Data publikacji:

Wady i zalety wanny z prysznicem

Wanna z prysznicem to nowoczesne rozwiązanie coraz chętniej stosowane w aranżacji łazienek. Pozwala efektywnie wykorzystać dostępną przestrzeń i zaaranżować stylowe wnętrze. Czy jest to jednak idealny sposób na urządzenie kącika kąpielowego, czy może wanno-prysznic ma pewne wady? Jeśli planujesz zastosować takie rozwiązanie u siebie, zobacz, jakie są mocne strony duetu wanny i prysznica w jednym.

wanna z prysznicem

Błędy w aranżacji łazienki pokutują szczególnie mocno – z reguły wystrój wnętrza generuje spore koszty, dlatego wykańczając pomieszczenie zakładamy, że będzie służyło nam przez wiele lat.

W związku z tym wszelkie niedociągnięcia są uciążliwe i spędzają z powiek sen niezadowolonym inwestorom. Jeśli chcesz ustrzec się stylizacyjnych wpadek i nietrafionych rozwiązań aranżacyjnych, przekonaj się, czy wanna i prysznic w jednym to na pewno pomysł dla ciebie.

Sprawdź również, jak wykorzystać drewno w łazience.

Zalety wanny z prysznicem

Rozwiązanie nawet do małych łazienek

Wanno-prysznic to swego rodzaju aranżacyjny kompromis. Pozwala upiec dwie pieczenie na jednym ogniu, co jest szczególnie ważne, jeśli urządzasz niewielką łazienkę. Wanna z prysznicem pozwala efektywnie wykorzystać dostępną przestrzeń – zamiast kombinować ze znalezieniem miejsca na wannę i prysznic, całość umieścisz w jednym punkcie.

Co więcej, jeśli nie trzeba oszczędzać miejsca na dodatkową kabinę prysznicową, może się okazać, że w łazience uda się zamontować nieco większą wannę, co przełoży się na komfort korzystania z niej.

Woda nie chlapie na podłogę

Jeśli parawan wannowy jest dobrze dobrany do wanny zarówno pod względem wysokości, jak i szerokości, woda w takcie kąpieli nie chlapie na boki. To szczególnie ważne, jeśli postawisz na deszczownicę ścienną, a zwłaszcza sufitową. W tym drugim przypadku niższy parawan wannowy mógłby sprawić, że cały system okaże się wadliwy.

Nowoczesny wygląd

Wanna z prysznicem w jednym prezentują się naprawdę efektownie. To nowoczesne rozwiązanie, które świetnie wpisuje się w bieżące wnętrzarskie trendy – pozwala uzyskać dość minimalistyczny efekt i dobrze zagospodarować przestrzeń dostępną w łazience. 

W sprzedaży znajdziesz różne modele parawanów wannowych, które mogą dodatkowo urozmaicić stylizację pomieszczenia. Przykładowo bardzo dobrze prezentują się parawany w czarnych ramach ze szprosami utrzymane w industrialnej estetyce. To szczególnie modne rozwiązanie, które wpisuje się w bieżące trendy. 

Łatwy montaż

Osadzenie parawanu nawannowego w docelowym miejscu można przeprowadzić nawet samodzielnie. Wystarczy przytwierdzić do ściany profile, a następnie zamontować do nich parawan. Dalsze prace wykończeniowe są uzależnione od rodzaju wybranego parawanu. Przykładowo, w przypadku modeli stałych, niezbędne będzie dodatkowe zamontowanie uszczelek.

Oszczędność wody

Kąpiel pod prysznicem to znany od dawna sposób na oszczędność wody. Zwłaszcza jeśli zaopatrzysz się w baterię z perlatorem, który napowietrzy strumień, zużyjesz znacznie mniej wody, niż w przypadku codziennego napełniania wanny. 

Co ciekawe, wanno-prysznic może dodatkowo przełożyć się na wprowadzenie kolejnych ekologicznych rozwiązań w twoim domu. Jeśli w trakcie kąpieli zatkasz odpływ wanny, zbierze się w niej tzw. szara woda, którą można dalej wykorzystać. Można jej użyć np. do spłukiwania toalety. Jeśli do kąpieli używasz ekologicznych kosmetyków, szara woda sprawdzi się w podlewaniu roślin ogrodowych.

 A jakby tego było mało, wanna z prysznicem to tańsze rozwiązanie, niż montaż dwóch osobnych elementów łazienki. W takim układzie wystarczy zakup wanny, parawanu oraz baterii, a odpadają koszty związane z zakupem całej kabiny prysznicowej czy dodatkowego brodzika lub wanny. Dlatego jeśli szukasz budżetowych rozwiązań do swojego domu, warto przemyśleć właśnie montaż prysznica z wanną.

Wady wanny z prysznicem

Chociaż wanna i prysznic w jednym mają wiele zalet, to nie jest to rozwiązanie idealne. Jeśli chcesz postawić na taki układ u siebie w mieszkaniu, zobacz, jakie są słabsze strony wanny z prysznicem.

Utrudnione korzystanie z prysznica

Tradycyjne brodziki są dość niskie, a nowoczesne rozwiązania, jak płytkie brodziki czy prysznice pozbawione tego elementu, całkowicie eliminują bariery architektoniczne, które utrudniają wejście pod natrysk. 

W przypadku wanny i prysznica w jednym, trzeba się liczyć z dość kłopotliwym przekraczaniem brzegów wanny. To może być szczególnie uciążliwe, jeśli wśród domowników są osoby starsze lub dzieci. W takim układzie warto zamontować w pobliżu wanny uchwyty, które ułatwią poruszanie się i zminimalizują ryzyko upadku.

Dobór odpowiedniego parawanu

Na tym etapie wykańczania wanny z prysznicem trzeba zwrócić szczególną uwagę, aby ścianka pełniąca rolę osłon kabiny była dobrze dopasowana do całości. Gdyby była za wąska lub za niska, mogłoby się okazać, że podczas kąpieli pod prysznicem woda będzie chlapać na podłogę.

Jaka bateria do wanny z prysznicem?

Do dyspozycji masz kilka ciekawych rozwiązań. Możesz postawić nawet na najzwyklejszą baterię wannową ze słuchawką i długim wężem, którą osadzisz na wyżej położonym mocowaniu. To najtańsze i dość funkcjonalne rozwiązanie. W sprzedaży znajdziesz też zestawy wannowe z deszczownicą ścienną, która zapewnia więcej komfortu podczas brania prysznica. 

Jeśli cenisz sobie minimalistyczne rozwiązania, ciekawą opcją będą zestawy podtynkowe z deszczownicą ścienną – ich estetyka jest oszczędniejsza, a elementy instalacyjne nie krępują swobody ruchów, jak w przypadku tradycyjnych odpowiedników. To może być dobry pomysł, jeśli twoja wanna z prysznicem jest niewielka. 

Autor:  Kamila Zalińska-Woźny