Data publikacji:

Rodzaje okapów kuchennych

Okap kuchenny sprawdzi się w każdej kuchni. Może pełnić rolę pochłaniacza zapachów lub wyciągu. Przed wyborem konkretnego produktu warto zastanowić się, na której funkcji bardziej nam zależy oraz uwzględnić ograniczenia architektoniczne naszej kuchni. Zobaczmy, jakie okapy dostępne są obecnie na rynku.

Dwa podstawowe rodzaje rozwiązań stosowane przy okapach to pochłaniacz oraz wyciąg podłączony do kanału wentylacyjnego. Pierwszy z nich jest chyba najpopularniejszy w polskich domach, zwłaszcza kiedy mieszkamy w bloku. Charakteryzuje go jednak obieg zamknięty – powietrze jest zasysane, oczyszczane przez filtr i wydmuchiwane z powrotem. W przypadku drugiego mamy do czynienia zarówno z wyciągiem, jak i pochłaniaczem zapachów w jednym. Jeśli w kuchni mamy możliwość podłączenia okapu pod kanał wentylacyjny, jest to rozwiązanie zdecydowanie warte rozważenia.

Okapy można podzielić także w zależności od usytuowania. Sprawdźmy zatem, jakie rodzaje okapów możemy dostać u producentów.

Okapy przyścienne (kominowe)

domideco.pl

Montowane są one bezpośrednio do ściany. Charakteryzują się długą, pionową maskownicą, w której najczęściej umiejscowiona jest rura odprowadzająca zanieczyszczenia do szybu wentylacyjnego. W większości przypadków posiadają stalowe wykończenia i geometryczne kształty, przez co mogą być świetnym uzupełnieniem urządzonej w nowoczesnym stylu kuchni.

Na grafice: 1.Okap przyścienny Apko, 205 zł; 2. Okap przyścienny Gorenje, 549 zł 

Więcej okapów przyściennych znajdziesz TUTAJ.

Okapy podszafkowe

sarahshermansamuel.com, bhg.com

Instalowane są pod wiszącą szafką kuchenną. Są funkcjonalne i wygodne. Świetnie sprawdzą się w kuchniach o mocno ograniczonym metrażu. Ze względu na niską wydajność polecane są raczej do małych kuchni.

Na grafice: 1. Okap podszafkowy Amica, 171,94 zł; 2. Okap podszafkowy Gorenje, 142 zł 

Więcej okapów podszafkowych znajdziesz TUTAJ

Okapy szufladowe

Tego typu okapy również montowane są pod szafką wiszącą. Wyposażone zostały w wysuwaną płytę pochłaniającą – jej wysunięcie powoduje natychmiastowe uruchomienie wentylatora. Jeśli Twoja kuchnia jest ciasno zabudowana, koniecznie rozważ to rozwiązanie.

Na grafice: 1.Okap szufladowy Amica, 479 zł; 2. Opak szufladowy Electrolux, 307,69 zł 

Więcej okapów tego typu znajdziesz TUTAJ

Okapy uchylne

Okapy uchylne montowane są w szafce wiszącej. Nie włączają się jednak po wysunięciu płyty, a po jej uchyleniu (podniesieniu). Ich zaletą jest to, że można obudować je frontem dopasowanym do pozostałych mebli.

Okapy wyspowe

bhg.com

Ostatnia grupa okapów to okapy wyspowe, czyli montowane zazwyczaj pośrodku kuchni na suficie nad tzw. wyspą. Przewód wentylacyjny jest w tym wypadku wyprowadzony pionowo w górę – ze względu na to bywają one także nazywane okapami wiszącymi. Pod względem konstrukcji przypominają najczęściej pochłaniacze kominowe.

Wszystkie rodzaje okapów znajdziesz TUTAJ

Autor: Natalia Malko