Data modyfikacji:

Suchy oleander po zimie: jak pielęgnować?

 Doskonała roślina na południową wystawę? Zdecydowanie oleander, który można spotkać w formie krzewu lub małego drzewa. Jest to przepięknie prezentująca się roślina, która uwielbia słońce i ciepło. Ze względu na to jesienią i zimą powinna być przechowywana w pomieszczeniu. Sprawdź jak pielęgnować suchy oleander po zimie.
oleander po zimie

Suchy oleander po zimie - podstawowe informacje

Jest doceniania przez miłośników roślin ze względu na swój atrakcyjny pokrój. Posiada piękne, dekoracyjne kwiaty, które mogą posiadać formę pełną lub pojedynczą. Występują one w różnorodnych barwach: bieli, pomarańczu, różu, a nawet w czerwieni.

Odpowiednio pielęgnowany oleander kwitnie całe lato. Ponadto oleander posiada ozdobne liście, które wyrastają parami na pędach. Charakteryzują się one długim, wąskim i opływowym kształtem. W zależności od gatunku oleandra, liście mogą być intensywnie zielone lub nakrapiane. Ów kwiat to roślina subtropikalna pochodząca z wybrzeży Morza Śródziemnego. Oleander zdecydowanie kocha słońce. Dlatego służą jej miejsca słoneczne, ciepłe oraz przewiewne.

W naszej szerokości geograficznej oleander jest rośliną doniczkową, gdyż nie przepada za niskimi temperaturami. Najczęściej hodowany jest całorocznie w domu. W okresie wiosennym i letnim dorosłe rośliny można także wystawić na balkon lub taras, jednak należy robić to ostrożnie, aby roślina miała czas zaadaptować się do warunków panujących na dworze.

Najtrudniejszym czasem dla oleandra jest jesień i zima, gdy przechowywany jest w domu, w okresie grzewczym, który powoduje, że wilgotność powietrza mocno spada. Efektem tego mogą być przesuszone, wiotkie liście rośliny oraz odwiedziny szkodników. Jeśli do tego dojdzie, jak pielęgnować suchy oleander po zimie?

Oleander po zimie - suche liście oraz inne problemy

Okres grzewczy to zdecydowanie trudny czas dla oleandrów, gdyż mogą one nie otrzymywać tyle światła, ile potrzebują, a otoczenie może mieć za niską wilgotność. Efektem niezbyt sprzyjających warunków będą przesuszone liście oraz pąki. W związku z tym, w tym czasie oleander potrzebuje szczególnej uwagi.

Przy wyborze zimowego stanowiska, należy wziąć pod uwagę, iż oleander postawiony w ciemnym i ogrzewanym pomieszczeniu może nie zakwitnąć. Dlatego roślinę zimą należy ustawić jak najbliżej okna, aby zapewnić jej pełne słońce. Jeśli posiadamy oranżerię - warto od jesieni do wczesnej wiosny przenieść tam oleander, gdyż w okresie spadku temperatur będzie rósł tam najlepiej. Aby uzyskać piękne kwitnienie od później wiosny przez całe lato, należy oleander przestawić w miejsce słoneczne lub wystawić na dwór, także na stanowisko z długą ekspozycją słoneczna. Ów krzew powinien mieć stały dopływ powietrza - co ważne: przez cały rok. Jeśli zimą znajduje się w pokoju, należy często je wietrzyć. Pamiętaj jednak, aby oleander nie stał w pełnym przeciągu, szczególnie w chłodne dni.

Zimą oleander należy podlewać co 7 - 10 dni, tak aby ziemia w doniczce była stale wilgotna. Co istotne, należy go podlewać letnią wodą, gdyż nie przepada za niższymi temperaturami wody. Ponadto oleander można regularnie spryskiwać. Zraszać wystarczy raz na dwa tygodnie, letnią wodą.

Pomimo zachowania wszystkich powyższych czynności, niektóre liście oleandra mogą stać się suche i wiotkie. W takim przypadku należy odciąć zeschłe liście i kwiatostany sekatorem. Suchy oleander po zimie potrzebuje odpowiedniej regeneracji. Od początku wiosny podlewaj oleander obficie, aby pobudzić go do wzrostu. Natomiast wczesnym latem rozpocznij nawożenie rośliny, najlepiej co 14 dni. Oleandry lubią płynną formę pożywki.

Jeśli na swojej roślinie zauważysz białe, wełniste punkty na liściach - prawdopodobnie masz do czynienia z wełnowcami. Jeśli zaś zobaczysz brązowe punkty pod liśćmi i na łodygach, oleander został zaatakowany przez tarczniki. W takiej sytuacji nie czekaj! Zastosuj środki ochrony roślin na wełnowce i tarczniki.