Data publikacji:

Jakie są typowe wymiary drzwi? Wysokość i szerokość drzwi

Jaka powinna być wysokość drzwi wewnętrznych? A szerokość? A co z wymiarami drzwi zewnętrznych? Jeśli jesteś właśnie na etapie wybierania drzwi, zatrzymaj się na chwilę przy ich wymiarach. Zobacz, jakie są standardowe wymiary drzwi pokojowych i zewnętrznych oraz na co zwrócić uwagę podczas pomiarów. 
wymiary drzwi
Drzwi wewnętrzne i zewnętrzne pełnią bardzo ważna funkcję w naszych domach i mieszkaniach. Zapewniają nam poczucie bezpieczeństwa i prywatności, trzeba jednak pamiętać, że to właśnie przez nie prowadzą ważne ciągi komunikacyjne. Aby możliwe było sprawne poruszanie się między pomieszczeniami, drzwi powinny mieć określone wymiary. Jakie są standardowe wymiary drzwi wewnętrznych i zewnętrznych?

Drzwi wejściowe do domu lub mieszkania – jakie powinny mieść wymiary?

Zgodnie z przepisami prawa budowlanego, drzwi wejściowe do domu lub mieszkania powinny mieć szerokość w świetle ościeżnicy liczącą przynajmniej 90 centymetrów, a wysokość 2 metrów. Takie wymiary zapewniają nie tylko swobodę użytkowania, ale również są istotne w sytuacjach kryzysowych – umożliwiają łatwe dostanie się do środka mieszkania służbom ratunkowym wyposażonym w sprzęt.

Standardowe wymiary drzwi wewnętrznych

W sprzedaży znajdziesz wiele modeli drzwi wewnętrznych, dostępnych w różnych wymiarach. Standardowe wymiary drzwi wewnętrznych to: 60, 70, 80 i 90 cm. Musisz jednak wiedzieć, że w przypadku drzwi wejściowych wewnętrznych ich wymiary również określa prawo budowlane. Zgodnie z przepisami drzwi wiodące do pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi oraz do kuchni, powinny mieć szerokość przynajmniej 80 cm. Przeczytaj także: Białe drzwi pokojowe - nowoczesne aranżacje wnętrz


Mniejsze modele, czyli te liczące sobie 60 czy 70 cm, można zamontować w wejściu do pomieszczeń rzadziej używanych, np. do garderoby, schowka czy spiżarni. Natomiast jeśli chodzi o wysokość drzwi wewnętrznych, to powinna ona wynosić 200 cm.

Szerokość otworu drzwiowego a szerokość ościeżnicy

Podczas mierzenia wysokości i szerokości drzwi, trzeba mieć na uwadze pewną ważną kwestię. Otwór drzwiowy musi być nieco większy, niż sama ościeżnica, co pozwoli na jej swobodne osadzenie. Kolejny element, na który trzeba zwrócić uwagę, to również szerokość muru, na którym zostaną zamontowane drzwi. Wartość ta wpływa na dobór ościeżnicy. 

W przypadku drzwi prowadzących do kuchni czy łazienki, przy wyliczeniach należy uwzględnić także płytki, które trafią na ściany. Jeśli mają one pokrywać całą powierzchnię ścian, ich grubość powinna być także dodana do wymiarów ościeżnicy.

Nie tylko wymiary – jak wybrać idealne drzwi pokojowe?

Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas zakupu, poza standardowymi wymiarami drzwi wewnętrznych? Przemyśleć trzeba kwestię przeszkleń. Co prawda, dzięki nim można doświetlić sąsiadujące pomieszczenia, co szczególnie ważne jest w przypadku korytarza, w którym nie ma okien, jednak przeszklenia dają mniejsze poczucie prywatności oraz gorzej izolują akustycznie. To może mieć znaczenie w przypadku wejść prowadzących do pomieszczeń sypialnianych. 

Zwróćmy też uwagę na kolorystykę drzwi. Popularnym rozwiązaniem jest dobór skrzydeł i ościeżnic odpowiadających kolorystycznie podłodze. To sprawdzony trop, ale pamiętaj, że zasady są po to, żeby je łamać, również te wnętrzarskie. Modnym pomysłem są białe drzwi wewnętrzne. Modele tego typu znakomicie komponują się z każdym rodzajem podłóg, niezależnie od kolorystyki. Aby dodatkowo harmonijniej zestawić białe drzwi z ciemniejszą podłogą, warto postawić na białe listwy przypodłogowe. W takim wydaniu cały zestaw będzie prezentował się bardzo dobrze.