Data modyfikacji:

Styl boho we wnętrzach. Jak urządzić mieszkanie w stylu boho?

Czy odwiedzając mieszkania znajomych masz wrażenie, że wszystkie zostały zaaranżowane w podobny sposób, w którym dominuje biel i styl skandynawski? Może nawet uważasz, że wnętrza takie są zbyt katalogowe, a przez to nudne i bezosobowe? Jeśli tak – i marzy ci się zupełnie inny styl, to rozważ boho: oryginalny, niemal prowokacyjny, bardzo osobisty i barwny.  Jak urządzić mieszkanie w stylu boho?
styl boho wnętrza

Styl boho w domu – cechy stylu

Gdyby podsumować mieszkanie w stylu boho jednym słowem, można by rzec: pstrokacizna. Nie oznacza to jednak, że jest to wnętrze, które „przyjmie” wszystko i zniesie dowolne pomysły właściciela. Aby stworzyć wysmakowane pokoje boho, potrzeba wielkiego wyczucia i znajomości zasad wybierania oraz zestawiania barw i wzorów.

To, co odznacza mieszkanie w stylu boho na tle innych, to orientalna kolorystyka. Niektóre kolory ścian i dodatków przywodzą na myśl aromatyczne przyprawy: ostrą paprykę czy kurkumę, inne to marokańskie błękity, we wnętrzu może pojawić się też intensywna, butelkowa zieleń czy róż przeplatany z fioletem. Pomijając chłodne odcienie niebieskiego, kolorystyka mieszkania w stylu boho powinna być żywa, ale też ciepła – zachęcająca do rozluźnienia się i wypicia kubka herbaty. 
Niecodzienne wzory to kolejny, niezwykle znaczący element, którym charakteryzuje się styl boho. Mieszkanie tak urządzone powinno być bogate w orientalne grafiki, ale też hafty, arabeski i dowolnie łączone geometryczne figury. Te ostatnie często pojawiają się na dużych powierzchniach – tapetach oraz dywanach. Nieco mniej pasują pasy czy kropki, aczkolwiek przy odpowiedniej ich kolorystyce i one mogą wpasować się w pomieszczenie. 
W stylu boho niezwykle istotna jest autentyczność. Drewno musi być drewnem, a nie podróbką. Ceramika nie powinna wyglądać na podniszczoną, tylko właśnie taka być. Meble nie mają „przypominać” tych z historią, tylko muszą ją mieć. Oczywiście nie zawsze wejście w posiadanie autentycznych dodatków jest możliwe, natomiast warto o tym pamiętać.
Wrogiem stylu boho jest natomiast nowoczesność – tu nie ma miejsca na meble z połyskiem i lśniące, opływowe lampy. Jeżeli jednak doceniasz ekologiczne trendy i lubisz naturalne, np. plecione, meble oraz wszelkie dodatki „z odzysku”, to wiedz, że w stylu boho będą one wyglądały świetnie.

Pokój w stylu boho – jak zaprojektować salon?

Centralną część pokoju w stylu boho zwykle zajmuje kanapa w intensywnym, przykuwającym wzrok kolorze. Na kanapie powinny znajdować się poduszki dekoracyjne – koniecznie różne, będące mieszanką wzorów i barw. To odważne połączenie, zwłaszcza jeżeli zadecydujemy, że i kanapa będzie we wzory. 


Przeczytaj także: Dekoracje do domu w stylu boho - przegląd najciekawszych inspiracji


Jeśli nie masz tyle odwagi albo nie potrafisz korzystnie łączyć ze sobą wzorów, to twój pokój w stylu boho może zdobić kanapa w uniwersalnym kolorze, udekorowana poduszkami i mięsistym, ciepłym kocem. 
Akurat w tym jednym stylu nie będzie błędem łączenie mebli „z różnych bajek”. Szczególnie dobrze będą prezentować się egzemplarze nadgryzione zębem czasu, mające swoją historię. I w tym pomieszczeniu nie bój się postawić na kolor. Mieszkanie w stylu boho, w którym stoi intensywnie czerwony czy żółty regał, wyda się bardziej „kompletne”. 
Pamiętaj, że to dodatki tworzą styl boho. Mieszkanie powinno za ich pomocą wskazywać, że interesujesz się różnymi kulturami albo że podróżowanie jest twoją pasją. To plecione dywaniki, koraliki w drzwiach, plakaty, liczne książki, posążki, bibeloty, a nawet egzotyczne, bambusowe talerze na ścianach. Najpiękniej będą prezentowały się dodatki ceramiczne, metalowe, z barwionego szkła lub po prostu z drewna i plecionki.
Pokój w stylu boho nie może obyć się bez roślin. Dobrze będą prezentowały się przede wszystkim egzotyczne gatunki – drzewka bonsai, cytrusowe drzewka, mniejsze i większe palmy. Z drugiej strony styl boho może nawiązywać miejscami do PRL-u (zobacz także: meble z PRL-u), dlaczego chętnie „przyjmie” także i dobrze nam znane paprotki. Rośliny będą w takim wnętrzu „kropką nad i”.

Kuchnia w stylu boho

Najprostszym sposobem na nadanie kuchni boho wyrazu jest położenie na jej ścianach marokańskich płytek. Albo geometrycznych i kolorowych. Jest to jednak rozwiązanie na lata, więc jeżeli uwielbiasz zmiany, zdecyduj się na raczej na pomalowanie jednej czy dwóch ścian na wyrazisty kolor. 
Koloru nie bój się także podczas wybierania mebli. Kuchnia w stylu boho to pomieszczenie, w którym bardzo dobrze zaprezentuje się czerwona czy intensywnie żółta lodówka. Pamiętając o zasadzie autentyczności, zamontuj w kuchni drewniane blaty – mogą mieć skazy. Nie musisz ograniczać się także pod względem krzeseł. Te z różnych „bajek”, odnowione albo i nie, będą świetnym uzupełnieniem pomieszczenia.
Styl boho w domu tworzą, jak wspomnieliśmy, głównie dodatki. Nie może ich zabraknąć także w kuchni. Odpowiedni, luźny i sielski klimat stworzą miedziane akcesoria zawieszone pod sufitem lub okapem, przeszklone szafki wypełnione różnorodnymi naczyniami, wyraziste, metalowe lampy oraz tkane dywaniki. Podobnie jak w salonie, tak i w kuchni boho powinny znaleźć się rośliny w dużych ilościach – zarówno zioła w donicach zdobionych orientalnymi wzorami, jak i zwykłe, niekwitnące kwiaty doniczkowe. 

Styl boho – to wnętrza, które tworzą się powoli

Mieszkanie w stylu boho rzadko tworzy się w ciągu tygodnia. Aby uniknąć zagracenia oraz złych połączeń wzorów i kolorów, należy poświęcić wnętrzu trochę czasu. Szukaj, eksperymentuj, inspiruj się innymi, ale pamiętaj także o podkreśleniu siebie. Bo to właśnie właściciel takiego mieszkania powinien wychodzić w nim na pierwszy plan.