Data publikacji:

Altana w ogrodzie. Jaką wybrać i gdzie postawić?

Możliwość spędzenia czasu we własnym ogrodzie to jedna z największych przewag domu jednorodzinnego nad mieszaniem. Jeśli lubisz przebywać na świeżym powietrzu, często urządzasz przyjęcia plenerowe i nie lubisz, jak pogoda krzyżuje ci plany, weź pod uwagę zakup altany ogrodowej.

altana w ogrodzie

Altana ogrodowa a kwestie prawne

Choć lekka altana ogrodowa nie przypomina murowanego garażu ani domu, nie można postawić jej w ogrodzie ot tak, bez żadnych czynności. Co prawda, nie wymaga pozwolenia na budowę, jeśli:

  • jej powierzchnia nie przekracza 35 m2,
  • na 500 m2 działki nie znajduje się więcej niż jedno inne zabudowanie lub obiekt małej architektury (np. garaż, wiata, domek ogrodniczy).

Prawo budowlane (art. 29 ust. 1 pkt 2 i art. 30 ust. 1 pkt 1 ustawy – Prawo budowlane) wyraźnie zaznacza jednak, że konieczne jest zgłoszenie budowy takiej altany w urzędzie miasta lub starostwie. W innym przypadku niepozorna altanka może być w gruncie rzeczy samowolą budowlaną. Niby nikt tego nie kontroluje, ale po donosie „życzliwych osób” można nabawić się nieprzyjemności.

Sprawdź również, jak zorganizować oświetlenie w ogrodzie.

Gdzie postawić altanę w ogrodzie?

Nie w każdym przypadku budowa altany ogrodowej ma sens. Często lepiej zdecydować się na zadaszony taras lub werandę, które spełnią tę samą rolę. Altana ma jednak jedną wyraźną przewagę – może być ustawiona w dowolnym miejscu. Dzięki temu możesz ją zbudować w miejscu z najlepszym widokiem, w pobliżu malowniczego drzewa lub po prostu tam, gdzie najbardziej lubisz przebywać. Co warto wziąć pod uwagę przy wyborze miejsca na altanę?

  • Dojście do altany – altana ogrodowa powinna być łatwo dostępna zarówno z domu, jak i z podjazdu. Dzięki temu odwiedzający cię goście będą mogli skierować się bezpośrednio na miejsce przyjęcia. Pamiętaj o przygotowaniu ścieżki, by donoszenie potraw, napojów, poduszek, koców czy laptopa nie skończyło się wywrotką lub kolizją z innymi elementami ogrodu.
  • Malowniczy widok – twoja działka leży na wzniesieniu lub w pobliżu jeziora? Ustaw altanę w takim miejscu, by zapewnić sobie jak najlepsze widoki. Zachód słońca widoczny z altany ogrodowej może być wyjątkowo romantyczny.
  • Ustawienie względem słońca – dobrze umiejscowiona altana z jednej strony powinna zapewniać dostęp do światła słonecznego, z drugiej zaś zapewniać cień i ochłodę. Wybierz taki model, który dostarczy ci światła rano oraz wieczorem, ale uchroni przed największymi upałami w ciągu dnia (zakryty od południa).
  • Wzrok sąsiadów oraz przechodniów – podczas wyboru miejsca na altanę trzeba wziąć pod uwagę niestety także sąsiadów. Najlepiej jeśli będzie się znajdować z dala od zasięgu oczu i uszu. Upewnij się także, że w danym miejscu sąsiad nie ma kompostownika, kojca dla psa, wybiegu dla kur czy hałaśliwego warsztatu. Wszelkiego rodzaju odgłosy i zapachy mogą zniechęcić cię do korzystania z tarasu.

Podłoga w altanie ogrodowej

Pokusa postawienia drewnianej altany na zielonej trawie jest bardzo duża. Weź jedna pod uwagę fakt, że już po kilku tygodniach zadbany trawnik zamieni się w rozdeptany plac. Utrzymanie pięknej trawy wewnątrz altany jest trudne także ze względu na niedostateczne nawodnienie i brak dostępu światła słonecznego.

Jeśli więc nie chcesz, by imprezy plenerowe zamieniły się w spacer po błocie, przygotuj podłogę pod altanę ogrodową. Może być wykonana z kostki brukowej, drewnianych desek, betonowych płyt, kompozytowych paneli czy mrozoodpornych płytek ceramicznych – sposobów jest naprawdę dużo. W ten sam sposób przygotuj także dojście do stanowiska grillowego, które często staje się centrum imprezy.

Jaką altanę wybrać? Najpopularniejsze rodzaje altan

Gdy myślisz o altanie ogrodowej, przed oczami pojawia ci się drewniana, sześciokątna altanka w wiejskim stylu? Ta romantyczna wersja altany ogrodowa wciąż jest bardzo popularna i można ją spotkać niemal wszędzie. Ma jednak sporą wadę, bowiem utrudnia zagospodarowanie miejsca wewnątrz.

