Data publikacji:

Jak urządzić wąską łazienkę?

Długa i wąska łazienka nie musi być problemem. Potraktuj ją jako wyzwanie, któremu sprostasz przy pomocy ciekawych trików wnętrzarskich. Jak urządzić wąską łazienkę, by była przestronna i funkcjonalna? Skorzystaj z poniższych sposobów, a uzyskasz atrakcyjną, przytulną przestrzeń.
wąska łazienka

Wąska łazienka w jasnych barwach

Kluczem do optycznego poszerzenia wąskiej łazienki jest wykorzystanie jasnych barw, np. bieli, jasnych odcieni szarości czy pastelowych barw. Jasne łazienki wydają się znacznie szersze niż te utrzymane w ciemnych tonacjach, np. popularnym w ostatnim czasie połączeniu ciemnej zieleni z czernią. Bez względu na to, czy wybierzesz okładzinę, płytki ceramiczne, czy farbę, jasne kolory będą twoim sprzymierzeńcem. Aby jednak uniknąć skupienia uwagi na wąskiej łazience, zastosuj także kontrastowe elementy przełamujące monotonię bieli. Ciemne szafki, ozdoby lub elementy armatury odciągną uwagę od niekorzystnych proporcji pomieszczenia.

Co na krótszej ścianie?

 Skoro da się poszerzyć łazienkę, można ją również skrócić. Idealnie nadają się do tego wzorzyste motywy i ciemne kolory farb zastosowane na krótszych ścianach. Dzięki nim ściany te będą wydawały się bliższe niż są w rzeczywistości. Proporcje wąskiej łazienki można poprawić nie tylko optycznie, ale i fizycznie. Krótsza ściana to idealne miejsce na zabudowę meblową, w której schowasz m.in. pralkę, deskę do prasowania, suszarkę do ubrań, kosmetyki czy środki czystości. Jeśli dodatkowo zastosujesz jednolite fronty bez klamek, możesz uzyskać efekt kompletnej ścianki. Powierzchnia łazienki się oczywiście zmniejszy, ale ukryjesz wiele przedmiotów i zyskasz namiastkę pomieszczenia gospodarczego do przechowywania akcesoriów.

Prysznic na końcu pomieszczenia

 Wąska i długa łazienka wręcz prosi o to, by jej krótszą ścianę zabudować kabiną prysznicową. Ścianka prysznicowa zamiast gotowej kabiny jest bardzo popularnym rozwiązaniem i nadaje łazience niezwykły urok. Jest przy tym znacznie wygodniejsza niż krótka wanna. Tę warto wybrać wtedy, gdy pomieszczenie ma minimum 160 cm szerokości lub gdy jednym z domowników jest małe dziecko. Wówczas bez wanny ani rusz.

Aby pomieszczenie wydawało się większe, zrezygnuj z brodzika i wykonaj odpływ w posadzce. Przestrzeń prysznica wydziel ścianką rozpostartą pomiędzy dwiema dłuższymi ścianami. Oddzielając część prysznicową, sprawisz, że pozostała część łazienki uzyska bardziej regularny, bliższy kwadratowi kształt. Ten sposób zagospodarowania krótkiej ściany można wykorzystać zarówno z wejściem na krótkiej, jak i na długiej ścianie. Wyzwaniem może być jedynie wąska łazienka z oknem, która może ograniczyć możliwości aranżacji innych elementów wyposażenia.

Duże lustro doda przestrzeni

 Popularnym sposobem na okiełznanie wąskiej łazienki jest powieszenie dużego lustra na dłuższej ścianie. Szerokie lustro rozciągnięte na sporej części ściany doda pomieszczeniu głębi i powiększy optycznie przestrzeń. Ten sprytny trik oszuka twoje zmysły i pozwoli ci uwierzyć, że pomieszczenie jest nawet dwa razy szersze. Duże lustro jest przy tym bardzo użyteczne, więc funkcje dekoracyjne nie są jego jedyną zaletą.

Wąska łazienka, wąska pralka

 Aranżując wąską łazienkę, w której meble, akcesoria oraz umywalka znajdą się na dłuższej ścianie, warto pamiętać o ich proporcjach. Wybierz możliwie płytkie modele, które zachowają jak największą przestrzeń pomiędzy ścianami. Płytka umywalka lub szafka łazienkowa może być tak samo pojemna i funkcjonalna, jeśli postawisz na nieco większą szerokość. Dobrym pomysłem jest też zakup płytkiej pralki. Standardowe modele mają 60, a nawet 65 cm głębokości, przez co zajmują sporą część powierzchni pomieszczenia. Korzystanie z takiej łazienki będzie utrudnione. Jeśli jednak zdecydujesz się na pralkę o głębokości 45 lub 50 cm, zyskasz wiele przestrzeni i poprawisz proporcje wąskiej i długiej łazienki. W niektórych przypadkach dobrym pomysłem jest też przeniesienie pralki do kuchni i ukrycie jej w zabudowie meblowej.

Podwieszane meble i armatura powiększą optycznie łazienkę

 Na odbiór łazienki w dużym stopniu wpływa powierzchnia podłogi. Jeśli zabudujesz meble do samej podłogi, uzyskasz wąski i długi trakt, podkreślający niekorzystne proporcje pomieszczenia. Dobrym sposobem na poszerzenie łazienki jest wykorzystanie podwieszanych szafek oraz ceramiki łazienkowej. Niezagracona podłoga doda również łazience lekkości, dzięki czemu przebywanie w niej będzie przyjemniejsze.

Ważny jest projekt

Zanim kupisz meble oraz armaturę łazienkową, dobrze zmierz całe pomieszczenie. Dobieranie elementów „na oko” jest zgubne, bowiem w dużym sklepie wnętrzarskim wszystko wydaje się mniejsze niż jest w rzeczywistości. Po zainstalowaniu muszli, pralki lub szafki łazienkowej może się więc okazać, że niektóre rzeczy kolidują ze sobą, a otworzenie drzwiczek szafli lub wygodna obsługa pralki są niemożliwe. Zachęcamy więc do wykonania projektu łazienki, w którym uwzględnione zostaną wszystkie szczegóły, np. to, by drzwi prysznica otwierały się do wewnątrz. Niefunkcjonalna łazienka będzie irytować cały czas i do pewnych mankamentów nie da się przyzwyczaić.
   
Autor: Szymon Sonik