstają w nim ubytki.

Z kolei jeśli szukasz dobrych noży kuchennych ze stali, warto zwrócić uwagę na modele wykonane ze stali wysokowęglowej, ponieważ są bardzo solidne.

Autorka: Kamila Zalińska-Woźny