Data modyfikacji:

Jak zrobić wiszący fotel kokon lub krzesło hamakowe?

Ostatnio stały się gorącym trendem, z którego korzystamy nie tylko na balkonie czy tarasie, ale także we wnętrzach, np. salonie – chodzi oczywiście o fotel wiszący kokon i krzesło hamakowe. Jak zrobić oba fotele? To prostsze niż wam się wydaje! Sprawdźcie sami, jak wykonać je krok po kroku.



fotel wiszący kokon

Fotel wiszący kokon – jak zrobić?

Najpierw sporządźmy listę zakupów. Do jego wykonania będziesz potrzebować:
  • dwie metalowe obręcze – jedna duża na podparcie fotela (średnica ok. 80 cm), a druga mniejsza na siedzisko (średnica ok. 60 cm),
  • sznurek poliestrowy o średnicy 3 mm – około 200 metrów,
  • sznurek poliestrowy o średnicy 3 mm w kontrastowym kolorze – około 12 metrów,
  • nożyczki,
  • hak do mocowania fotela,
  • kołek samozaciskowy stalowy o średnicy 10 mm z tuleją 14 mm zakończoną zamkniętym oczkiem,
  • 2 karabińczyki średniej wielkości,
  • kawałek łańcucha – jego długość zależy od wysokości pomieszczenia, w którym będziecie montować fotel,
  • młotek,
  • wiertło 15 mm,
  • klucz nastawny,
  • ołówek,
  • miarka,
  • wiertarka udarowa.
W dzisiejszym poradniku podpowiemy ci, jak zrobić wiszący fotel boho techniką makramy. Mała uwaga odnośnie stelażu fotela – obie obręcze należy ze sobą złączyć w jednym miejscu pod kątem 45 stopni. Możecie zrobić to przy pomocy grubej liny, ale jeśli chcecie mieć pewność, że wasza konstrukcja wytrzyma duże obciążenie, to najlepiej zespawajcie obręcze.

Jak zrobić fotel wiszący kokon z makramy krok po kroku?

Krok 1: owiń metalowe obręcze sznurkiem.

Krok 2: pora złączyć obręcze ze sobą. Ten krok wykonują tylko ci, którzy zdecydowali się łączyć obręcze przy pomocy sznurka. Wykorzystaj do tego pętlę mocującą – jedną z podstaw każdej makramy.

Krok 3: przygotuj mocowanie fotela. Najlepiej zaplatać cały fotel już na haku wiszącym przy suficie. Ołówkiem zaznacz punkt, w którym będziecie wiercić. Nawierć sufit wiertłem 6 mm na głębokość ok. 110 mm. Później poszerz otwór wiertłem 15 mm. W dziurze umieść kołek stalowy. Zamocuj do niego karabińczyki i łańcuch. Do łańcucha przyczep duży hak – to do niego będziemy przywiązywać fotel.

Krok 4: na haku zawieś złożone na pół 4 sznurki w kolorze plecionego fotela. Każdy z nich ma mieć długość 6 metrów. Następnie zawieś złożone na pół 2 sznurki o długości 6 metrów. Na linach zawiąż węzły płaskie. Jak je zrobić? Skorzystaj z pierwszego filmiku. Tutorial na końcu tej części poradnika pokaże ci, jak całość powinna prezentować się w praktyce.

Krok 5: do stelaża z metalowych obręczy przywiąż sznurki w kontrastowym kolorze, które wykorzystywaliśmy do stworzenia wiązania. Umieść je równomiernie w czterech różnych miejscach. Po przywiązaniu, stelaż nie powinien przechylać się na żadną ze stron.

Krok 6:
pora zapleść siedzisko. Do jego wykonania niezbędne będzie 6 rzędów z poliestrowych sznurków. 2 środkowe złożone będą z 2 sznurków złożonych na pół o długości 7 metrów. Pozostałe to jeden sznurek złożony na pół także o długości 7 metrów. Do obręczy przymocuj je pętlą mocującą. Z przywiązanych sznurków będziemy tworzyć pewnego rodzaju siatkę. Aby ją zawiązać, niezbędna będzie umiejętność wiązania węzła płaskiego. Więcej w tutorialu na końcu tej części poradnika.

Krok 7:
zaplatamy oparcie. Do jego wykonania niezbędne będzie 6 rzędów poliestrowych sznurków. 2 środkowe złożone będą z 2 sznurków złożonych na pół o długości 5 metrów. Pozostałe to jeden sznurek złożony na pół także o długości 5 metrów. Oparcie zaplataj tak samo, jak siedzisko.

Krok 8:
po wykonaniu fotela na dole będą zwisać niewykorzystane sznurki. Możesz zapleść je w dowolny sposób.

Fotel gotowy! Jego wykonanie zajmie ci sporo czasu, ale za to jaką satysfakcję daje samodzielnie wykonane siedzisko.
Autorka: Klaudia Borycka