Data modyfikacji:

Wokół stołu...

Stół to centralny punkt każdej kuchni czy jadalni. Wokół niego odbywa się rodzinne biesiadowanie i toczy się życie towarzyskie. Jest też bardzo ważnym elementem wystroju mieszkania, dlatego warto postawić na solidny model i podkreślający charakter wnętrza.

Oczywiście ogromne znaczenie ma również funkcjonalność tego mebla i rozmiar, jeśli mamy akurat ograniczone możliwości przestrzeni.

Najbardziej funkcjonalne ze względu na kształt są stoły z prostokątnym lub kwadratowym blatem, które można ustawić przy ścianie. Mieszczą się nawet w ciasnych wnętrzach. Stoły owalne i okrągłe są wprawdzie wygodniejsze i bezpieczniejsze (nie mają kantów), ale zajmują dość sporo miejsca. Ciekawym rozwiązaniem są stoły z rozsuwanym blatem, zwłaszcza przy niewielkich kuchniach.

Po ich rozsunięciu ugościmy przy nim zarówno rodzinę jak i przyjaciół.  Wybór odpowiedniego stołu powinien zależeć od tego na jakim efekcie aranżacyjnym nam zależy lub też jaki styl jest naszym ulubionym.

Naturalnie i prosto

Romantyczne, rustykalne wnętrza przywołują sielską atmosferę. Charakterystyczne motywy to słoneczniki czy winogrona, które pojawiają się jako wzory na zasłonkach czy obrusach. Do tego bawełna, len czy kosze na owoce i można cieszyć się swojskim klimatem. W tego rodzaju aranżacji nie może oczywiście zabraknąć prawdziwego drewna, z jego charakterystyczną fakturą i naturalnym zapachem. Drewniane stoły zachwycają bogactwem naturalnego usłojenia, a solidny charakter na przykład polskiego dębu sprawia, że jest to propozycja na długie lata.

Klasyka zawsze modna

Definicja klasycznej aranżacji jest bardzo pojemna, mieści w sobie zarówno popularny styl angielski , czy nawet różnego rodzaju „retro”. Wszystkie łączy inspiracja dawną architekturą czy wspomnienia historyczne. Meble posiadają zazwyczaj elementy charakterystyczne dla baroku, klasycyzmu czy rokoko. Towarzyszy temu atmosfera luksusu, podkreślana odpowiedni dobór kolorów i wykorzystanie szlachetnych materiałów, drewna czy aksamitu. Wśród kolorów dominują ciepłe brązy, bordo, ziemne zielenie, a nawet czerwień. W takiej aranżacji doskonale sprawdzi się dość masywne stoły z finezyjnymi nogami, charakterystyczne dla francuskich wnętrz ery ludwikańskiej.

Nowocześnie…

Minimalizm stawia na oszczędny wystrój i przestronność będące wyznacznikiem komfortu tego typu wnętrz. Wnętrze eksponujące przestrzeń jest nie tylko ładne, ale też bardzo funkcjonalne. Rezygnacja z bogatej dekoracyjności nie musi wcale oznaczać chłodu, czy też braku stylu we wnętrzu. Powściągliwość w minimalistycznym wnętrzu  można jednak zbogacić poprzez finezyjne akcenty w postaci barwnego obrazu na ścianie czy świecznika w finezyjnym kształcie. Duże znaczenie ma także kolorystyka. Zazwyczaj dominują jasne, optycznie powiększające przestrzeń barwy, króluje biel i beż, które na zasadzie kontrastu łączone są z intensywną  czernią lub magentą. W aranżacji w stylu minimalistycznym meble nie muszą być duże, tutaj wystarczy niski, gustowny, mały  stolik przy którym usiądziemy napić się kawy czy poczytać gazetę.

Przed zakupem...

Zanim zdecydujemy się kupić stół, który będzie służył nam na lata podczas rodzinnych obiadów czy przyjacielskich spotkań warto przyjrzeć się kilku bardzo ważnym jego elementom.

Trwałość. Stół jest bardziej wytrzymały, jeżeli ma pod blatem stelaż połączony z nogami – najlepiej na klejone wpusty. Idealnie, gdy stelaż jest dodatkowo skręcony śrubami. Zwróćmy uwagę, czy nóg nie przymocowano bezpośrednio do blatu – łatwiej się wtedy wyłamują.  Jeśli kupujemy stół składany, sprawdźmy, czy łatwo go rozłożyć i czy zawiasy działają bez oporu. „Składak” powinien mieć nie jeden, a kilka punktów mocowania do ściany (połączenie będzie odpowiednio mocne). Podpórka musi być solidna i stabilna, żeby blat się nie chybotał.

Wysokość. Standardowe stoły mają 70-75 cm. Wyższe, barowe – 110-120 cm. Kupując stół, sprawdźmy, czy siedząc przy nim na krześle, swobodnie oprzemy łokcie na blacie.

Blat. Zbadajmy, czy ma twardą i gładką powierzchnię – jest wtedy odporny na wilgoć, zaplamienia i zarysowania oraz łatwy do wyczyszczenia. Zapytajmy także sprzedawcę, czy nasz stół nie zniszczy się pod działaniem kwasów albo wysokiej temperatury.

Autor: Agnieszka Pajak