Najlepiej sprawdza się w niej okrągły lub sześciokątny stół wraz z ulokowanymi dookoła ławkami. Jeśli wolisz klasyczny stół z krzesłami lub dwiema ławkami, lepszym wyborem jest prostokątna altana ogrodowa. Minimalistyczna pergola lepiej wpisze się w nowoczesny ogród, a przy okazji będzie bardziej funkcjonalna.

Zamknięta czy otwarta altana ogrodowa?

Wybierając model altany, zwróć uwagę na to, w jaki sposób jest zabudowana. Wiele modeli ma tylko jedno wejście, a pozostałe strony są zabudowane drewnianą kratownicą, ścianą lub barierką. Mocniej zabudowane altany sprawdzą się wszędzie tam, gdzie musisz osłonić się przez wzrokiem sąsiadów lub silnym wiatrem. Lepiej także chronią przed deszczem i dla wielu osób mogą sprawiać wrażenie bardziej przytulnych.

Odsłonięta altana ogrodowa, dostępna z każdej strony, także ma wiele zalet. Przede wszystkim jest otwarta na ogród, dzięki czemu jest dostępna z każdej strony. To ważne np. podczas doglądania zabaw dzieci, gdy czasem konieczna jest szybka reakcja. Dodatkowo otwarta altana ogrodowa jest wygodniejsza, gdyż domownicy oraz goście mogą w łatwy sposób zająć miejsce. Mocno zabudowana altana wymaga przeciskania się do miejsc położonych w głębi.

Gotowa altana ogrodowa czy wykonana własnoręcznie?

Najłatwiejszym rozwiązaniem jest zakup gotowej altany ogrodowej. Zazwyczaj jej złożenie jest stosunkowo proste, a wiele firm oferuje także usługę montażu na miejscu. Wystarczy przygotować podłoże, a resztą zajmie się producent lub wykwalifikowana firma. Trzeba oczywiście zapłacić za transport i montaż, ale zyskujesz pewność, że altana przytwierdzona jest w poprawny sposób.

Jeżeli jednak masz duszę majsterkowicza, zachęcamy do budowy własnej altany. Nie dość, że oszczędzisz sporą ilość gotówki, to na dodatek stworzysz altanę idealnie dobraną do swoich potrzeb. Najprostszą konstrukcję wykonasz z drewnianych kantówek oraz desek, a dach pokryjesz gontem. W sklepach budowlanych znajdziesz także wiele gotowych paneli, które wystarczy przykręcić do konstrukcji pergoli.

Nowoczesna altana ogrodowa

Stylistyka altany powinna nawiązywać do architektury domu, ogrodzenia, projektu ogrodu, jak i charakteru okolicy. Połączenie wiejskiej altany lub góralskiej wiaty z nowoczesnym domem da niezbyt estetyczny, trącący kiczem efekt. Nowoczesne altany ogrodowe najczęściej mają prostą formę i są zbudowane na planie kwadratu lub prostokąta.

Oprócz drewna do ich konstrukcji wykorzystywane są także nowocześniejsze materiały, np. stal czy aluminium. Częstym widokiem w nowoczesnych altanach są jasne zasłony oraz zadaszenia w formie baldachimu. Metalowe altany nazywane są czasem także pawilonami ogrodowymi.

Choć wyglądają elegancko i nowocześnie, zazwyczaj nie zapewniają jednak zbyt dobrej ochrony przed deszczem i najlepiej sprawdzą się podczas gorących dni. Jeśli mieszkasz w miejscu, gdzie przez większość roku towarzyszy ci deszcz, tego rodzaju altana może nie być najlepszym wyborem.

Jakie meble do altany ogrodowej wybrać?

Wybór mebli do altany ogrodowej w dużej mierze zależy od tego, jak zamierzasz z niej korzystać. Jeśli zamierzasz w niej odpoczywać lub zapraszać znajomych na kawę, dobrym pomysłem jest zakup niskiego kompletu wypoczynkowego ze stolikiem kawowym, fotelami i sofą. Komplet wykonany z technorattanu jest odporny na wilgoć, mróz i słońce, więc nie musisz się obawiać uszkodzenia.

Inaczej wygląda sprawa, jeżeli altana będzie służyć do spożywania posiłków oraz organizowania przyjęć z grillem w roli głównej. Wówczas warto postawić na klasyczny stół z krzesłami, przy którym można wygodnie usiąść. W obu przypadkach plusem jest możliwość złożenia krzeseł lub ułożenia ich na sobie. Dzięki temu nie zajmą zimą w piwnicy lub składziku zbyt wiele miejscach.

Alternatywą dla obu rozwiązań jest stała zabudowa wewnątrz altany. Drewniane lub kamienne stoły oraz ławy nie będą narażone na kradzież i mogą doskonale podkreślić rustykalną stylistykę altany. Ich wadą jest jednak to, że w przyjemny, słoneczny dzień nie da się ich wyjąć na zewnątrz i spełnią swoje zadanie tylko w tym miejscu. Jeśli zechcesz zorganizować przyjęcie w innym miejscu, pozostaje skorzystanie z innego zestawu mebli.

Autor: Szymon Sonik