Data publikacji:

Wysokość i szerokość blatu kuchennego

Wysokość i szerokość blatów kuchennych to wartości, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę podczas planowania wystroju kuchni. Od tego bowiem zależy wygoda podczas przygotowywania posiłków. Oto garść wskazówek, dzięki którym dobierzesz idealną wysokość oraz szerokość blatu kuchennego.
wysokość blatu w kuchni
Urządzając kuchnię, zdecydowanie najwięcej uwagi przykładamy do kwestii dekoracyjnych – wyboru koloru frontów, zdobień czy barwy blatów. A co z wygodą i ergonomią? To równie ważny składnik dobrze zaplanowanej aranżacji. Zobacz, jakie są optymalne wymiary blatu kuchennego – jaka wysokość, szerokość i długość powierzchni roboczej w kuchni będą najlepszym rozwiązaniem.

Optymalna wysokość blatu w kuchni, czyli jaka?

Standardowo blaty kuchenne są położone na wysokości około 90 cm, czasem nawet niżej, bo na wysokości 86 cm. Niestety, nie jest to uniwersalne rozwiązanie, które sprawdzi się w każdej kuchni. Wspomniane wcześniej wysokości to dobra recepta w przypadku użytkowników o przeciętnym wzroście. Jeśli jednak liczysz sobie więcej niż 180 cm wzrostu, krojenie warzyw czy przygotowywanie kanapek przy tak położonym blacie będzie zdecydowanie niewygodne.

Jak dopasować wysokość blatu w kuchni do swoich potrzeb?

Na szczęście najczęściej kuchenne zabudowy są szykowane na wymiar i w takim przypadku można swobodnie dopasować wysokość, na jakiej położony jest blat kuchenny do swoich indywidualnych potrzeb. Sprawa wygląda trochę gorzej w przypadku gotowych zestawów, ale decydując się na takie rozwiązania, również masz pewne pole manewru. Tylko jak określić, jaka wysokość będzie optymalna?

  • Pomiary – aby dobrać odpowiednią wysokość blatu kuchennego, wystarczy zrobić proste pomiary. Zegnij rękę w łokciu w taki sposób, aby przedramię było położone równolegle do posadzki. Optymalna wysokość blatu kuchennego znajduje się mniej więcej 20 cm poniżej dłoni.
  • Regulowane nóżki – co ciekawe, wiele szafek kuchennych posiada opcję regulacji wysokości. W takim przypadku można łatwo zmienić wysokość blatu kuchennego nawet o kilka centymetrów. Aby całość prezentowała się dobrze, na koniec trzeba dopasować odpowiedni cokół, który zamaskuje przestrzeń poniżej szafek kuchennych.
Co ciekawe, w nowoczesnych projektach wysokość blatów w poszczególnych strefach jest zróżnicowana. To szczególnie ważne, jeśli między domownikami występuje duża różnica wzrostu. W takim przypadku wyżej położony blat może być osadzony np. na wyspie kuchennej, co da korzystny efekt wizualny i funkcjonalny.

Jaka wysokość blatu przy barku kuchennym?

Jeśli planujesz kuchnię z wyspą i barkiem kuchennym, wysokość tego ostatniego elementu wystroju również trzeba zaplanować. Z zasady barki są położone wyżej, niż tradycyjne blaty, dlatego nawet wysokość określona wcześniej wedle pomiarów, okaże się za niska. Szacuje się, że wysokość, na jakiej położony będzie blat barku, to około 120 cm. 

Jaka szerokość blatu kuchennego?

Teraz skupmy się na szerokości blatu, przez niektórych określanej jako głębokość. Standardowo wartość ta wynosi 60 cm, co zapewnia sporą wygodę i możliwość komfortowego zagospodarowania powierzchni roboczej. Do blatu tej szerokości pasują standardowe urządzenia AGD, jak zmywaki, kuchenki czy płyty ceramiczne – najczęściej są nieco węższe, niż wspomniana szerokość blatu, co pozwala na optymalne osadzenie urządzeń przy blacie roboczym.

Jeśli to możliwe, czyli jeśli wielkość pomieszczenia oraz warunki architektoniczne na to pozwalają, warto postawić na blaty kuchenne o szerokości nieco większej, czyli liczącej 80 cm. W takim wydaniu powierzchnia robocza będzie znacznie bardziej komfortowa, ponieważ znajdziesz dodatkowe miejsce do przechowywania kuchennych szpargałów. Co więcej, szerszy blat przełoży się także na głębsze szafki kuchenne, co sprawi, że zyskasz jeszcze więcej miejsca w schowkach. 

Ile miejsca między poszczególnymi sprzętami?

Jeśli już wiesz, jaka wysokość blatu będzie optymalnym rozwiązaniem, warto skupić się również na długości poszczególnych stref roboczych. Granice tych miejsc wyznaczają ściany oraz kuchenne sprzęty, jak lodówka, zlew czy kuchenka.

Szacuje się, że minimalna długość blatu roboczego pomiędzy poszczególnymi sprzętami to około 60 cm, co zapewnia wygodę i bezpieczeństwo użytkowania. Planując swoją wymarzoną kuchnię, warto jednak wygospodarować nieco większą przestrzeń, liczącą sobie przynajmniej 120 cm długości. To odpowiednia ilość miejsca do wygodnego przygotowywania posiłków.

Wymiary blatu kuchennego to nie wszystko. Planując nowoczesną kuchnię, rozmieszczenie mebli i położenie blatów, pamiętaj też o zasadzie trójkąta roboczego. To reguła określająca położenie najważniejszych elementów wystroju kuchni, czyli lodówki, zlewozmywaka i kuchenki. Optymalnym rozwiązaniem jest takie ich położenie, aby opierały się na planie trójkąta roboczego wpisanego w plan aranżacji.

Zasadę trójkąta roboczego bardzo łatwo uzyskać w przypadku kuchni w kształcie litery „U” oraz litery „L”. Ponadto kolejnym ułatwieniem w poszukiwaniu tego idealnego ułożenia jest wyspa kuchenna. 

Jak widzisz, odpowiednie dobranie wysokości blatu kuchennego oraz jego szerokości w dużej mierze przekłada się na wygodę korzystania z pomieszczenia. Warto poświęcić nieco więcej czasu na etapie planowania i wykonywania pomiarów, aby kuchnia była szyta na miarę twoich potrzeb. W takim wydaniu zdecydowanie najlepiej sprawdzają się zabudowy meblowe wykonywane na wymiar przez stolarza – specjalista może uwzględnić wiele twoich wskazówek, co może okazać się niemożliwe w przypadku gotowych zestawów.