Data modyfikacji:

Pomysły na kuchnię z barkiem

Kuchnia z barkiem może być świetną receptą na zaaranżowanie modnego i wygodnego wnętrza. Zanim jednak postawisz na takie rozwiązanie, zobacz, czym barek kuchenny różni się od wyspy oraz jak ciekawie zaaranżować właśnie taki element wystroju pomieszczenia. Oto garść pomysłów na nowoczesne kuchnie z barkiem.

Porady dotyczące aranżacji kuchennych znajdziecie w tekście Kuchnia - inspiracje.

kuchnia z barkiem

Barek w kuchni, czyli co?

Pierwsze pytanie, jakie się nasuwa na myśl, to czym różni się barek kuchenny od wyspy? W gruncie rzeczy jest to niemal ten sam mebel, z tą różnicą, że barek jest znacznie wyższy, niż tradycyjna wyspa. W przypadku wyspy kuchennej blat jest z reguły osadzony na takiej samej wysokości, jak w przestrzeni roboczej. Dzięki temu można na nim swobodnie zamontować płytę indukcyjną czy zlew lub zorganizować powierzchnię roboczą.

Z kolei w przypadku barku sprawa wygląda zupełnie inaczej. W meblach tego typu blat jest położony znacznie wyżej, co sprawia, że we własnej kuchni możesz poczuć się jak w prawdziwym barze. Punktem obowiązkowym są naturalnie hokery, czyli wysokie stołki barowe, dzięki którym można wygodnie zasiąść przy barku.

Sprawdź również jak urządzić nowoczesną kuchnię.

Dlaczego warto postawić na kuchnię z barkiem?

Designerski wygląd – barek kuchenny to nowoczesne rozwiązanie, które sprawi, że twoja kuchnia będzie prezentować się znacznie efektowniej. Taki stylizacyjny krok szczególnie dobrze komponuje się z minimalistycznie urządzonymi pomieszczeniami, więc jeśli chcesz postawić na nowoczesny wystrój, barek będzie dobrym uzupełnieniem.

Podział na strefy – kuchnia z barkiem to dobry sposób, aby optycznie podzielić na funkcjonalne części otwartą strefę dzienną. Barek wyraźnie wyznaczy granicę między kuchnią a salonem czy jadalnią, bez tworzenia niepotrzebnych barier utrudniających komunikację. W efekcie mieszkanie będzie wygodne w użytkowaniu dla wszystkich domowników.

Wygodne miejsce do spożywania posiłków – kuchnia z barkiem stanie się komfortową strefą przygotowywania i spożywania posiłków. Do zestawu wystarczy dodać wygodne hokery, które będą kolejnym urozmaiceniem stylizacji wnętrza.

Brek i wyspa kuchenna w duecie

To świetny sposób, aby praktycznie i efektownie wykończyć wnętrze i postawić wyraźną granicę między kuchnią z barkiem i otwartym salonem. Mebel tego typu w zasadzie składa się z dwóch części – wyspowej, która zwrócona będzie w stronę kuchni oraz barku zwróconego w kierunku salonu. Dzięki temu zyskasz dodatkową powierzchnię roboczą na blacie położonym na tradycyjnej wysokości, a ten wyżej położony będzie idealnym miejscem do spożywania posiłków.

Takie rozwiązanie ma jeszcze jeden dodatkowy plus. Podwyższony barek zasłoni nieco kuchnię, więc jeśli w pomieszczeniu będzie panował nieporządek po gotowaniu, będzie on niewidoczny z salonu.

Barek zamiast kuchennego stołu

To dobre rozwiązanie, jeśli chcesz zaaranżować miejsce do spożywania szybkich posiłków, np. przed wyjściem do pracy. Do zestawu dodaj efektowne hokery, a kuchnia będzie prezentować się naprawdę nowocześnie. Kuchnia z barkiem w takim wydaniu może być też sposobem na zaaranżowanie strefy jadalnianej w małym mieszkaniu. Barek można sprytnie wkomponować w zabudowę mebli kuchennych, co dodatkowo pozwoli zaoszczędzić cenne miejsce.

Barek jako przedłużenie blatu

Barek kuchenny może być naturalnym przedłużeniem blatu. W takim wydaniu kuchnia prezentuje się nowocześnie i minimalistycznie – z reguły konstrukcja barku ogranicza się do blatu osadzonego na wspornikach. Całość prezentuje się lekko i nie przytłacza optycznie wnętrza, co może być szczególnie istotne, jeśli aranżujesz niewielką kuchnię z barkiem. W tym przypadku korzystnym rozwiązaniem będzie minimalistyczna wersja barku, ponieważ podłoga w pomieszczeniu pozostanie widoczna w dużym stopniu. To z kolei daje dobre złudzenie optyczne.

Mobilny barek do kuchni

Jeśli twoja kuchnia jest już wykończona, ale brakuje ci powierzchni do przechowywania czy blatu roboczego, nic straconego. Rozwiązaniem może być mobilny barek na kółkach. W razie potrzeby można go łatwo przesuwać, więc mebel łatwo odstawisz na bok, czy wykorzystasz podczas domowej imprezy. W sprzedaży znajdziesz najróżniejsze modele mebli kuchennych tego typu, więc możesz dopasować barek na kółkach do wystroju wnętrza.

Barek półkami na wino

Jeśli lubisz tradycyjne rozwiązania, barek w kuchni może być idealnym miejscem do przechowywania butelek z trunkami. Meble tego typu znajdziesz w sprzedaży, ale możesz też wykonać spersonalizowany model na zamówienie. Część barku zaaranżowana w formie półek na wino dodatkowo urozmaici stylizację i doda pomieszczeniu rustykalnego wyglądu.

Na co zwrócić uwagę, urządzając kuchnię z barkiem?

Wysokość blatu – tradycyjnie blaty kuchenne na meblach są osadzone na wysokości około 90-95 cm. Jeśli chcesz, aby barek faktycznie spełniał swoją rolę zgodnie z nazwą, w tym przypadku blat powinien powędrować nieco wyżej, mniej więcej na wysokość 120 cm lub wyżej.

Wsparcie dla nóg – przy tak wysoko położonym blacie, niezbędne są stołki barowe. Aby zapewnić sobie wygodę, trzeba przemyśleć podparcie dla nóg. Opcje są dwie – hokery z poziomymi poprzeczkami, na których oprzesz stopy w trakcie siedzenia lub poprzeczka osadzona w dolnej części barku. 

Oświetlenie – wyżej położony blat determinuje także wysokość, na jakiej zawisną lampy kuchenne. Odległość między źródłem światła a blatem należy dostosować w taki sposób, aby z jednej strony światło nie raziło w oczy, a z drugiej, aby lampa nie przeszkadzała w codziennym użytkowaniu barku.