Data modyfikacji:

Płytki marokańskie - jak wyglądają i gdzie pasują?

To prawdziwe bogactwo kolorów i mieszanina efektownego wzornictwa. Wydawać by się mogło, że bogato zdobione płytki są dość ryzykownym krokiem aranżacyjnym, jednak płytki marokańskie dają naprawdę znakomite efekty. Jeśli marzy ci się niebanalna stylizacja z ciekawymi płytkami w roli głównej, przekonaj się, do czego pasują płytki z mozaiką marokańską.
płytki marokańskie

Płytki marokańskie, czyli co?

Charakterystyczny wzór, jaki zdobi płytki marokańskie, to efektowna plątanina geometrycznych i roślinnych wzorów. Sąsiadujące ze sobą płytki różnią się nieznacznie wzornictwem, jednak występuje tu pewna powtarzalność, dzięki której to bogactwo kształtów dobrze się komponuje.

Serwis Dbam o siebie poleca: Wszystko o diecie zupowej

W sprzedaży znajdziesz płytki tego typu w najróżniejszym wydaniu, gdzie zastosowane wzory mogą być nieco bardziej stonowane, lub wręcz przeciwnie, łączące się w prawdziwą feerię barw. Zasadniczo możemy wyróżnić kilka najpopularniejszych typów płytek marokańskich.

  • Czarno-białe – płytki marokańskie utrzymane w ponadczasowym duecie kolorystycznym mają elegantszy charakter, niż ich wielobarwne odpowiedniki. Kafle tego typu prezentują się znakomicie i są idealnym dopełnieniem białej kuchni czy łazienki.
  • Utrzymane w szarej tonacji – to dobry sposób, jeśli nie chcesz, aby wzorzyste szaleństwo płytek marokańskich zdominowało całą stylizację wnętrza. W takim wydaniu płytki nie są aż tak mocnym akcentem dekoracyjnym, dlatego też łatwiej wkomponować je w stylizację wnętrza, ponieważ szara tonacja jest uniwersalna i dobrze pasuje do innych barw.
  • Wielokolorowe – jeśli nie lubisz wnętrzarskiego minimalizmu i zależy ci na naprawdę niebanalnej aranżacji, wielokolorowe płytki z wzorami marokańskimi będą strzałem w dziesiątkę.
  • Koniczyna – płytki tego typu różnią się nieco od wcześniej wymienionych kafli z marokańskim wzorem. W tym przypadku motywem przewodnim jest właśnie charakterystyczna koniczyna. Co ciekawe, szczególnie efektowne są płytki o jednolitej powierzchni, które mają kształt koniczyny właśnie. Ich montaż to dobry sposób na stonowanie marokańskiej estetyki – płytki o ciekawym kształcie, ale jednolitej powierzchni będą wyglądać bardzo ciekawie, a jednocześnie nie zdominują stylizacji. 

Do czego pasują płytki z mozaiką marokańską?

Płytki marokańskie są wyrazistym materiałem wykończeniowym, który z pewnością nie pozostanie niezauważony. Wymaga to jednak odpowiedniej oprawy – jeśli chcesz uniknąć wrażenia chaosu, do jakiego mógłby doprowadzić nadmiar wzorów i kolorów, płytki z mozaiką marokańską najlepiej jest komponować ze stonowanym otoczeniem.
  • Płytki marokańskie w kuchni – wyglądają znakomicie zamontowane na płaszczyźnie ponad blatem kuchennym. Wzorzysta powierzchnia sprawia, że zabrudzenia są widoczne w mniejszym stopniu, niż chociażby na innych szalenie modnych płytkach, czyli białych kaflach typu metro. Idealnym dopełnieniem płytek kuchennych marokańskich są białe szafki kuchenne. Ich jasna powierzchnia będzie dobrą przeciwwagą dla wzorzystych kafli, dzięki czemu cała kompozycja będzie spójna. Innym bardzo ciekawym rozwiązaniem jest połączenie płytek marokańskich w kuchni z czarnymi meblami. W ten sposób uzyskasz nieco dramatyczny, ale bardzo elegancki efekt wykończeniowy.
  • Marokańska mozaika w łazience – płytki tego typu najczęściej montuje się jedynie na podłodze lub na ścianie – zestawienie ich na obu tych płaszczyznach mogłoby nieco przytłoczyć stylizację. Świetnym dopełnieniem aranżacji z mozaiką marokańską w roli głównej są czarne lub złote baterie i armatura łazienkowa, a także rustykalne drewno o wyraźnie zarysowanym usłojeniu. 
Przeczytaj także: Płytki do małej łazienki - które wybrać?
  • Płytki marokańskie na podłogę w przedpokoju – w tym pomieszczeniu płytki tego typu wyglądają równie dekoracyjnie. To dobry pomysł, jeśli urządzasz mały korytarz, w którym poza podstawowymi sprzętami, może brakować miejsca na dekoracje. Marokańskie kafle będą grać tu pierwsze skrzypce.

Przeczytaj także:
  1. Renowacja fug - jak wymienić fugi?
  2. Aranżacja małej łazienki
  3. Malowanie płytek - wszystko co musisz wiedzieć

Autor: Kamila Zalińska-Woźny