Data modyfikacji:

Rodzaje okapów kuchennych. Jaki pochłaniacz zapachów do kuchni?

Okap kuchenny to urządzenie, które pochłania zapachy i zanieczyszczenia, a następnie filtruje je lub wyrzuca na zewnątrz mieszkania. Jest niezbędnym elementem wyposażenia każdej kuchni. Jakie wyróżniamy rodzaje okapów kuchennych? Jaki model wybrać? Sprawdź w artykule!

rodzaje okapów kuchennych

Co to jest okap kuchenny?

Okap kuchenny to urządzenie służące do pochłaniania zapachów i zanieczyszczeń z kuchni, które wytwarzają się podczas gotowania. Choć powszechnie uważa się, że jest to pojęcie tożsame z pochłaniaczem, w rzeczywistości są to dwa nieco inne urządzenia. Okapy kuchenne działają w trybie otwartym – usuwają zapachy z kuchni na zewnątrz domu. Natomiast pochłaniacz zapachów do kuchni działa w trybie zamkniętym, filtrując powietrze i zwracając do obiegu.

Czym różnią się okapy kuchenne?


W okapach kuchennych montuje się różnego rodzaju filtry służące do oczyszczania powietrza. Metalowe zatrzymują tłuszcze na powierzchni i należy je regularnie czyścić. Natomiast okap z filtrem węglowym to w zasadzie pochłaniacz, który oczyszcza powietrze i zwraca je z powrotem do obiegu.
Filtry węglowe należy systematycznie wymieniać.

Jak wybrać dobry okap do kuchni? Zwróć uwagę na kilka ważnych parametrów. Jednym z nich jest maksymalna wydajność urządzenia, która wyrażana jest w metrach sześciennych na godzinę. Wybierz urządzenie, biorąc pod uwagę wielkość swojej kuchni. Sprawdź także, jaką średnicę wylotu ma wybrany okap. Zwróć uwagę również na rodzaj sterowania oraz obecność dodatkowych funkcji, takich jak kilka trybów pracy czy lampka oświetlająca kuchenkę.

Wyróżniamy kilka podstawowych rodzajów okapów kuchennych:

 • okap kuchenny podszafkowy,
 • okap kuchenny kominowy,
 • okap kuchenny teleskopowy,
 • okap kuchenny przyścienny,
 • okap kuchenny wyspowy,
 • okap kuchenny sufitowy,
 • okap kuchenny blatowy.
Opisujemy je szczegółowo poniżej.

Zobacz także: Aneks kuchenny z salonem w małym mieszkaniu. Jak urządzić?

Okap kuchenny podszafkowy

Okap podszafkowy montuje się u dołu szafki kuchennej. Doskonale sprawdza się w małych kuchniach, jest niedrogi i dyskretny. To doskonałe urządzenie, jeśli chcesz zaoszczędzić nieco miejsca w pomieszczeniu.

Okap kuchenny kominowy

Okapy kominowe to urządzenia zwisające z sufitu nad kuchenką. Są wyposażone w długi komin zakrywający rurę odprowadzającą powietrze. Prezentują się nowocześnie i stylowo, ponadto są bardzo wydajne i wygodne w obsłudze.

Okap kuchenny teleskopowy

Okap podszafkowy teleskopowy wyróżnia się bardzo dobrą wydajnością, a także kompaktowymi rozmiarami. Gdy chcesz go użyć, wystarczy, że wysuniesz go ponad kuchenkę, a po zakończonym gotowaniu schowasz z powrotem. Często jest połączony z ruchomą szafką, w której możesz schować niezbędne przedmioty.

Okap kuchenny przyścienny

Okap kuchenny przyścienny przymocowuje się zwykle do ściany za kuchenką, tak aby umieszczony był nieco pod skosem. Przypomina trochę wyglądem płaski telewizor, dzięki czemu stanowi nowoczesną ozdobę kuchni.

Okap kuchenny wyspowy

Okap kuchenny wyspowy to urządzenie idealne do aneksu kuchennego, w którym płyta grzewcza znajduje się na wyspie umieszczonej na środku pomieszczenia. Jest dość drogi, jednak cenę rekompensuje niezwykle atrakcyjny wygląd.

Okap kuchenny sufitowy

Okap kuchenny sufitowy montuje się zwykle w suficie podwieszanym. Wygląda niczym ekran przymocowany do sufitu pomieszczenia. Jest ciekawą alternatywą dla okapu wyspowego, jednak można go zamontować również w tradycyjnej kuchni. Prezentuje się nowocześnie i dyskretnie zarazem.

Okap kuchenny blatowy

Okap kuchenny blatowy to designerskie urządzenie, które montuje się na blacie kuchennym za płytą grzewczą. Pochłaniacz wysuwa się na czas gotowania, a następnie wsuwa z powrotem do pierwotnej pozycji. To wspaniała propozycja dla fanów nowoczesnych, niebanalnych rozwiązań.

Najlepszy okap kuchenny – modele warte uwagi

Jaki okap kuchenny wybrać? Sprawdź nasz krótki przegląd popularnych modeli, na które warto zwrócić uwagę.

Electrolux LFG716X – bardzo dobry okap kuchenny z funkcją automatycznego działania

Pierwszym produktem w naszym rankingu jest elegancki, podszafkowy okap kuchenny marki Electrolux. Produkt umożliwia trzy stopnie regulacji mocy, zawiera filtr tłuszczowy oraz węglowy. Gwarantuje szybkie i intensywne oczyszczanie powietrza oraz pracę w trybie energooszczędnym. Funkcja Hob2Hood umożliwia automatyczne sterowanie działaniem wyciągu kuchennego oraz oświetlenia.
 • Rodzaj okapu: podszafkowy
 • Wydajność pracy: 300 – 580 m³/h (700 m³/h w trybie intensywnym)

Amica OMP6552BG – nowoczesny okap kuchenny z bezdotykowym sterowaniem

Okap kuchenny marki Amica umożliwia bezdotykowe sterowanie za pomocą ruchów dłoni. Urządzenie szybko usuwa wszelkie zapachy z kuchni, a listwa LED dyskretnie i skuteczne oświetla kuchenkę podczas pracy.
 • Rodzaj okapu: podszafkowy
 • Wydajność pracy: 462 m³/h

Samsung NK24M1030IB – okap teleskopowy z dwoma skutecznymi filtrami

Kolejnym produktem w naszym zestawieniu jest okap kuchenny teleskopowy marki Samsung. Wyciąg wyposażony jest w dwa skuteczne filtry – węglowy oraz aluminiowy, który można myć nawet w zmywarce. Ma trzy poziomy mocy oraz podwójne lampy LED, które skutecznie oświetlają całą kuchenkę.
 • Rodzaj okapu: teleskopowy
 • Wydajność pracy: 392 m³/h

Electrolux LFV616K – wydajny okap kominowy z funkcją Breeze

Ostatnim produktem w naszym zestawieniu jest elegancki okap kominowy marki Electrolux. Produkt umożliwia pracę w technologii Hob2Hood, która automatycznie dostosowuje ustawienia, natomiast dzięki funkcji Breeze, urządzenie działa w cichy sposób przez 60 minut po zakończeniu gotowania. Ma trzy stopnie mocy, a dotykowy panel umożliwia wygodne sterowanie.
 • Rodzaj okapu: kominowy
 • Wydajność pracy: 700 m³/h